| bleakk a întrebat:

Cum putem stii noi ca paginilie/cartile Bibliei nu au fost modificate de-a lungul timpului (cel mai probabil)?
Este adevarat ca daca plecam de la premiza ca Dumnezeu exista ( El fiind atot-orice), a putut veghea si urmari ca aceasta carte sa nu fie modificata si implicit sa i se piarda din esenta. Insa ca sa ajungem la aceasta premiza,din nou,ne trebuie credinta. Noi putem sti,insa,ca Biblia chiar a fost modificata de-a lungul anilor din diferite motive, fiind foarte probabil ca ea sa isi fi pierdut veridicitatea.
Ce parere aveti?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Manuscrisele de la Marea Moarta au dovedit ca scrierile Biblice NU au suferit modificari privind scopul existentei acestora, restul este irelevant, nume, date, evenimente. Daca cititori si-ar da seama CE si CUM despre Biblie nu ar mai face discuti irelevante despre ceva modificari de intelegere sau traducere.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Manuscrisele de la Marea Moarta au dovedit ca scrierile Biblice NU au suferit modificari privind scopul existentei acestora..."

Exact, modificarile au fost facute tocmai pentru a fi mai performante in scopul lor si anume acela de manipulare a credulilor.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Probabil nu sti cine a scris cartea de spui ceea ce spui, mai informeaza-te si apoi mai vorbim.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......erican-al/

| fllu07 a răspuns:

Daca tu locuiesti intr-un oras, oarecare, si o ruda a ta vrea sa te viziteze, cand ajunge in orasul tau, o indrumi gresit? o lasi sa haladuiasca pe numa ghici ce strazi?

| Prezidentul a răspuns:

Au fost modificate. Tu ai decat o biblie in casa?

| mihaitaLGP a răspuns:

Bineinteles ca au fost modificate si nu are relevanta daca au fost sau nu modificate. Biblia nu este altceva decat o colectie de carti scrisa de diversi autori anonimi si nu numai. Nu are legatura cu nici o divinitate. Originala biblia a fost scrisa acum 4500-5000 ani intr-o scriere cuneiforma ca mai apoi sa fie tradusa de un grup de calugari in ebraica veche ( vechiul testament ). Vechiul testament a fost si el tradus in noul testament, si bineinteles la fiecare traducere sau facut modificari, adaptari si sau adaugat alte scrieri ( carti ) in functie de cum a vrut traducatorul.

Repet, ea nu are legatura cu o divinitate. Nu o sa gasesti nimic deosebit in ea, decat interpretarea unor autori anonimi in functie de nivelul de intelegere care exista atunci.

| bleakk explică (pentru mihaitaLGP):

Ba da, pentru credinciosi ar trebui sa aiba relevanta, deoarece majoritatea considera ca ele au ramas neschimbate datorita vegherii Duhului Sfant/Dumnezeu care a avut grija sa nu se piarda.

| drutzix a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Vechiul Testament a fost scris prin sec 12 BCE deci acum 3500 de ani. Iar NT a fost scris cam la 1 secol dupa moartea lui Isus.

| drutzix a răspuns (pentru bleakk):

Chiar daca nu ar fi fost schimbata ci intentie, o mare parte din ea ar fi fost modificata din cauza greselilor de traducere, adaptare etc.
Dar mai mult ca sigur a fost modificata intentionat pentru ajuta anumiti oameni de la putere din perioada respectiva. Putem observa asta de-a lungul istoriei, protestantii au aparut din cauza faptului ca regii se saturasera sa piarda bani in favoarea bisericii sau ca doreau sa se casatoreasca de mai multe ori.
Vreau sa te intreb tu de ce parte a baricadei esti? (crestin, ateu etc laughing )

| bleakk explică (pentru drutzix):

Asa cum esti si tu se pare, si multi de pe aici.
Chiar daca in mediul "real" o ard credincios.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru drutzix):

Mai citeste odata comentariul meu. Nu am specificat cand a fost scris vechiul testament si cand a fost scrisa originala scriere a bibliei.

| drutzix a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Adica biblia a fost scrisa inaintea vechilui testament? laughing
Ce vrei sa spui prin 'originala scriere'?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru drutzix):

Exact, vechiul testament nu este prima scriere. Originala biblie a fost scrisa intr-o scrie cuneiforma dupa care a fost tradusa in ebraica veche, asta a fost VECHIUL TESTAMENT.

| drutzix a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Prin Biblie te referi la Vechiul SI Noul Testament, iar avand in vedere ca NT a fost scris dupa cateva sute de ani de la moartea lui Isus => Nu avea cum sa fie scrisa acum 4500-5000 de ani.
Din acest motiv te-am corectat.

| Prothos a răspuns:

Majoritatea aspectelor legate de religie in general sunt bazate pe credinta si nu pe lucruri sigure care pot fi dovedite.
Dar daca tu crezi ca Dumnezeu exista si crezi ca este atot-orice, ai putea presupune ca el a planuit sa faca aceste modificari.

| doctorandus a răspuns (pentru Prothos):

Mai precis, pe care dintre ele? Ca sunt atat de multe variante incat nu mai stii ce sa alegi dintre ele.

E adevarat ca majoritatea variantelor prezinta diferente absolut minore, dar sunt si unele care dau nastere la importante probleme teologice.