| Anonimouse25163 a întrebat:

Cum poti fi sigur ca vei ajunge in rai? Adica 100 %.

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cu un mod de gandire defect orice este posibil.
Nu putem fi 100℅ siguri nici ca ceea ce experimentam e adevarata realitate, iar nu un joc Sims al viitorului.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Inferno):

"Un joc Sims al viitorului." Te auzi ce spui? laughing
Cunosti prea bine adevarul, nu vrei sa accepti si te duci unde vrea inima ta cu gandul, trist.

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Mi se pare doar amuzant ca intr-o lume guvernata de incertitudini niste idiotic se incred in totalitate in cele mai bizare teorii.

| danut a răspuns:

Viata Vesnica ESTE un dar, deci tine de alegerea Celui care DARUIESTE. In cazul acest nu poti fi 100% sigur ca vei primi acel dar. Si totusi DACA faci VOIA Domnului poti fi sigur 100% ca vei primi acel DAR. Problema este sa nu faci confuzie intre VOINTA lui Dumnezeu si cea a omului.

| DeyCj a răspuns:

Nu poți fi sigur.Pentru că conform doxei creștine, omul e păcătos și orice face e păcat, dar dacă faptele bune sunt într-un număr mai mare decât cele rele atunci cică ajunge în așa zisul rai. Dacă nu, ajunge în așa zisul iad.

| Nilsson a răspuns:

Nu cred ca tinta principala a unui crestin ar trebui sa fie sa ajunga in rai, are o usoara nota de egoism.
Tinta unui crestin ar trebui sa fie sa ii iubesca pe cei din jur, sa faca tot ce e necesar pentru binele lor si sa nu isi dezamageasca Creatorul alegand pacatul si implicit moartea.
Daca face lucrurile acestea siguranta mantuirii vine de la sine, Pavel spre sfarsitul vietii declara:
2Tim.4,7-8,,M-am luptat lupta cea bună, mi-am isprăvit alergarea, am păzit credinţa. De acum mă aşteaptă cununa neprihănirii, pe care mi-o va da în „ziua aceea" Domnul, Judecătorul cel drept. Şi nu numai mie, ci şi tuturor celor ce vor fi iubit venirea Lui."

| NGheorghe a răspuns:

Marile religii afirma clar si răspicat ca ajungi in rai dacă respecți voința divina, problema este ca in fiecare religie diferă vointa celui de sus sau alte mici detalii. Voința Lui ar fi ceea ce este scris in geneza 1:28: oamenii sa creasca, sa se înmulțească si sa stăpânească peste plante si animale. Precum vezi, oamenilor le place mai mult sa stăpânească peste semenii lor (sa taie, sa împuște, sa spânzure- si alte forme de a bagă spaima n populație; apoi unora le place sa se cace in cap la altii, altora sa stea cu fundul la soare si slugile sa execute programul de munca). Robia, sclavagismul, iobagismul, slugareasca sunt forme de organizare socială care s-au desființat dar situația in sine "șef descreierat ce comanda unui subaltern speriat" este ceva banal de actuală.
Așadar, creștinii sunt destui de pașnici, dar sunt îndobitociți cu fabule si alte minciuni ( cum ar fi Adam&Eva si hai sa o repet ca-i exagerat de mare prostia: acolo d-zeu cel mincinos (pentru ca zice ca Adam va muri in ziua in care va mânca dar el mănâncă si nu moare) pedepsește pe Adam si Eva pe motiv ca au mancat din "pomul cunoasterii binelui si râului" dar ei au mancat din pomul din mijlocul grădinii, iar in mijlocul grădinii era alt pom, pomul vieții, mai îl pedepsește pe si pe șarpele cel mincinos iar șarpele este chiar cel ce a zis adevarul: mănâncă ca nu vei muri, nu doar ca a mancat si nu a murit dar l-a si băgat in sperieții pe acest d-zeu care a sărit ca fript sa-i de-a afara din rai pe cei doi... ca sa nu apuce sa mănânce din pomul vieții, nu doar ca nu mureau dar mai si trăiau veșnic. Ce mare noroc a avut d-zeu (ca-n orice fabulație) că Adam nu a mancat din pomul vieții, că probabil, si in ziua de azi d-zeu ar fi luat suturi in fund de la Adam.)Pe scurt, credincioșii nu văd că acolo: mincinosul pedepseste pe cel corect pe motive care nu exista, si unde porunca de a nu mânca nu însemna nimic altceva decât ai interzice omului de a știi ca atunci când este in fundul gol el este exact in fundul gol. Halal cunoaștere.
In iudaism, vointa divinității ar fi identică: a creste, a se înmulți si stapanii peste plante si animale, doar ca oamenii neevrei sunt goim, adică sunt animale. Iar animalele chiar ii cred.
In islam, vointa divina consta in a crede ca după ce mori vei avea 50 de virgine, nu ori de care... ci din acelea ce își recapătă virginitatea in fiecare seară (sau dimineața, sau amiază... dar alta ii problema: daca rămân gravide la ce le folosește recăpătarea virginității? — probabil ca pe toate le cheamă "fecioara Maria".). Deci cine nu crede asta, ori trebuie sa i se schimbe credința ori trebuie sa i se schimbe credința — din doua identice alege una— cu forța (indiferent cât sânge curge).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În Regatul lui Dumnezeu putem doar spera ca vom ajunge. În acest moment nu putem vedea în viitor, însă putem face ceea ce-i este plăcut lui Dumnezeu, astfel încât să mai câștigăm avere spirituală.

