| Octavian199 a întrebat:

Cum s-a dus Noe la polul sud dupa pinguin, urs polar, etc? Sa nu imi spuneti ca au venit toate animalele la arca.Si cum a bagat Noe balena in arca? Sa nu imi ziceti ca balena putea sa reziste mult si bine in apa, ca doar are plamani. Citat: "Avand plamanii gigantici, balenele respira la intervale de 15 minute, putand uneori sa isi tina respiratia chiar si o ora."Nu ani

80 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe iahve il interesa doar de poporul lui atat, animalele care erau in tara lui atat, crestinismul este o secta erectica iudaica care face afirmati eronate, inclusiv pavea spunea ca iisus nu era mesia asteptat si promis de iahve poporului

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Corect,Ca Islamul, tot secta iudaica e.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Islamul este o omleta iudaica si crestina din olmleta asta a iesit islamul, am vazut acum cateva un doc,care ma intristat sunt tineri mulsulmani care abia asteapta sa omoare pe alti in numele lui alah,cica sunt liste full,ce sa spun fanatici nebuni,aia sunt nebuni,sunt un pericol pentru democratie,stiinta,sunt un pericol pentru europa, de asta nu au ce cauta in europa, uite de ce o blestem pe merkel mereu, tarfa aia care a permis ca atatia sa vina in Germania, e trist

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Mersi.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Apropo la polul sud nu exista ursi polari, ok

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Salbatici, man.

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Am inteles.

| RAY a răspuns:

Raullalu ce rost au minciunile astea, evolutia este baza biologiei moderne, iar biologi nu cred omule stiu, cunosc ca stiinta nu cere credinta cum cere credinta in basme evreiesti, iar moralitate biblica nici pomeneala de asa ceva http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/ evolutia este un fapt stiintific ignorat de cei care habar nu au ce inseamna evolutia si mereu cauta un raspuns magic, dumnezeu fiind un magican de circ care creaza, face totul din absolut nimic, iar nimic nu poate fi explicat rational pentru ca ratiunea este dusmanul vostru, noaptea minti voastre permanente

Putini biologi cred in evolutie fara ca nici o gandire sa existe atunci.

| RAY a răspuns:

Acum 3 ore | Michael11 a răspuns (pentru Octavian199):
Este posibil ca pinguinii si ursii polari sa fi ramas la pol in timpul potopului. Acolo fiind gheata, ei ar fi putut sa pluteasca un an intreg pe acele banchize de gheata. Ei stiu sa inoate iar in apa erau pesti cu care sa se hraneasca.

desi pinguni care stau la polul sud au inotat ca nu aveau ce face fix pana in israel si ursi care stau la polul nord si canguri care stateau in Australia,toti au emigrat in arca lui noe cool,tu iti dai seama ca sunt fantezi dar respingi gandirea rationala, cum sa te indoiesti, cum sagandesti e blasfemie, a gandi =blasfemie, iadul vesnic a fi prost, ignorat intri in rai asigurat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai na, balena putea sa iasa din apa sa respire. Nu cred ca a bagat si animalele marine in arca... cat despre pinguini poate s au teleportat, ca na doar se intamplau minuni pe vreme aia

| Octavian199 explică (pentru suntserios):

Daca apa era pana la ''cer', cum putea sa respire'?

| suntserios a răspuns (pentru Octavian199):

Hmm, doar ca cerul e infinit tehnic

| Octavian199 explică (pentru suntserios):

Practic=0

| Celcestietot a răspuns:

Hai ca exagerezi si tu cu balena. Doar nu era apa pana unde a sarit Felix, iubitul lui Mihaela.

| Celcestietot a răspuns:

Nu credeam ca exista asemenea oameni exceptionali ca voi, sincer!

,, Și pot pune pariu că toate acestea le puneți în cârca diavolului, deoarece după cum a spus și CelCeȘtieTot: trebuie să existe un țap ispășitor.'' -> Intr-un comentariu de-al meu am spus ca pentru voi Dumnezeu trebuie sa fie tapul ispasitor indiferent de actiunile Sale (bune), dar de, cum voi estele analfabetzi functszionale, nu intelegetz nimic din ceeeeea ce scriul rolling on the floor!

