| Ana0127 a întrebat:

Cum poți să îți dai seama că sufletul unui om a trecut pe la tine, adică poți să îl vezi?
Bunicul meu face azi o lună de când a murit și am avut impresia că i-am văzut sufletul cum a venit la mine la ușă. El de obicei venea doar la mine la ușă nu intra în casă.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA..."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie, sufletul e omul însuși. Geneza2:7. Omul cand moare nu mai stie nimic. Nu vine la usa. E in pamant. Eclesiastul 9:5, 6,10 arata clar acest lucru.

| RAY a răspuns:

Fi serioasa, ce suflet ai vazut, cum arata?

| milan9 a răspuns:

Contrar a ceea ce sustine @danay (iehovista), Ecclesiastul 9, 5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

In Ecclesiast, primele 10 versete din capitolul 9 redau punctul de vedere uman greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU.
Ca dovada, iata: „Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut toti pentru totdeauna? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu mesajul lui Dumnezeu (procedeu stilistic).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă:
,, Si ca pulberea sa s eintoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" Ecclesiast 12, 7.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost un demon. Nu consider ca ai avut halucinatii. Tu stii foarte bine ce ai vazut sau auzit. laughing

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Te lamuresti pe www.BibliaPentruSceptici.ro despre Iisus