| anonim_4396 a întrebat:

Cum priviți voi Iadul: ca pe un loc sau ca pe o stare?

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O stare a mintii, a sufletului, a spiritului. De insingurare, de durere, de remuscare, de intuneric. O stare pe care ne-o cladim de pe aici. Nu Dumnezeu ne trimite acolo, noi ne construim propriul iad pas cu pas prin alegerile gresite pe care le facem.

| RAY a răspuns:

Nici unde in biblie nu scrie de iad, sunt basme inventate de biserica catolica, ortodoxa si acum de secte cu care sa manipuleze oameni, se scrie ca dincolo omul numai exista, cat despre judecata nu exista așa ceva in vt, iar in nt e ceva metaforic cu o schimbare pentru oameni de atunci, pai e o tâmpenie, de ce dumnezeu nu a trimis un mântuitor din prima, dumnezeu nu putea greși, a spune ca e o nouă lege înseamna ca a greșit el, aloooo e blasfemie si Isus a spus ca in vechi si vechilor nu vor dispărea legile cele vechi, de ce dumnezeu nu a oferit mântuirea încă de a gonit pe Adam si Eva, iar sectancti desigur ca interpretează ce vor ei, citește tu biblia ca ți a dat dz rațiune sa o citești, așa ar fi logic, iar in biblie nu sunt basme de astea

| Mosotti a răspuns:

Vad iadul ca pe niste stari, conditii de viata, bune sau foarte rele, nu ca un loc, ca locul se stie ca e pamantul, aici e iadul, dar asta e dovedit.

| T0T a răspuns:

În Biblie și îți spune:
„Şi fiind întrebat de farisei când va veni împărăţia lui Dumnezeu, le-a răspuns şi a zis: Împărăţia lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut.
Şi nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru. " Luca 17:20, 21
Unii spun că o traducere mai bună e „în mijlocul vostru" sau „lângă voi", ceea ce poate exprima că e pe Pământ. Ambele forme, însă, duc la cam același rezultat.
La fel se poate spune și despre iad, deși nu este niciodată menționat în Biblie. Tot ce știm din Biblie despre așa numitul „iad" face referire tot la atrocități petrecute pe Pământ, mai exact la Valea Ghennei.
Tot ce credem divin este în mintea noastră. Tot ce vedem ca iad sau rai sunt de fapt personificări a ceea ce simțim și trăim în această lume.

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Ca o mare minciună fara sens happy
Iadul este aici, pe pământ

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Deci...nu crezi în existența veșnică a sufletului?

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Nop',asta e doar mintea umană care speră la o continuare în fața morții

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Și dacă nu e doar o speranță deșartă?
Citisem de curând dintr-o cărticică, "Există viață după moarte!" de Petru Popovici...și acolo erau relatate niște experiențe ale unor oameni de-a lungul istoriei care i-au determinat să creadă în existență veșnică.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Bla,bla,bla, speculați nimic concret
Științific vorbind creierul uman este capabil in prag de moarte, sa te faca pentru o perioadă sa halucinez (mai mult că singura exista persoane care sa îți explice mult mai amplu proces, fie găsești pe net)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ce baza ar crede?! Care e baza reala si cum s-a demonstrat asta? Ca asa de iluzii si eu pot inventa multe, dar multi vor dovezi verificabile.

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Științific vorbind, în trecut unele lucruri păreau imposibile (cum ar fi ajungerea omului pe Lună), însă apoi s-au dovedit realizabile.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia cu mersul pe luna era posibil, pana si Jules Verne si-a imaginat o nava care ar zbura in spatiu, tehnic era posibil ca in viitor sa se faca. Era doar o chestie de timp pana tehnica evolua pana acolo.
Era imposibil pentru oamenii de rand, nu si pentru savanti.

Stiai unde vrei sa ajungi, cunosteai locatia deja! Cand ai zis luna, ai zis ca exista dupa ce ai vazut-o, deci era reala. Sau alte planete zici ca exista dupa ce le-ai vazut cumva, le-ai detactat cumva.

Dar asta cu iadu, niciodata nu are cum fi demonstrat, e iluzie pura.
Asta e imposibil pentru toti, si savanti si altii.
Aici nici nu sti unde vrei sa ajungi, nu cunosti ce este si nici nu ai cum sa cunosti in 1000 ani de acum in colo, ca nu are o logica reala.
Iadul nu l-a vazut nimeni, e un termen pur teoretic, nu sti daca destinatia exista si unde ar fi.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"și acolo erau relatate niște experiențe ale unor oameni de-a lungul istoriei care i-au determinat să creadă în existență veșnică."
Când o sa înțelegeți voi creștinii, ca dovezile anecdotice nu sunt dovezi?

| Mayhem666 a răspuns:

In doua feluri.

Primul fel : inexistent.
Al doilea fel: ca pe o fictiune.

Si ca sa clarific la ce ma refer prin fictiune. Atunci cand citesc, mai citesc, de obicei povesti fictionale, mai sunt unele care au si tematica religioasa, spre exemplu un webtoon care se numeste "I'm the Grim Reaper" si explica povestea unei fete care a ajuns in iad (in ultimul nivel al iadului, ca sa fiu mai exact) si ca sa scape de pedeapsa, Satana i-a propus un "deal". Trebuie sa ii aduca zilnic cate un pacatos. Ea trebuie sa devina Grim Reaper in lumea oamenilor si sa caute oameni pacatosi, care o sa apara marcati cu un "X" mare si rosu pe ei, si trebuie sa-i omoare si sa-i trimita in iad.

