| silentnoise9 a întrebat:

Cum poti ajunge sa il cunosti pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Căutându-L.

https://www.bible.com/ro/bible/191/JER.29.13-14.VDC

44 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum ajungi să cunoști orice, prin studiu.

| Digikey a răspuns:

Pe cel biblic este cam dificil.
O perioada a locuit pe Pamant printre supusi apoi si-a luat talpasita. Avea cortul lui, numit cortul intalnirii.
Trebuia sa fii spalat, curat ca era foarte sensibil la mirosuri.
Fii lui Aaron au murit carbonizati ca au intrat beti inauntru.

"2 Atunci a ieşit un foc dinaintea Domnului, i-a mistuit şi au murit înaintea Domnului. "
8 Domnul a vorbit lui Aaron şi a zis: 9 „Tu şi fiii tăi împreună cu tine să nu beţi vin, nici băutură ameţitoare când veţi intra în cortul întâlnirii, ca să nu muriţi

| Algo098 a răspuns:

Fie citesti cartile fanteziste si primitive unde esti asigurat de bunatatea, puterea si iubirea lui Dz si esti indemnat sa crezi fara dovezi, unde esti ademenit cu promisiuni false si constrans cu amenintari fanteziste, fie te uiti in jurul tau si vezi ca Dz cel atotputernic si iubitor e invizibil si nu face nimic din ce se promite in cartile fanteziste si primitive. Vei vedea ca bunatatea si iubirea lui Dz inseamna sa lase oamenii in suferinta, de sunt spitalele pline si oamenii nu beneficiaza de nici un ajutor. Iti vei da seama ca Dz e un personaj fictiv, inexistent inventat de niste primitivi pentru a insela alti primitivi.

| silentnoise9 explică (pentru Algo098):

De multe ori, oamenilor le este greu sa se inteleaga si sa se cunoasca pana si pe ei insasi, dar mai pe anumite persoane din jurul lor sau chiar pe o fiinta ce se presupune a fi superioara.
In momentul de fata, la stadiul in care se afla acum omenirea, putem spune ca inca cunoastem destul de putine, comparativ cu multitudinea de lucruri de care suntem inconjurati si care au ramas inca nedescoperite. Deci, dupa parerea mea, cred ca este putin cam gresit sa spui cu certidudine ca existenta unui Dumnezeu, a ceva cu mult superior noua, nu ar fi posibila, cand noi nu cunoastem inca destule.

| Algo098 a răspuns (pentru silentnoise9):

Putem admite existenta unui Dz, dar nu cu caracteristicile din cartile primitive si mincinoase. Un Dz atotputernic, care nu este bun, care nu ajuta oamenii, pe care nu-l intereseaza omul, ar putea sa existe, dar atunci nu ar mai fi atractiv si nici foarte interesant. De aceea, primitivii nu s-au zgarcit la calitati contradictorii, atragatoare si absurde, la promisiuni si amenintari false si mincinoase. Prin urmare daca il cauti pe Dz in niste carti primitive scrise de oameni cu interesul de a insela, sfarsesti prin a te amagi cu niste fantezii primitive nefolositoare.
Din cauza asta am siguranta inexistentei lui Dz, pentru ca izvoraste din niste scrieri primitive mincinoase si inexistenta lui cu tot cu calitatile aferente e vizibila la tot pasul.

| RKBlue a răspuns:

Bati la Poarta Raiului si astepti sa Iti deschida... rolling on the floor
Cei care cred in Dumnezeu il pot gasi unde vor.

| silentnoise9 explică (pentru RKBlue):

Bine macar ca nu trebuie sa bat la cealalta poarta... worried

| RKBlue a răspuns (pentru silentnoise9):

Poti bate si la cealalta.
Iti voi raspunde garantat!

| silentnoise9 explică (pentru RKBlue):

Oricat de tentant ar suna, din pacate, eu una nu ma impac prea bine cu caldura. Mai ales cu focurile iadului.
Dar... poate intr-o alta viata, o sa bat si la poarta cealalta. laughing

| RKBlue a răspuns (pentru silentnoise9):

Nu e problema!
Putina lume stie, dar cealalta jumatate a iadului e racoroasa.
Te poti relaxa la -120 de grade Celsius.
Pescuiesti suflete la copca, faci dracusori in zapada, batai cu cuburi de gheata, vanatoare de oameni cu turturi de gheata, Suna tentant, nu-i asa? laughing

| silentnoise9 explică (pentru RKBlue):