,, CelCeNuȘtieTot (Steregoi) unde dovedește din nou și din nou că e un troll ordinar și clar nu are habar despre ce vorbește...'' -> daca tu la varsta ta de domn antihrist nu intelegi ceea ce scriu, esti de dus la medic.

| Holiday a răspuns:

De fapt pasaje de genul celui cu Noe si arca lui, arata unde se afla rasa umana ca inteligenta si intelegere a realitatii pe vremea aia. Adica era cam praf.
Ce mi se pare mie ciudat e ca inca exista multi care le cred...ma refer la crestinii asa zis "adevarati", care inca mai cred in traznaile astea. Macar astilalti, care habar n-au de ele, sau daca au, nu prea ii intereseaza de fapt, dar din inertie ajung sclavii religiei, au cat de cat o scuza.

| Meme10Memu a răspuns:

Dpdv religios nu se poate explica decat ca a fost minunea lui Dumnezeu. Biblia nu poate fi dovedita stiintific in mod direct in prezent.
E o chestiune atat de ampla incat nu poate fi dovedita stiintific cu nivelul redus de stiinta din zilele noastre. Abia cand stiinta va ajunge la nivelul anului 3000 e.n. existenta lui Dumnezeu cu miracolele lui va putea fi dovedita stiintific.

Nivelul de stiinta din prezent e prea redus ca sa poata dovedi existenta lui Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru Meme10Memu):

Deci acum 3000 de ani erau televizoare, telefoane, calculatoare, laptopuri, masini, etc?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Octavian199):

A fost epoca zeilor. De acolo s-a inspirat si Petre Ispirescu cand a scris povestea cu Praslea cel voinic si merele de aur. A fost o perioada cand zeii sperau in supunerea usoara a oamenilor. Acum in secolul 21 le-a dat tehnologia ca oamenii sa mai poata vedea vreo manifestare divina in intunericul din univers prin telescoape. Cercetarea e abia la inceput. Atunci in epoca de aur a zeilor se manca si bea cu 7 guri iar in prezent totul e rationalizat si masurat prin tehnica de calcul avansata.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Octavian199):

Tehnologia din prezent e incapabila sa detecteze interventia lui Dumnezeu in lumea materiala.

| Octavian199 explică (pentru Meme10Memu):

Acum 3000 de ani era aceea tehnologie, nu? rolling on the floor

| Meme10Memu a răspuns (pentru Octavian199):

Nu era pentru ca nu era nevoie. Tehnologia s-a dezvoltat de nevoie si nu din placere. Populatia e in crestere. Tehnologia nu e orientata spre gasirea lui Dumnezeu care s-a ascuns pentru ca oamenii n-au vrut sa-l respecte. Totusi chiar daca s-a ascuns Dumnezeu controleaza materia prin Duhul Sau Sfant care nu poate fi detectat cu tehnologia din prezent.

| Octavian199 explică (pentru Meme10Memu):

Ca sa nu mai o ardeti cu viata dupa moarte https://ro.wikipedia.org/wiki/Via%C8%9B%C4%83

| Octavian199 explică (pentru Meme10Memu):

Oameni aveau foarte multa fantezie pe atunci.Nimic real.

| LupusDei1993 a răspuns:

Deci din punct de vedere științific, așa ceva nu se poate recrea absolut niciodată. În primul rând, nu există atât de multă apă cât să acopere muntele Everest ce are înălțimea de peste 10 kilometri înălțime.
În al doilea rând, Biblia este o carte ce promovează întocmai Creaționismul, Pământul Plat biblic, faptul că bolile sunt provocate de diavoli invizibili în loc de bacterii, virusuri, germeni patogeni și sistem imunitar făcut praf datorită multor factori.

După ideologia cretină dovedită de Dănuț de peste 10 ani de zile pe acest site, încercând să ademenească cât mai mulți fraieri la adunarea lui de doi lei ce promovează și pseudo-știință, CelCeNuȘtieTot (Steregoi) unde dovedește din nou și din nou că e un troll ordinar și clar nu are habar despre ce vorbește, plus restul de 44% de analfabeți funționali (sunt sigur că sunt mai mult de 75% per populația totală a României).
Deci în concluzie, biblia este o carte de basme mitologice din epoca bronzului și nu trebuie să iei absolut nimic în serios din ea.

| Octavian199 explică (pentru LupusDei1993):

8848 metri

| Octavian199 explică (pentru LupusDei1993):

Basme culese din alte religii, si lucrate ca sa para ca zeul lor e unic.

| Meme10Memu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Vezi raspunsul lui **Meme**10*Me*mu care intrece orice descoperire stiintifica din zilele noastre.

