| Inferno a întrebat:

"Cum putem sa ne eliberam, scapand de constiinta si de orice manifestare a simtului moral?"

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Fa raul. Cit vrei. Cit cuprinde. Oricind. Oriunde. Si asa, iti vei adormi constiinta si simtul moralitatii. Insa sa nu te miri ca asa viata ta va ajunge un iad, unul extrem de real si de tangibil. Si ca nu vei mai putea discerne intre bine si rau, intre sens si nonsens, intre valoare si nonvaloare. Asta e rezultatul scaparii de glasul constiintei.

| Inferno explică (pentru cristi202):

Este un risc pe care merita sa ni l asumam.

| danay72 a răspuns:

Nu ai cum, pentru ca asa am fost creati.Romani2:14,15

| Alphawolf a răspuns:

Nu ai cum. Ai nevoie de alt caracter. Sentimentul de vinovatie nu-l vei putea inabusi nicicum, pentru ca esti "sortit" greselii. Poti sa faci rau cat cuprinde, mustrari de constiinta tot vei avea, si mult mai multe decat inainte si mult mai greu de suportat. Aici e vorba de societate, ratiune si caracter, ele hotarasc binele si raul, ele iti creaza mustrarile de constiinta. Sau daca te referi doar la unele mustrari de constiinta, cum ar fi absurditatile considerate imorale doar din motive religiose, este nevoie doar de o ratiune buna.

| dragos9234 a răspuns:

Sinucidere, altfel pare imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ucigand. Daca ucizi o data si ai puterea si a doua ora te-ai dezlipid de simtul moral.Prin psihopatie bine inteles.

| ada92 a răspuns:

Pot sa te intreb de ce vrei sa scapi de constiinta si de simtul moral? conştiinţa este capacitatea de a ne privi şi a ne evalua acţiunile. Este ca şi cum o voce din interiorul nostru ne-ar spune dacă am făcut bine sau rău. Ea poate sa ne indrume sau sa ne avertizeze. ce e rau in asta?

| reihiuke a răspuns (pentru ada92):

Pai simplu. El face greseala de a crede ca vocea constiintei vine din simtul moral, care la randul sau este subiectiv. Daca spune ca constiinta este cea care te face sa devii obiectiv, nu ar mai vrea sa scape de ea big grin

| rosini a răspuns:

Devenind criminal in serie.