Ei, asa da. Asa parca mai vi de acasa laughing
Mai ales de partea aia cu pescuitul sufletelor la copca si de aia cu dracusori de zapada, am ramas fermecata. love struck
Dar nu cumva exista riscul sa fiu si eu vanata cu vreun turture de gheata thinking

| RKBlue a răspuns (pentru silentnoise9):

Desigur ca nu.
Cei vanati sunt aia care trebuiau sa ajunga in rai, dar s-au pierdut pe drum(poate e si vina mea, caci uneori mai inversez semnele care arata unde-s iadul si raiul happy )
Cei care vin direct ajung cetateni de categoria 1. Ceilalti sunt de categoria 2.
A, si dupa 6 luni petrecute la noi, poti primi un sclav cadou.
Din pacate nu mai avem cazane cu smoala, erau cam depasite.
In schimb, avem un lac de lava cu aligatori nemuritori.

| silentnoise9 explică (pentru RKBlue):

Pfiu. ma si vedeam deja infipta in vreun tarus si pusa, drept exponat, pe la vreun drum al iadului. whew!
Un sclav cadou zici... pare ca aveti oferte bunicele pe acolo pe la voi laughing
Si... Nuuuu! Nu vreau niciun lac de lava cu aligatori nemuritori. Nu sunt chiar asa sadica sad Daca o sa primesc un sclav cadou, o sa il pun doar sa ma ajute la dracusorii aia de zapada happy Nu o sa il bag in lacuri de lava

| Irinel15123532 a răspuns:

Citind din singurul loc posibil, Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta asta:
https://youtu.be/eYPqavyOYWo

| Jay1 a răspuns:

Omul îl poate cunoaște pe Dumnezeu!

Dorind să stabilească o relație cu oamenii, Dumnezeu însuși ne-a adresat prin intermediul cuvântului scris al Bibliei. În ea ne dezvăluie că a făcut totul pentru a stabili această relație. Mesajul lui este că ne iubește și îi pasă de noi. El a găsit o modalitate de a rezolva problema despărțirii noastre de El și de a ne permite să-L cunoaștem personal.

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Dap, eu cred in Dumnezeu, dar sunt convins ca a citi Biblia nu este un mijloc de a-l cunoaste pe Dumnezeu. Daca studiezi Biblia cunosti Biblia, nu pe Dumnezeu.

| silentnoise9 explică (pentru Jay1):

Deci, din cate am inteles, pentru a il putea cunoaste pe Dumnezeu trebuie sa citesc Biblia?
Dar... desi despre Biblie se spune ca ar fi cuvantul Lui, exista si oameni ce au ctiti-o, chiar studiat-o, si cu toate astea nu l-au putut cunoaste pe Dumnezeu.
Si sa spunem ca un om nu are posibilitatea de a citi Biblia, din mai multe motive, cum ar mai putea acesta sa il cunoasca pe Dumnezeu?

| Jay1 a răspuns (pentru doctorandus):

La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu!

La început, trebuie subliniat că Sfintele Scripturi sunt: ​​1. Mai ales o revelație despre Dumnezeu (care servește ca măsură a tuturor celorlalte revelații) și 2. Cea mai completă revelație despre Dumnezeu (în Biblie există cele mai multe revelații despre adevăratul Dumnezeu). Ca atare, Scriptura merită o atenție specială a omului.
Când studiem Biblia, este la fel de important să abordăm Scriptura cu o „minte deschisă" (fără prejudecăți) și o „inimă deschisă" (cu voința și motivația de a se schimba sub influența ei). Fără această abordare, nu este posibilă primirea și înțelegerea învățăturii lui Dumnezeu. Doar cei smeriți și cei care sunt gata să fie învățați pot accepta învățătura lui Dumnezeu.

| Jay1 a răspuns (pentru silentnoise9):

"Rugăciunea este acel act fundamental"
Ascultarea și dragostea noastră pentru Dumnezeu ar trebui să fie rezultatul cunoașterii Lui, a înțelegerii iubirii Lui pentru noi și a unei relații strânse cu El.
Dumnezeu nu este un secret; Îl putem cunoaște; de fapt, este esențial să știm cine este El

De fapt, în multe locuri din Biblie se arată foarte clar că Dumnezeu este în afara timpului. El este etern, fără început sau sfârșit. El cunoaște toate lucrurile, fiind de o inteligență infinită