| Raullalu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Afirmi lucruri despre Biblie si Dumnezeu dar nimic nu e corect.
Potopul nu se poate imita in nici un fel.
Dar nici teoria Big Bang.
Arata -mi unde scrie in Biblie ca bolile vin de la diavol?
Omul e atat de vulnerabil fiindca nu traieste in mediul sau propice.
Cum un Animal din jungla se descurca greu in Romania.
Noi suntem creeati pentru conditii perfecte fiindca omul a fost creeat sa locuiasca in Eden unde conditiile erau perfecte.
Dar dupa ce Adam si Eva au gresit au fost dusi inapoi pe pamantul din care au fost luati.
Dumnezeu i-a invatat pe Evrei sa se spele inainte de masa asta pentru a ii proteja de bacterii.
Tot Dumnezeu a dat o zi in care omul sa lase munca deoparte, dar si stresul, ceea ce e benefic.
Dumnezeu in Vechiul testament a interzis consumarea carnii greu digerabile.
Fiindca asta afecteaza omul.
Dumnezeu spune ca spanzura pamantul pe nimic.
Ceea ce e dovedit si de stiinta
Dumnezeu a spus ca 6 ani sa se lucreze pamantul si 1 sa se faca pauza, ceea ce e foarte benefic pentru planeta conform multor cercetatori.
O lume fara Dumnezeu e o lume in care orice actiune e normala nimeni nu are autoritatea sa mai spuna ce e si ce nu e normal.
Pedofilul e lasat asa de ovolutie deci e normal sa fie asa, criminalii si ei sunt normali fiindca si leul mananca zebre si nu zice nimeni ca e anormal.
Sa fii homosexual e normal ca asa au fost lasati de evolutie care apropo nu era posibila fara o gandire.
Lucrurile sau perfectionat, singure conform evolutiei.
Dar fara o gandire orice transformare in bine sau in rau era bine primita si selectia naturala nu are ce cauta in schema asta.
Putini biologi cred in evolutie fara ca nici o gandire sa existe atunci.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Raullalu):

Analfabetism Științific scrie pe fruntea ta.
Nu a existat niciodată Eden, e doar un mit și o legendă.
Adam și Eva au fost alungați din grădină ca să nu ajungă la Pomul Vieții și să trăiască veșnic. Zeul tău nu avea niciun plan ca omenirea să tăiască veșnic, sau să aibă cunoștințe, iar dacă citești biblia cu atenție și nu printre rânduri cum faceți voi la adunare, o să vezi că șarpele vorbitor avea dreptate, iar yahve s-a dovedit a fi el mincinos.

| Raullalu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Da argumente cand vorbesti, la noi nu se citeste printre randuri.
Habar nu ai ce e Biblia si totusi vorbesti ca si cum ai cunoaste-o doar sa pari important.
Ce am scris eu mai sus era adevarat.
Nu ai deloc cunostinte despre Geneza.
Si nici despre viata ta in primul rand, nici despre exiatenta.
Esti nimic fiindca alegi sa fii un nimic.
Cand acuzi adu dovezi reale.
Dar ateii au ura pentru Dumnezeu, cum puteti urâ ceva ce nu exista?
Asta doar daca va deranjeaza ca exista.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Raullalu):

1 Şarpele* era mai** şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu.El a zis femeii: „Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: ‘Să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină’?"
2 Femeia a răspuns şarpelui: „Putem să mâncăm din rodul tuturor pomilor din grădină.
3 Dar*, despre rodul pomului din mijlocul grădinii, Dumnezeu a zis: ‘Să nu mâncaţi din el şi nici să nu vă atingeţi de el, ca să nu muriţi.’"
4 Atunci, şarpele* a zis femeii: „Hotărât că nu veţi muri,
5 dar Dumnezeu ştie că, în ziua când veţi mânca din el, vi* se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul."
6 Femeia a văzut că pomul era bun de mâncat şi plăcut de privit şi că pomul era de dorit ca să deschidă cuiva mintea. A luat deci din rodul lui şi a mâncat*; a dat şi bărbatului ei, care era lângă ea, şi bărbatul** a mâncat şi el.
Păcatul lui Adam
7 Atunci li s-au deschis* ochii la amândoi; au cunoscut** că erau goi, au cusut laolaltă frunze de smochin şi şi-au făcut şorţuri1 din ele.

Luate de pe Resurse Creștine. Șarpele avea dreptate, iar Dumnezeu sau YHVE s-a dovedit a fi mincinos, deoarece a spus că ei în ziua aceea vor muri fizic, dar nu s-a întâmplat.

