| Exal a întrebat:

Cum poti zice ca Iisus nu a existat din moment ce avem atatea scrieri istorice,inclusiv in arhivele romane? Ba chiar, exista si mormantul sau...
https://www.gotquestions.org/Romana/existat-Iisus.html
https://www.descopera.ro/......in-prezent
https://opusdei.org/......out-jesus/

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca a existat un profet pe nume iisus se stie, dar fara nastere din fecioara, minuni, miracole, mers pe apa, inviere din morti, in fapt au fost au multi profeti care se credeau mesia

| Exal explică (pentru RAY):

Coranul a fost scris la cateva sute de ani dupa BIblie... daca e o carte sfanta despre care sa fii sigur ca e o combinatie a mai multor religii, aceea e Coran-ul.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Ce imi pasa mie de coran, eu vorbesc de TORA

| Exal explică (pentru RAY):

Daca Iisus nu avea puteri de ce a fost crucificat? Ca isi facea propria religie, ok...
Cum de l-au urmat oamenii pe IIsus daca el nu avea puteri?
De fapt el avea, de aia l-au urmat.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

De parca doar iisus a fost crucificat steregoi

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Exal):

Cum hoc ergo propter hoc.

Pentru ca romanii aveau propria lor religie si nu voiau sa se razvrateasca oamenii impotriva lor. Trebuiau tinuti sub control prin forta.

"Daca Iisus nu avea puteri de ce a fost crucificat?"

Tu consideri ca intrebarea asta se traduce prin urmatoarea afirmatie: "Daca Isus nu avea puteri, nu-l crucificau." Cum "Isus" e doar un nume, putem inlocui acest nume cu orice general, si vine:
"Daca X nu avea puteri, nu-l crucificau".
Acum intrebarea mea: De ce te rogi lui Isus si nu te rogi oricarui crucificat, caci consideri ca trebuie sa fi avut puteri?

| Octavian199 a răspuns:

Avem si Tora, Coranul. Deci?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Daca aveai ceva site-uri de referinta, sau cel putin de incredere, mai vorbeam. Dar sunt porcarii.
Apoi, acele scrieri nu sunt si dovezi stiintifice.
Nu exista dovezi ca acela este mormantul lui Iisus.