| benny7 a întrebat:

Cum putem recunoaşte învăţătorii falşi ai Evangheliei?

16 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Deuteronom 18,20-22 spune că la prima greşeală (minciună spusă ÎN NUMNELE LUI DUMNEZEU), "acel profet VA TREBUI SĂ MOARĂ!"
NU SCRIE NICIDECUM "piua, prima nu se pune!" Deuteronom 18, 20-22 ESTE FOARTE STRICT!
"Totuşi, profetul care spune în Numele Meu un cuvânt pe care nu l-am poruncit să-l spună, acel profet va trebui să moară."
"Cum vom cunoaşte cuvântul pe care Iahve nu l-a spus? - Când profetul vorbeşte în numele lui Iahve şi cuvântul lui nu se va adeveri, acel cuvânt nu l-a spus Iahve. Profetul l-a spus din îndrăzneală(!), să n-ai teamă de el". ASTA DOVEDEŞTE CĂ ÎN VEAC, ACEI falşi profeţi NU AU ŞI NU VOR AVEA VREO LEGĂTURĂ CU DUMNEZEU!

Referitor la "PROFEŢIILE" MINCINOASE, ce spui despre asta? Potrivit acestui citat din Deuteronom 18, 20-22, ce ar trebui să se întâmple cu organizaţia ta?

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

1) Intrebarea se refeea la invatatori nu la profeti
2) Tot ce ai scris din Deutoronom este adevarat, dar pentru cei care sunt sub Lege. Crestinii nu sunt sub Lege, ei sunt sub Har

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Ceea ce era BLAMAT atat de categoric nu poate automat deveni un aspect neutru. Altfel... ar exista ai avea tendinta sa crezi ca exista nu doar diferente, ci chiar contradictii intre Vechiul si Noul Testament...

| mentholinks a răspuns:

Evanghelia dupa parere mea este un mare fals. Nu aduce nimic bun doar sperante false si i-a facut pe oameni si mai rai decat erau prin iertarea pacatelor. In Vechiul Testament Dumnezeu zice clar ca cel ce face faradelege va muri iar cel neprihanit va trai. Mai clar de atat nu se poate dar a venit cica unul Isus si vezi si tu rezultatul, ipocrizie, minciuni, interpretari, confuzie, toate aceste ducand la rau si suferinta.

| benny7 explică (pentru mentholinks):

Ce se spune in Proverbe despre inceputul înţelepciunii?

| Mclaren12 a răspuns:

Evanghelia in sine este o facatura bazata pe nimic.

| benny7 explică (pentru Mclaren12):

Atunci pe ce să ne bazăm pe politică_?

| Mclaren12 a răspuns (pentru benny7):

In legatura cu ce?

| benny7 explică (pentru Mclaren12):

Cu satana care conduce si atrage sufletele păgâne, le dă boli si le ia sufletul in iadul vesnic te pricepi acum?

| benny7 explică (pentru Mclaren12):

Sau varianta 2) treci la semafor pe roşu si faci un accident! cine e devină semaforul sau?

| Mclaren12 a răspuns (pentru benny7):

Cu Satana care va spala voua creierele de crestini indoctrinati. Vii cu o mizerie de carte evreiasca si faci propaganda ca sa-i mai speli si pe altii pe creier.

| Mircea08 a răspuns:

Simplu - invatorii adevarati sunt cei care propovaduiesc STRICT Evanghelia (Noul Testament), iar invatatorii falsi sun cei care propovaduiesc si altceva pe langa Evanghelie. Pentru cine nu cunoste Evanghelia este imposibil sa deosebeasca invatatorii falsi de cei adevarati, si pe acest lucru s-au bazat cei care au facut religiile! Ei au mizat ca vor avea ca enoriasi pe cei care nu cunosc invatatura lui Iisus si carora le poate spune orice pentru ca ei vor crede

| wpetterssone a răspuns:

Profeții falși sunt persoane şi organizaţii care proclamă mesaje atribuite unei surse supraomeneşti, dar care nu provin de la adevăratul Dumnezeu şi nu sunt în armonie cu voinţa sa revelată.
Profeţii adevăraţi îşi declară credinţa în Isus, dar nu este suficient să pretindă că predică în numele său.
Profeţii adevăraţi vorbesc în numele lui Dumnezeu, dar nu este suficient să pretindă că îl reprezintă.
Capacitatea de a face „semne mari" sau „minuni" nu este neapărat o dovadă că cineva este profet adevărat.
Ceea ce prezic profeţii adevăraţi se împlineşte, dar s-ar putea ca ei să nu înţeleagă exact când şi cum.
Declaraţiile unui profet adevărat promovează închinarea curată şi sunt în armonie cu voinţa revelată a lui Dumnezeu.
Atât profeţii adevăraţi, cât şi cei falşi pot fi recunoscuţi după rodul pe care ei şi continuatorii lor îl produc în viaţa lor.

| milan9 a răspuns (pentru wpetterssone):

Secta iehoviştilor afirmă în mod fals că Dumnezeu S-a reîntors în mod invizibil(!?!) în anul 1914! - O învăţătură cât se poate de stranie din moment ce a doua venire a Mântuitorului Hristos, ca Judecător, va fi CÂT SE POATE DE VIZIBILĂ POTRIVIT SFINTEI SCRIPTURI: II Petru 3, 10 -,, Iar ziua Domnului va veni ca un fur (pe neaşteptate), când cerurile vor pieri cu vuiet mare, stihiile, arzând, se vor desface, şi pământul şi lucrurile de pe el se vor mistui."

Din acest motiv, iehoviştilor au modificat încă o dată biblia, (oare a câta oară?) pentru ca referirile la a doua venire să fie redate în acea biblie modificată ca fiind ceva împlinit(!?!).

O altă "profeţie" falsă (din linia falşilor profeţi despre care ne-a AVERTIZAT Mântuitorul Hristos) se "referă" la generaţia oamenilor care au trăit în vremea acelei presupuse "a doua venire" din 1914, generaţie care spuneau liderii organizaţiei, că nu va muri niciodată!?! Ciudată "profeţie" falsă, toţi aceia deja au murit de mult! Dar organizaţia s-a bucurat de banii lor şi de încrederea stupidă în liderii ei!

| wpetterssone a răspuns (pentru milan9):

Ascultă această înregistrare. Când vei deschide link-ul, automat se va descărca un fișier.mp3.
LINK cu descărcare automată.
https://download-a.akamaihd.net/files/media_books/02/bh_M_30.mp3

| benny7 explică:

Atenție la falșii învățători!