22 Domnul Dumnezeu a zis: „Iată* că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să** ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el şi să trăiască în veci."
* Gen 2:9; ** Gen 4:2; Gen 9:20;
23 De aceea, Domnul Dumnezeu l-a izgonit din grădina Edenului ca* să lucreze pământul, din care fusese luat.
* Gen 2:8;
24 Astfel a izgonit El pe Adam; şi la răsăritul* grădinii Edenului a pus nişte heruvimi**, care să învârtească o sabie învăpăiată, ca să păzească drumul care duce la pomul vieţii.

Și uite despre asta vorbesc. Am adus dovezi, argumente chiar din scriptura voastră de doi lei.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Ia-o cu vechiul testament, lasa evangheliile.

| Michael11 a răspuns:

Nu scrie in Biblie daca Noe a trebuit sa prinda acele animale sau daca ele au venit de buna voie si au urcat singure pe corabie. Pestii si mamiferele marine nu au fost pe corabie. Nu era cazul. Apa nu a fost pana la cer, ci a acoperit cu 15 coti, toti muntii inalti. In timpul potopului a plouat 40 de zile si 40 de nopti iar abia dupa un an si cateva zile pamantul a fost din nou uscat. Geneza cap 6-8.

| Octavian199 explică (pentru Michael11):

Daca e asa, sar cu presiunea.Vezi ca avioanele au oxigen la bord, tocmai pentru a folosii pasagerilor pe timpul zborului.Sau Noe avea aer conditionat si buteli de oxgen cu masti atasate de arca?

| suntserios a răspuns (pentru Michael11):

Mama, la cat de incat merg pinguinii... cred ca inca mai calatoresc sa ajunga la arca

| Octavian199 explică (pentru suntserios):

rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru suntserios):

Oare cat dura ca un pinguin sa ajunga la arca? rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru Octavian199):

De cand cu Waze putin mai repede

| Michael11 a răspuns (pentru Octavian199):

Este posibil ca pinguinii si ursii polari sa fi ramas la pol in timpul potopului. Acolo fiind gheata, ei ar fi putut sa pluteasca un an intreg pe acele banchize de gheata. Ei stiu sa inoate iar in apa erau pesti cu care sa se hraneasca.

| Holiday a răspuns (pentru Michael11):

"Pestii si mamiferele marine nu au fost pe corabie. Nu era cazul."

Ba era cazul. Majoritatea vietuitoarelor de apa sarata nu pot trai in apa dulce si invers. Deci oricum era apa, sarata sau dulce multe ar fi disparut.

| Octavian199 explică (pentru Michael11):

Ala e mediul lor.O specie nu isi schimba habitatul cu una cu doua.

| Michael11 a răspuns:

Ray. Este adevarat ca un om inteligent, ar trebui sa stie sa scrie? Bunica mea a avut doar 2 clase dar scria mai bine ca tine. Cand scrii tu ceva, trebuie sa citesc de mai multe ori ca sa inteleg ce vrei sa spui. Sunt roman si totusi nu inteleg ce scrii. Ce scrii nu are sens, nu are logica. Daca vrei sa-ti exprimi parerea pe net si vrei ca altii sa citeasca ce ai scris, ar trebui sa mergi din nou la scoala si sa incepi cu clasa intai. Sa o intrebi pe invatatoare cat ar trebui sa fie de lunga o propozitie? Dupa punct ar trebui sa incepi o noua propozitie cu litera mare? Nu vreau sa te jignesc si imi cer scuze daca te simti jignit de ceea ce am scris. Mi-ai dat ignor, ti-am dat ignor. Daca nu stii sa scrii, te descalifici in tot ceea ce spui. Pe cine mai intereseaza parerea ta?

| Raullalu a răspuns:

Frate ai mai pus tu intrebarea asta cu balena.
Noe nu a salvat pestii de la inec.
In vremea lui Noe era un singur continent.
Dupa potop sa-u format continentele.
Ideea ca apa a fost pana la cer este o expresie care reflecta cantitatea imensa de apa care a inundat pamantul.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Lasa 'expresia'', voi o folositi cand va convine.Atunci de ce a mai luat pasarile, ca se duceau pe un munte si gata.

| Raullalu a răspuns (pentru Octavian199):

Apa a acoperit toata suprafata uscata.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Deci. Si muntii? Ia sa te duc eu pe varful Chomolungma, stand intr-o arca ca a lui Noe, sa vad daca rezisti fara caldura, mancare putina, apa la fel, sa iti faci nevoile in arca, etc.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Uitai de rahat si pisat.Sa te vad cum rezisti la miros.Mai uitai si de miscare.

| Holiday a răspuns (pentru Raullalu):

"In vremea lui Noe era un singur continent."