| SandraEve a răspuns:

Sa stii ca Dumnezeu e bun si iarta pacatosii. Suta la suta nu poate fi nimdni sigur. Dar putem spera la asta prin spovedanie, caci nimeni nu e fara de pacat, iar prin aceasta actiune ni se iarta pacatele, prin rugaciune si prin incercarea cu cat mai multa putinta sa fim oameni buni si sa nu facem lucruri imorale. Nu ne cere nimdni sa fim perfecti, Dumnezeu nu e absurd...ne cere sa fim buni, sa credem in El sa Il iubim si sa ne incredem in planurile si faptele Sale

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Asta nu te scuza de pacatele facute, ma duc sa omor, sa fur ca si alti au facut asta sau ca se va ierta, prin spovedanie nu se iarta nimic, citeste biblia

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Se iarta

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Bineinteles ca nu te apuci sa omori sau sa faci alte pacate ca ti le iarta Dumnezeu oricum

| Anonimouse25163 explică (pentru SandraEve):

Rasunsul tau este gresit, cred ca cel mai bun raspuns si adevarat este acesta al meu. Cum poți fi sigur că
vei ajunge în Rai?

"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică. " (Ioan 3:16).

Așa cum spune Biblia, fiecare persoană va petrece veșnicia în Rai sau în iad. Veșnicia e un timp îndelungat. Din nefericire, există multă confuzie cu privire la calea către Rai. Dorința lui Dumnezeu pentru tine este să fii sigur că vei ajunge în Rai.

Noi toți suntem păcătoși

„Căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu." (Romani 3:23)

A păcătui înseamnă a rata ținta. Noi toți ratăm ținta perfecțiunii lui Dumnezeu. E ca și cum ai trage cu arcul și ai rata cercul din centrul țintei. Putem încerca din răsputeri să trăim corect și să facem fapte bune, însă vom eșua să fim perfecți.

Când ne gândim la păcat, majoritatea ne gândim la acele fapte pe care le calificăm drept păcate „majore", precum crima, violul, etc. Le clasificăm sau le măsurăm, din punctul nostru de vedere al gravității lor. Dar păcatul, așa cum este definit în Biblie, deseori este la fel de simplu ca invidia, mândria, mânia, poftele murdare sau gândurile urâte. Cu siguranță ești de acord că toți suntem vinovați de cel puțin unul din aceste lucruri, astfel încât toți am încălcat poruncile lui Dumnezeu.

Mulți oameni cred că din cauza faptului că suntem păcătoși, Dumnezeu ne urăște. Adevărul este că Dumnezeu ne iubește, dar urăște păcatul nostru. Păcatul nostru este ceea ce ne desparte de Dumnezeu.

„Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru." (Romani 6:23)

Din moment ce am încălcat legile lui Dumnezeu, trebuie să plătim pedeapsa pentru păcatul nostru. Dacă un infractor ar răni pe cineva din familia ta, cu siguranță ai vrea să fie prins și adus în fața instanței pentru a se face dreptate. Totuși, dacă „ar scăpa", ai crede că judecătorul nu a fost drept, și ai avea dreptate. Cuvântul lui Dumnezeu ne spune că plata, sau pedeapsa ce trebuie plătită pentru păcatul tău este moartea, care ar fi despărțirea spirituală de Dumnezeu pentru totdeauna în iad. Faptele tale bune, sau intențiile tale bune nu vor plăti pentru păcatele tale. În concordanță cu Biblia, moartea este singura plată.