Acum ca am explicat putin, cam la asta ma refer prin fictiune. Il vad ca pe ceva ce exista doar in povestile de fictiune. Nu conteaza, ca sunt seriale, sau carti sau web novels, sau orice alt ceva. Le tratez ca pe ceva real doar in povestile respective, considerand ca nu exista in realitate.

De ce le tratez ca pe ceva real doar in povesti? Pentru ca asa ma face sa ma bucur mai mult de continutul povestii si de plot-ul ei. Face toata experienta sa fie mai "enjoyable". Ma face sa ma simt ca fac parte din povestea respectiva, atunci cand o citesc/vad.

| halogen001 a răspuns:

Iadul e un loc dintr-o poveste imaginara.

| CostinAlamariu a răspuns:

Amăndouă în același timp bee

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Iadul pentru mine e o pedeapsa infinita pentru pacatele mele.

| ShaOfHatred a răspuns:

Ca pe mine însumi

| chuckmanson a răspuns:

Ca pe o invenție a clericilor pentru a controla masele prin frică.

| h379m3973423 a răspuns:

Un loc în afara slavei lui Dumnezeu.

| Gligore2000 a răspuns:

Ca pe o inventie crestineasca.Un Bau Bau.
Un Covid antic.

| Ana2920 a răspuns:

Ambele happy pentru că e un fel de loc unde ajungi acolo doar dacă ești rău și cred că o să ai și o stare de spirit nervos/nervoasă

| Ana2920 a răspuns (pentru Ana2920):

Eu totuși cred în Dumnezeu, rai și iad, deoarece chiar preoții au spus o dată că dacă credem în Dumnezeu, atunci El, după moartea noastră (cei care cred în Dumnezeu), va lăsa sufletul nostru să rămână pe veci pe Pământ. Nu prea mă îndoiesc de cuvintele preoților

| anonim_4396 explică (pentru Ana2920):

Nu există o bază biblică pentru ce a spus acel preot.

| Mosotti a răspuns (pentru Ana2920):

Pai tu crezi in popenia care altceva in loc sa se imbogateasca nu stiu? Sunt niste smecheri care manipuleaza pe aia ca tine care crezi in ei. Asa cum erau si aia care au scris biblia, tot smecherii mari ai lumii.
Pe ce baza zic ei asta?! Cum arata cu fapte, cum demonstreaza ca e asa?

Pe ce baza crezi in ei? Ca asa iti zic si eu ceva, tu crezi?
Popii sunt niste oameni ca si mine, ca si tine care au facut o teologie si atat, nimic altceva. Asa ca de ce i-ai crede pe ei si nu le alt om?!

| chuckmanson a răspuns (pentru Ana2920):

"Nu prea mă îndoiesc de cuvintele preoților"
Crede-ma, ar trebui sa începi sa o faci!

| Ana2920 a răspuns (pentru Mosotti):

Bine, poate că nu e bine să îi crezi, dar de ce să cred alt om?! Nu mă poate minți? Nu este lumea atât de rea în ultimul timp și să ne mintă toți? Ba da. Din păcate, sinceritatea aproape că nu mai există în lumea asta... așa că nu prea vreau să mai am încredere în alt om, după minciunile din lumea asta.

| Mosotti a răspuns (pentru Ana2920):

Pai si de ce nu te-ar minti popii?
Popii te mint pentru ca majoritatea stiu ca religia e vrajeala, de aia si fug dupa merzane!
Asta e cea mai buna dovada, pentru ca ai vazut cum se zicea ca nu intri in imparatia cerurilor bogat, ca nu intra bogatu in rai cum nu intra elefantu prin urechile acului.

Iar a venit negustoru la isus sa zica cum fac sa fiu al tau, isus a zis "sa dai averea la saraci si sa ma urmezi".

Deci bogatia e contradictie cu imparatia cerurilor, dumnezeu.
Asa ca 95 % din popi din lume de ce-s asa bogati? Ei nu vor in imparatia cerurilor?

Exista sinceritate, depinde de om.
Ca ala care iti zice, trebuie sa-ti sustina ce zice, sa arate argumente, fapte si te convingi singura ca asa e sau nu, asa se face.

| unoarecare2 a răspuns:

Cuvantul iad in Biblie nu exista. In schimb putem intelege ca "iadul" despre care vorbeste Biblia il regasim in expresia "iazul de foc", care nu are nimic din ce ar intelege un om dupa mintea omeneasca, nefiind un loc material unde ar arde un foc cum isi imagineaza unii. Acest "iaz de foc" este starea in care constiinta duhului nemantuit va suferi vesnic urmare a judecatii in care "focul" este tocmai Cuvantul ce ii mistuie constinta pentru pacatele faptuite, acesta stiind ca nu se va putea intoarce in Imparatia Tatalui pentru care sufera foarte mult. "lazul" va fi acolo unde va fi satan cu demonii sai, o lume a duhurilor nemantuite, separata definitiv de prezenta Imparatiei lui Dumnezeu si in care tot raul acumulat de aceste duhuri va fi cadrul in care vor exista mai departe si care va ramane in launtrul lor pe fondul mustrarii de constinta vesnica, a Binelui pierdut definitiv, al neputintei de a se mai intoarce inapoi!