Omul a aparut cu aproximativ 200 de milioane de ani dupa separarea continentelor...

| Raullalu a răspuns:

Si acrezi ca Adam si Eva mai traiesc?
Moartea este in trup si in Suflet ei au murit spiritual fiindca avand mintea deschisa se faceau vinovati de greselile comise si astfel moartea putea fi o stare vesnica.
De aceea avem nevoie de Isus Hristos.
Dumnezeu nu fost de acord ca pacatul sa fie vesnic, de aceea a alungat omul din Eden.
Inainte sa guste din pomul cunostintei binelui si raului nu le-a fost interzis sa guste din pomul vietii.
Sarpele a zis ca omul va deveni ca Dumnezeu, dar omul nu a devenit la fel ci doar s-a facut vinovat de faptele comise.
Sarpele e cel care a mintit aici.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Raullalu):

Deci arata-mi o dovada concreta ca in Vechiul Testament este pomenit Isus. In afara ca in Isaia se mentiona de un Imanuel ce trebuia sa distruga Asiria si sa fie imparat in Israel, ceea ce in Noul Testament, nici vorba de asa ceva.

| Raullalu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Isaia 50:6 descrie cu acurateţe bătaia pe care Iisus a îndurat-o. Zaharia 12:10 prezice "străpungerea " lui Mesia, care a avut loc după ce Iisus a murit pe cruce. Ar putea fi aduse mai multe exemple, dar acestea sunt suficiente. Cu siguranţă, Vechiul Testamentprezice venirea lui Iisus ca Mesia.
Si poti citi Daniel caoitolul 9

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Raullalu):

Isaia 50 vorbește despre el însuși, nu este menționat niciun Isus nicăieri. Zaharia, tot capitolul acela menționat este vorba că YHVH va nimici orice inamic impotriva Ierusalimului.
" Îl vor plânge cum† plânge cineva pe singurul lui fiu şi-L vor plânge amarnic, cum plânge cineva pe un întâi născut. "
Iar de aici reiese faptul de întâi născut, adică nu e singurul lui fiu, ci are mai mulți. În Geneză se vorbește de Fii Domnului ce s-au împreunat cu femeile pământului, adică îngerii. Îngerii sunt copiii lui YHWH, Isus fiind întâiul născut, Steaua Dimineții, iar din cercetări la mitologii iudaice, Isus avea și el un fiu, Lucifer.
Isus era înger, Lucifer la fel.

| Raullalu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Frate stai cam prost cu interpretarea.
Il vor plange ca pe intaiul nascut exprima durerea mare.
Si inainte sa zica asta zice ca il vor plange ca pe SINGURUL fiu.
Singurul in toata scriptura Dumnezeu are un singur fiu restul sunt creeatii pe care Dumnezeu le iubeste si ii considera tot fii dar Domnul Isus e parte din Dumnezeu Tatal.
Noi suntem numiti fii dar prin infiere.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Raullalu):

Iubește zici.
99% din tot ce a existat de 4.5 miliarde de ani a pierit. Toată planeta este nonhabitabilă, acum e bine, frumix și lux deoarece ai casă și căldură, lucruri pe care oamenii ce au făcut biblia nici nu aveau. Acum se trăiește mult mai bine decât în trecut.

Tu spui că ateii ar avea ură pe Dumnezeu, dar ura asta pe care voi o sesizați nu este către Domine Deus (latin), ci exact către voi, mai ales cei apologiști care apără și încearcă din răsputeri să justifice că acest creator ar fi bun.
Dacă exista Dumnezeu cu adevărat, nu numai că s-ar fi arătat ca să dea credibilitate mai mare, dar cu siguranță nu ar rezolva problema creată de el prin genocid în masă, foamete, boli, războaie etc
S-ar fi asigurat că nu tot răsar secte până la minunatul număr de 40.000 la număr global, și ghici ce, absolut toate se luptă între ele și se numesc "Sinagoga Satanei" etc etc etc
Dacă vrei să-mi demonstrezi că există acest creator mirific, arată-l, dovedește-mi fizic existența lui. O să vezi că nu o să poți.