Raiul va fi un loc perfect. Omul trebuie să fie perfect neprihănit pentru a ajunge în Rai. Faptul că fiecare dintre noi este deja păcătos ne descalifică din a intra în Rai. Biblia spune: „Nimic întinat nu va intra în ea (Rai), nimeni care trăieşte în spurcăciune şi în minciună, ci numai cei scrişi în cartea vieţii Mielului." (Apocalipsa 21:27)

Dacă ar exista doar un singur păcat în Rai, ar exista și moartea. Atunci Raiul ar avea aceleași probleme pe care le experimentăm pe pământ. Astfel, o persoană nu poate intra în Rai nici măcar cu un singur păcat. Nici măcar o minciună nu poate intra în Rai. Trebuie să fii perfect neprihănit în ochii lui Dumnezeu pentru a intra în Rai.

Nicio sumă de fapte bune nu vor fi suficiente pentru a ne duce în Rai. Mulți oameni cred că încercând să fie buni, religioși, încetând anumite obiceiuri rele, sau începând niște obiceiuri bune îi vor califica să intre în Rai. Biblia spune: „Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni." (Efeseni 2:8-9)

Gândiți-vă la acest lucru: dacă trebuie să fim perfecți pentru a intra în Rai și noi deja am păcătuit, indiferent de cât de multe „fapte bune" facem, ele nu ne vor face perfecți. Deja am eșuat și suntem descalificați. Fiecare dintre noi stă osândit de Dumnezeu din cauza păcatului nostru. De asemenea observați și că Biblia spune că a fi „mântuit" nu este un lucru pe care cineva îl poate câștiga sau merita. Este darul lui Dumnezeu și nu este rezultatul faptelor noastre bune. Dacă vrem să ne plătim datoria, atunci vom petrece veșnicia despărțiți de Dumnezeu în iad.

Dar Dumnezeu nu vrea acest lucru pentru noi. El deja ne-a dat soluția. Isus Cristos a murit în locul nostru, plătind în totalitate prețul pentru păcatele noastre. Domnul Isus Cristos, Dumnezeu întrupat, nu a avut niciun păcat. Când Isus a venit în această lume, El a venit pentru a muri pentru noi. Ai auzit că Isus a murit pentru păcatele noastre, dar înțelegi că El a murit pentru păcatele tale, în locul tău? Biblia spune astfel: „Dar Dumnezeu Îşi arată dragostea faţă de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoşi, Hristos a murit pentru noi." (Romani 5:8)

Când Isus a murit pe cruce, a luat asupra Lui toate păcatele pe care le-am făcut sau le vom face vreodată, plătind în întregime plata pentru noi, nelăsând nimic pentru noi să mai plătim. Biblia spune: „Pe Cel ce n-a cunoscut niciun păcat, El L-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El." (2 Corinteni 5:21) Isus a plătit întregul preț pentru păcatele tale. Când Isus a murit pe cruce, a strigat: „S-a terminat!" Cuvântul „terminat" înseamnă „plătit în întregime". A fost îngropat și a înviat din morți trei zile mai
târziu pentru a demonstra că s-a terminat. Dumnezeu e satisfăcut cu plata pe care Isus a făcut-o pentru păcatele tale și tu nu mai ai de făcut nicio „faptă".

Tot ce putem face pentru a primi viața veșnică este să credem în Isus Cristos ca Mântuitorul nostru. „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." (Ioan 3:16) El îți oferă viața veșnică în dar. Momentul în care-ți pui credința în Isus Cristos ca Mântuitor al tău personal, Dumnezeu îți dă viața veșnică ca un dar gratuit. „Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru." (Romani 6:23). Observați că este un dar. „Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni." (Efeseni 2:8-9)
Atunci ce mai e de făcut? Doar să crezi. Doar să-ți pui credința, încrederea, în Isus Cristos, că El a plătit prețul pentru păcatele tale. Momentul în care-ți pui credința în El, El îți va da viața veșnică. Isus Însuși a spus astfel: „Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine are viaţa veşnică." (Ioan 6:47).
Dacă Dumnezeu îți dă viața veșnică, cât va dura? Răspunsul evident este că va dura o veșnicie. Exact asta înseamnă cuvântul „veșnic". Dacă ar înceta, atunci nu ar mai fi veșnică. Exact acest lucru îl face Isus în momentul când îți pui credința în El. Te mântuiește și-ți dă darul vieții veșnice. Ești iertat de toate păcatele tale și ești declarat „neprihănit" de către Dumnezeu Însuși. Devii copil de Dumnezeu. „Să ştiţi dar, fraţilor, că în El vi se vesteşte iertarea păcatelor, şi oricine crede este iertat prin El de toate lucrurile de care n-aţi putut fi iertaţi prin Legea lui Moise." (Faptele Apostolilor 13:38-39)
„Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine are viaţa veşnică." (Ioan 6:47). CONCLUZIA FINALA NEGRU PE ALB : CREDINTA TE DUCE IN RAI 100 % CREZI DECI AJUNGI IN RAI, SI SA FACI TOATE FAPTELE TALE IN LIMITA BUNULUI SIMT. PE ACEASTA CALE MA ADRESEZ SI CELORLALTI CARE AU RASPUNS! NU VA MAI ASCUNDETI DUPA POVESTI SI VENITI LA ADEVAR.