"Şi oricine vă va da de băut un pahar cu apă, în Numele Meu, pentru că sunteţi ucenici ai lui Hristos, adevărat vă spun că nu-şi va pierde răsplata"

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Inca o data: n-ai nici urma de dovada ca Biblia ar fi invatatura de la Dumnezeu.

| Jay1 a răspuns (pentru doctorandus):

Biblia este cu totul diferită de cele găsite în alte religii. Religiile create de oameni învață că omul poate câștiga mântuirea prin diverse practici și fapte bune. Biblia explică că omul este păcătos, merită judecata lui Dumnezeu și nici o cantitate de fapte bune nu ne poate înlătura vreodată vinovăția. Dumnezeu Însuși ne rezolvă problema devenind om și asumându-ne Pedeapsa noastră.

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Asa, astea sunt vorbe goale, dovada unde e?

| Jay1 a răspuns (pentru doctorandus):

Dacă există voie liberă, trebuie să existe un "DUMNEZEU"

6 Proofs for God's Existence | Proof for God
https://www.youtube.com/watch?v=-iuGn9jSPmQ

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Bun, eu cred deja in Dumnezeu, nu trebuie sa-mi dovedesti mie asta. Mie trebuie sa-mi dovedesti ca Dumnezeu a dictat Biblia, ceea ce nu poti face.

| Jay1 a răspuns (pentru doctorandus):

Https://www.youtube.com/watch?v=GaVP0t8dfPM
2 Timothy 3:16

Cred cu tărie că, în ciuda valurilor de critici care continuă
să lovească în Cuvântul lui Dumnezeu,
încrederea credinciosului smerit în acest
Cuvânt este îndreptățită și adeverită.
Cartea aceasta sfântă este și va fi întotdeauna
– Cartea lui Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Ba baiatule, eu am citit Biblia din scoarta-n scoarta cand eram crestin fundamentalist.

Pe urma am citit n-spe carti scrise de profesori universitari de Biblie. Si citesc teologie cu placere, dar nu d-aia fanatica.

Orice teolog care n-a baut Kool-Aid va recunoaste ca nu se poate dovedi ca exista Dumnezeu si nu se poate dovedi ca Dumnezeu a dictat Biblia. D-aia se numeste "credinta" si nu "stiinta". Daca existau dovezi s-ar fi numit "stiinta".

In ce priveste ideea ca textul critic ar fi lucrarea apostaziei, Breaker e paranoic. El echivaleaza cunoasterea academica despre Biblie cu apostazia. El crede ca un om cu cat e mai informat obiectiv despre Biblie, cu atat e mai apostat.

| Jay1 a răspuns (pentru doctorandus):

Știința dovedește existenţa Creatorului-https://www.youtube.com/watch?v=dsrdF5LCT2I

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Te inseli, stiinta nu se ocupa cu zeii si nu poate sti nimic despre existenta lor.

| Jay1 a răspuns (pentru doctorandus):

Amazing Evidence For God – Scientific Evidence For God
https://www.youtube.com/watch?v=JiMqzN_YSXU

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Esti greu la pricepere? Stiinta nu are absolut nicio parere despre existenta lui Dumnezeu. Stiinta nu-l poate studia pe Dumnezeu, nu se ocupa cu Dumnezeu si n-are nicio parere despre el.

Cine spune ca se poate dovedi stiintific ca exista Dumnezeu e la fel de tampit cu cel care spune ca se poate dovedi stiintific ca nu exista Dumnezeu.

Stiinta nu e nici pro-Dumnezeu, nici contra lui Dumnezeu. Cine nu intelege asta este lipsit de educatie.

| Jay1 a răspuns (pentru doctorandus):

Scientists Found Proof of GOD in DNA Code - Human Genome Message Shows Evidence of Existence of God

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Poti sa fii sigur ca cei care afirma ca stiinta dovedeste ca exista/nu exista Dumnezeu n-au studiat nicio stiinta, n-au studiat nici filosofie, iar daca au studiat teologia, au facut-o la coada vacii.

Doar imbecilii sustin ca stiinta poate dovedi sau infirma existenta lui Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Existenta lui Dumnezeu nu e falsificabila. Stiintele empirice se ocupa doar cu ipoteze si teorii falsificabile. Google K.R. Popper.