| Raullalu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nici tu nu poti demonstra cum ca Big Bang-ul e real.
Demonstreaza-mi fizic asta, poti?
Si teoria evolutionista are doar o parte de adevar.
Dar nimeni nu afirma ca o forma de viata devine perfecta fara o gandire care sa controleze asta.
Cat despre Dumnezeu eu as vrea sa ti-l arat Dar nu pot fizc pot doar sa ajut lumea sa il simta pe Dumnezeu in ea
Dar nu depinde de mine asta.
Pe mine ma tine crestin Dumnezeu care se manifesta in viata mea si nu am cum sa mai cred ca nu exista.
Nu doar Biblia ma ajuta.
Chiar daca ar disparea Biblia Dumnezeu e tot parte din viata mea.
Dumnezeu este etern.
Nu are inceput.
Daca existenta ar avea inceput atunci nu ar exista nimic.
Si nici macar,, nimic" nu exista
Daca te poti gandi la nimic sunt curios sa stiu si eu.
Adica sa te gandesti ca nu exista nimic
Un spatiu gol si intunecat e ceva.
Daca nici macar spatiul nu ar exista atunci noi nu am vorbi azi si niciodata.
Si Big Bang-ul nu ar avea de unde sa apara.
Deci existenta nu are inceput si nici nu poate avea in nici un fel.
Dumnezeu este cel fara inceput si fara sfarsit.
Chiar daca oamenii nu il pot cunoaste asa cum e El in viata traita aici.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Vreau dovezi ca Adam si Eva traiesc, spiritual, cum zici tu.

| Octavian199 explică (pentru LupusDei1993):

Ca sa vezi.Razboaie si distrugere.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Ai auzit de gravitatie si cum aduna ea materia la un loc?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Raullalu):

Ce-mi spui tu imi aminteste de religia Brahma, si anume ca "Dumnezeu" se afla in tot si in toate, si nu neaparat a fi separat de creatie, ci sa fie Creatia insasi.
Big Bang, este o ipoteza, dar mai este o alta ipoteza ce ar zice ca e posibil ca acest Univers sa fi existat din totdeauna.
Am incercat din rasputeri sa cred in acest creator de care oamenii imi spun, dar cu trecerea timpului si anumite constatari, am ajuns la concluzie urmatoarele lucruri:
- Absolut fiecare om are o părere diferită despre Dumnezeu. Din asta reiese și ideea "Dumnezeului personal" sau "relație personală cu acesta". Dacă Dumnezeu chiar era real, am fi știut toți oamenii de existența lui.
- Curios fapt că e nevoie de oameni să împartă Evanghelia, dar nu s-ar fi ajuns la acest număr imens de creștini astăzi dacă nu s-ar fi impus cu forța în trecut. Dacă se împărțea mereu cu "dragoste" cum ziceți voi, nu ar fi existat deloc această religie.
- În istorie, biblia a fost folosită să facă cele mai teribile și oribile lucruri, în numele zeului personal au fost omorâți miliarde de oameni.

Și pot pune pariu că toate acestea le puneți în cârca diavolului, deoarece după cum a spus și CelCeȘtieTot: trebuie să existe un țap ispășitor. Și chiar trebuie, altfel povestea această ridicolă nu ar mai avea sens. Dar dacă Dumnezeu e etern, și el știe tot, și are un plan încă de la început, înseamnă că absolut fiecare rugăciune e inutilă. De ce? Pentru că e foarte posibil să nu se împlinească niciodată. Ce, vrei ca Dumnezeu să-și modifice planul perfect doar pentru tine? Cine ești tu? Cine te crezi?
Și culmea că cele mai multe rugăciuni îi dați în ziua lui liberă de concediu.
Eu sunt ateu nu pentru că am ceva musai cu Dumnezeu, ba din contră, eu nu inventez lucruri despre el, eu nu cer nimic, eu sunt chiar și mai atent în relația mea cu oamenii din jur, deoarece asta e viața în esență, oricât de sumbru și macabru devine viitorul apropiat sau îndepărtat, eu mă simt împăcat.
Eu judec oamenii doar după fapte, spre deosebire de Dumnezeu ce vrea doar supunere necondiționată și care a mai și spus că faptele noastre bune sunt ca niște cârpe murdare pentru el.