| NGheorghe a răspuns (pentru Anonimouse25163):

"A păcătui înseamnă a rata ținta. Noi toți ratăm ținta perfecțiunii lui Dumnezeu"
D-zeu spune Gen1:28: Creșteți, inmultiti-va, si stăpâniți peste plante si animale"... iar oamenilor le place sa stăpânească peste oameni, creând sisteme sociale prin care pot abuza de viața semenului său, a oricui. Ținta nu este " a stapanii peste viața altor oameni" ci "a stapanii peste plante si animale". Alegi ca ținta "Perfecțiunea lui dumnezeu" doar dacă vrei ca războaiele peste războaie ce sunt pe fiecare pagina a istoriei sa nu se termine veci. Adică, "perfecțiunea lui d-zeu" înseamnă "sa ți ochii închiși".

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Prin Iisus Hristos, trebuie sa-l accepti ca mantuitor si sa-i marturisesti pacatele.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Si farisei il acceptau pe dumnezeu ca fiind zeul lor dar nu era de ajuns, mai trebuie si sa demonstrezi prin fapte credinta ta, faza cu iertarea pacatelor e ca trebuie sa numai le faci, asta inseamna pocainta =indreptare nu sa faci la fel

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu poti fi niciodata sigur, de aceea Isus ne indeamna sa veghem mereu.

| LOVW a răspuns:

Fiecare dintre noi nu dorește de moară ci să aibă viață veșnică, Dumnezeu a pus gândul veșniciei ( Eclesiastul 3:11 ).
În primul rând să elucidăm modalitățile prin care omul nu poate moșteni Împărăția lui Dumnezeu: nu prin fapte bune ( Efeseni 2:9 ), nu prin faptele legii ( respectare poruncilor din lege, Galateni 2:30 ), nu prin necredință, nu prin tradiții, etc.
Această întrebare și-a pus-o un tânăr bogat, așa că a venit la Isus și L-a întrebat ce poate face el pentru a fi mântuit.
Isus i-a spus următoarele : „De ce mă întrebi: ‘Ce bine?’ Binele este Unul singur. Dar, dacă vrei să intri în viaţă, păzeşte poruncile."„Să nu ucizi; să nu preacurveşti; să nu furi; să nu faci o mărturisire mincinoasă;
Tânărul I-a spus Mântuitorului că el a păzit cu grijă aceste porunci în tinerețea Sa, dar în continuare a simțit că mai are nevoie de ceva și a întrebat: Ce-mi mai lipseşte?
Drept răspuns Isus i-a spus bogatului să vândă tot ce are ( a spus asta fiindcă banii erau idolii tânărului ) și nu doar atât ci să i-a decizia să-L urmeze. „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine" a spus Isus ucenicilor Săi. La Tatăl, este în Împărăție și Isus spune despre Sine că doar prin El poate cineva să ajungă în rai.
Tot Isus a mai zis "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." Aici vedem că iubirea lui Dumnezeu L-a făcut să-și trimită Fiul pentru ca TOȚI cei ce CRED în EL ( Isus Hristos ) să NU PIARĂ ci să aibă VIAȚĂ VEȘNICĂ. Aici nu se vorbește despre credința aceea în care doar crezi că există un Dumnezeu fiindcă și dracii cred și se înfioară. Această credință este cea când tu afli starea ta păcătoasă, dreptatea și mila lui Dumnezeu și jertfa Sa răscumpărătore. Apoi nu stai ci închei legământ cu Isus și dorește să Îl urmezi. Atunci ești născut din nou ( devii copilul lui Dumnezeu ), nimeni nu poate intra în rai fără ea ( Ioan 3:3 ). Mai multe aici https://www.gotquestions.org/Romana/iertarea-Dumnezeu.html
Domnul Isus este minunat, El este obiectul iubirii și are o milă și o dragoste inemaginabilă, doar vrei să te proșterni înaintea Sa când vezi Persoana și faptele Sale.

| Anonimouse25163 explică:

In afara de Russell si Turnul de veghe mai stiti altceva?!