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Doctoranduse, tu spui că crezi în Dumnezeu, iar pe de altă parte spui că ştiinţa nu poate dovedi existenţa lui Dumnezeu. Deci crezi în ceva neştiinţific. Asta parcă se cheamă obscurantism. Dar îţi place şi ştiinţa. Nu ştiu ce fel de viaţă poate fi asta şi ce satisfacţii îţi poate da, să stai cu un picior în obscurantism şi cu unul în ştiinţă.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Popper admite ca sunt domenii importante la care nu se aplica metoda stiintifica: religia, arta, filosofia, etc.

Incadrarea nu este ca tot ce nu este stiintific este pseudostiintific, ci ca in anumite domenii stiinta nu este determinanta.

Sau ca sa ma exprim mai precis: se pot studia academic Biblia, Coranul, Vedele si alte carti sfinte, se pot studia istoria religiilor si miscarile religioase moderne, dar menirea stiintei nu este sa-ti spuna in care zeu sa crezi.

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Bun, şi cine e Popper ăsta, că-l tot dai ca exemplu? Un fel de guru? Tot ce spune el e literă de lege? Ţi l-ai făcut idol? Şi nu băga arta în aceeaşi oală cu religia. Arta e legată de simţuri. Un tablou îl vezi, îl ţii în mână. O muzică o auzi cu urechea. Tu crezi în ceva care nu are treabă nici cu ştiinţa, nici cu simţurile. Şi mai zici de alţii că sunt schizofrenici sau paranoici. Deşi se vede că ai citit multe, în mod sigur ai făcut şi vreo facultate sau două, nu pari deloc educat. Foloseşti cuvinte ca "tâmpit" (cine spune că se poate dovedi ştiinţific +++ e tâmpit), apoi "imbecil" (doar imbecilii susţin că se poate dovedi nu ştiu ce). Cuvinte de astea le-am auzit prin cârciumi, la beţivanii care varsă paharele cu vin pe faţa de masă, înjură, spun prostii. Ori eşti educat, ori eşti...ce? Ăştia care sunt mai tineri pe aici în mod sigur ar vrea şi ei să ia nişte exemple de la oameni cu facultăţi, oameni educaţi. Nu te gândeşti şi la ei?

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Credinta mea in Dumnezeu este o credinta filosofica, justificata rational de Einstein si Spinoza. Nu este o credinta religioasa.

Si ca fapt divers, nu-i consider schizofreni pe crestini. Ideea era ca infatuarea lor sa le vorbeasca Dumnezeu este simptom de boala mentala. Bineinteles, nu toti crestinii sunt asa, multi crestini sunt rationali si educati, ateii nu detin monopolul rationalitatii.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Prof. Richard Dawkins: "it works, bitches!"

Prof. Peter Der Manuelian: "... and then I, Pharaoh, got screwed..."

Prof. Israel Finkelstein: "a terribly jealous academic parasite".

| pacatosulBogdan a răspuns:

Raspunsul este ca nu-L poti cunoaste, daca El nu ti se face cunoscut. Cine spune ca il poti cunoaste prin studiu, ca si cum ai studia un fenomen sau o substanta chimica, sau o istorie hieratica se insala! Sfantul Apostol Pavel i-a laudat pe filosofii atenieni din Areopag, care printre altarele inchinate atator zei, au asezat si un altar inchinat "Dumnezeului necunoscut" (Fapte 17, 23). Dumnezeu ne este necunoscut daca El nu ni se impartaseste, daca El nu ni se da.
Natura lui Dumnezeu ne ramane vesnic necunoscuta, insa ne putem impartasi de harul sau, adica de energiile Sale necreate, care nu sunt altceva decat Dumnezeirea.
Sfintii Apostoli L-au cunoscut pe Dumnezeu in frangerea painii, adica in impartasirea cu Sfantul Trup si cu Preacuratul Sange ale Domnului si Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos. - Luca 24, 31
Cine se impartaseste in Biserica Ortodoxa cu Hristos, in cele sapte sfinte Taine (Botezul, Euharistia, Mirungerea, Spovedania, Maslul, Cununia, Preotia), acela Il cunoaste in mod empiric si adevarat pe Dumnezeu.

| alex598 a răspuns:

Ca și pe o persoană reală. Vorbești cu El (rugăciune) și asculți ce are să-ți spună (de obicei citirea bibliei dar nu numai)

| doctorandus a răspuns (pentru alex598):

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă că ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

| Laura1969 a răspuns (pentru doctorandus):

Și dacă cineva L-a visat pe Domnul Isus Hristos? Aceea ce înseamnă?

| doctorandus a răspuns (pentru Laura1969):

Nimic. Nu inseamna nimic.

Vise, maica, vise.