| Raullalu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Religia a fost raspandita cu forta de dusmanii bisericii apostolice, adica Romanii sunt cei ce au pornit asta.
Ei au intemeiat Catolicismul care a intemeiat cruciadele.
Exista ipoteza cum ca universul exista din totdeuna.
Dar daca si stiinta are o asemenea ipoteza nici existenta lui Dumnezeu nu mai e atat de Anormala.
Religiile mari au musamalizat multe fapte.
Au introdus multe obiceiuri si ritualuri in crestinism si au inspirat oamenilor o gandire falsa si foarte limitata despre Dumnezeu.
Tot ce mi-ai zis tu despre Dumnezeu imi arata ca ai avut contact cu multi oameni ortodocsi sau catolici, ideile lor despre Dumnezeu sunt contrare Bibliei si il face sa para un Tiran, un zeu ca toti altii, e o gandire de nivel medieval si e falsa.
Multi devin atei din cadrul bisericii ortodoxe sau catolice si din ramurile acestora.
Dar cei care au considerat Biblia singura carte care are autoritate sunt foarte putini.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Raullalu):

Imperiul Roman a creat Noul Testament. Sunt destule dovezi chiar și în scriptură, plus de cercetători cu câtuși un gram de creier.
Colcăie de antisemitism acolo, de sacrilegii aduse religiei iudaice originare din Vechiul Testament sau Tora.
Din nou, nu ai habar de absolut nimic din biblia pe care o citești, toate explicațiile bonus sunte date de altcineva, de adunarea autoritară în care te pocnește dacă îndrăznești să chestionezi și să ai dubii despre ce este prezentat.
Și nu dragă, eu am luat contact cu destule denominațiuni încât să-mi dau seama că acest dumnezeu despre care fiecare vorbește ce are el chef este unul imaginar, inexistent.

| Octavian199 explică (pentru LupusDei1993):

E posibil, ca sa stapaneasca evreii.

| Raullalu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu este anitisemitism in Noul testament.
Nu stiu ce ai citit tu.
Noul testament e chiar opusul la ce zici tu.
Impreiul Roman a creeat noul testament?
Nici cel mai ateu istoric nu crede asta.
Imperiul Roman a fost impotriva lui Dumnezeu in primele secole nou testamentare.
De aceea a fost pornita rascoala in potriva crestinilor in 303 DH si Romanii care credeau ca toate religiile au idoli sau reprezentari ale zeitatii lor, au cautat in Biserica toatea astea dar nu au gasit nimic in afara de niste scripturi carora le-au dat foc.
Iar Biblia trebuie citita cap coada sa fie inteleasa.
Doar oamenii care vor sa o inteleaga o inteleg.
Cine o respinge nu o va putea intelege

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Raullalu):

"Și s-a adunat mulțimea și au strigat toți în gura mare: (Să curgă sângele Lui pe noi și copiii noștri."

Trebuie să-ți dai din start seama că ceva nu e în regulă aici. Nici un om întreg la minte nu ar spune așa ceva, în primul rând.
Și să mai amintesc că Maria a fost gravidă cu oricine în afară de logodnicul ei, Iosif? El trebuia să o omoare cu pietre că de, ea a comis adulter, de asta au și venit îngeri să-l atenționeze să nu facă vreo bubă.
A da, și Maria era "fecioară" de 14-16 ani, nicidecum musai virgină dacă e să luăm limbajul corect folosit în acel context.
După cum am spus, fără Imperiul Roman nu mai era această laudă cu "religia adevărată" în număr imens. Creștinii ar fi fost la un număr extrem de redus, sau chiar exterminat de tot, datorită altor religii mai mari și numeroase.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Evident, CelCe(Nu)ȘtieTot afirmă fără suflare că toate acțiunile zeului psihotic și criminal din Biblie sunt numai bune.
Ce bine că au fost omorâți întâii născuți ai egiptenilor ce nu aveau absolut nicio vină.
Ce bine că s-a permis exterminarea oricărei forme de viață din Canaan deoarece nu aveau habar de planul măreț al unui zeu nevrotic de care nu aveau habar de el, sau de vreun plan "divin".
Ce bine că a adus cele 10 porunci abia la 3500 de ani după crearea umanității.

Creator perfect să moară Franț de nu. Sunteți paralel cu absolut tot, ignorați tot ce spun, sunteți niște indoctrinați, și partea cea mai nasoală e că veți fi toată viața voastră așa, ca niște zombie fără creier, dar sper ca Selecția Naturală să aibă grijă de voi.

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Din punct de vedere logic „Isus este Mesia pentru că a îndeplinit proorociile" este un paralogism, adică o mărturisire de credință care ar vrea să pară argumentare rațională obiectivă.

Robert J. Miller (11 December 2015). Helping Jesus Fulfill Prophecy. Wipf and Stock Publishers. p. 3. ISBN 978-1-4982-2896-1. "A bit of critical thinking can spot the fundamental error in this argument's reasoning. What is the evidence that Jesus fulfilled prophecy? Answer: the Bible says he did. So, the argument actually amounts to something like this: I know the Bible is true because Jesus fulfilled prophecy; and I know that Jesus fulfilled prophecy because the Bible says so, and what the Bible says is true. In other words: I believe the Bible is true because I believe the Bible is true."

| Raullalu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Romanii au raspandit altceva, religia catolica e orice dar nu crestina.
Dumnezeu a ales poprul Evreu fiindca ar fi devenit cel mai salbatic din toate popoarele.
Nu ca Evreii ar fi fost mai presus.
Iosif nu ar mai fi luat-o pe Maria daca ea mintea.
In afara de asta oamenii au ales sa moara in chinuri fiindca au fost martori la lucrarea Domnului Isus Hristos si au fost martori la rastignire si inviere.
Daca Domnul Isus ar fi fost minciuna cei ce lau cunoscut stiau si nu ar muri pentru o minciuna.
Apostolul Pavel desi era in Temnita inca scria pentru biserici.
Asta e ceva ce nimeni nu poate darama in crestinism si anume de ce au ales sa moara crestinii care l-au cunoscut pe Hristos pentru El.
Mai ales ca Pavel a fost pus sa aleaga sa renunte la Hristos sau sa fie intemnitat.
Si nu a renuntat la Hristos.
Daca era minciuna alegea Pavel chinuri zilnice, si pentru ce?

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Vezi ca esti neinformat.Romanii nu au raspandit nimic, ei doar s-au nascut crestini.Ca doar au avut grija mai inainte ca sa se nasca crestini.Vezi ca i catolicismul e crestin.Nu mai abera.De fapt toti cred ca religia lor e adevarata.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Raullalu):

În primul rând, Paul din Tars (Pavel pentru ortodocși) a primit o vedenie, la fel și Constantin împăratul, la fel și Moise cu arbustul în flăcări.
Diferența? Paul sau Pavel, schizofrenie; Constantin, a văzut probabil ceva ce seamănă a cruce, disonanță de vedere; Moise, ei bine, probabil era cânepă și a luat fum de acolo.

| Raullalu a răspuns (pentru Octavian199):

O religie adevarata are la baza noul testament.
Si nu il contrazice.
Galateni Capitolul 1 versetul 8.
,, Daca un inger din cer, altcineva sau chiar unul dintre noi ar vesti o alta evanghelie sa fie anatema"
Anatema -exclus pentru totdeuna
Romanii au raspandit si intemeiat catolicismul.

| Raullalu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Imparatul Constantin nu are ce cauta in crestinism.
Sa faci o afirmatie cum ca erau drogati cei ce au scris BIblia e prea josnic.
Ai fi in stare sa crezi orice doar sa il respingi pe Dumnezeu.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Raullalu):

De ce să resping ceva ce nu există?
Eu resping conceptul biblic al zeului imperfect, deoarece biblia a fost scrisă tot de oameni imperfecți, nici nu mai vorbesc de traduceri.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Un criminal, la fel ca Ilie.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Serios? Vreau si eu Geneza crestina, sau ortodoxa. Dupa caz,

| Raullalu a răspuns (pentru Octavian199):

Vechiul testament e o carte doar pentru a te informa.
Sunt doar cunostinte despre trecut.
Noul Testament este cel care trebuie urmat de crestini.
Nimeni nu se face neprihanit pril lege(vechiul testament)
Dar pentru a intelege mai bine noul testament e bine sa citesti vechiul testament

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Deci.Zeul evreu a murit si a avansat profetul evreu in grad de zeu? Asta se deduce. Vezi ca fara vechiul testament nu e creationismul.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Cea mai tare gluma vazuta vreodata rolling on the floorSpune-mi unde sa ma uit in noul testament ca sa vad cum a creat zeul evreu universul si pe noi. rolling on the floor

| Raullalu a răspuns (pentru Octavian199):

Tot timpul trebuie sa rad cand scrii tu ceva.
Ai clar un blocaj in a percepe informatii.
Noul testament este cel care trebuie urmat.
Vechiul testament ofera doar cunoastere.
Noult testament ofera mantuire.
Dar nu trebuie sa stii cum a creeat Dumnezeu Pamantul sau universul pentru a fi mantuit.
Acum intelegi?
Vechiul testament e pentru cunoastere.
Noul testament pentru mantuire.
Scopul omului este sa dobandeasca o relatie cu Dumnezeu carea sa ii ofere mantuire fapt ce nu se poate realiza prin vechiul testament.