| Kenichi a întrebat:

Cum s-au inmultit oamenii de fapt? De la Adam si Eva sa zicem ca ei nu erau tata si fica cum zice Biblia ca Eva a fost facuta din coasta lui Adam dar copii lor frate si sora au facut copii si tot asa? si de la Noe ca el ramasese al2lea Adam cum ar veni deci pana la urma cum s-au inmultit daca sexul intre frate si sora e pacat sau nu e? bine ca in ziua de azi e inimaginabil sexul intre frate si sora va rog vreau sa vad parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Deoarece Adam şi Eva au fost primele fiinţe umane (şi singurele create de Dumnezeu), copiii lor nu au avut altă alegere decât să se căsătorească între ei. Dumnezeu nu a interzis căsătoria intra-familială până mult timp după aceea, practic până când au existat suficienţi oameni astfel încât acest tip de căsătorie nu a mai fost necesar (Levitic 18:6-18). Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta. Adam şi Eva nu au avut nici un defect genetic, ceea ce le-a permis lor şi câtorva dintre primele generaţii de descendenţi ai lor să aibă o stare a sănătăţii cu mult mai bună decât o avem noi în prezent. Copiii lui Adam şi ai Evei au avut puţine defecte genetice, poate chiar deloc. În consecinţă, căsatoria intra-familială a fost sigură pentru ei. Poate părea ciudat sau chiar dezgustător să ne gândim la soţia lui Cain ca fiind chiar sora lui. La începuturile lumii totuşi, deoarece Dumnezeu a început cu un singur bărbat şi o singură femeie, cea de-a doua generaţie de oameni nu a avut altă posibilitate decât să se căsătorească între ei.

| Vulvatron a răspuns (pentru EmaS):

Pai daca e asa o tinem in inceste de atunci si pana acum

15 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

Pe varianta naturala, parerea mea...chestia cu eprubeta e mai recentawinking

| Minks a răspuns:

Incest, cica era voie pe-atunci. happy

| soimos a răspuns:

Despre cum se inmultesc oamenii ma asteptam sa stii daca tot vorbesti despre sex!
Dar sa faci sex cu propria ta sora, nu numai ca este un mare pacat interzis de lege, dar deja sa te gandesti la aceasta ...este una din cele mai urate spurcaciuni care iti pot trece prin cap!

| 4inel a răspuns:

Pana la darea Legii, pe vremea lui Moise nu era pacat sa se casatoreasca frate cu sora. Ex: Avraam si Sarai, au fost frati, de tata.
Romani 5:13 Caci inainte de Lege pacatul era in lume. Dar pacatul nu este tinut in seama cata vreme nu este o lege.

| hummer24 a răspuns:

Cati ani ai ?

| laurentiu80 a răspuns:

Da.s-au inmultit asa. pana la legile lui moise asa s-au inmultit, nu exista incest!

| Vasybulan a răspuns:

Bai frate grea intrebare ai pus. Si totusi cateodata si eu ma gandesc la chestia asta. Cine stie? Poate ca ne explica tot Biblia
big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu faci parte din categoria celor care pun intrebari incitante,numai din dornta de a denigra credinciosii. Uite, eu un liber cugetator sau ateu (cum vrei s-o ei), iti raspund, deocamdata printr-o intrebare.Cine,cand si de ce a luat decizia ca relatiile sexuale intre fratui,parinti-copii, nu sunt permise? Numai daca poti raspunde la aceasta intrebare, iti poti permite sa provoci in felul in care-o faci tu.

| THCC a răspuns:

Nu intelegi ca Adam si Eva au fost niste personaje mitologice.
Adam inseamna pamant, iar Eva viata

| AdryanaN5 a răspuns:

Oameni erau mai aproape de perfectiune pierduta de Adam si Eva. La inceputul omeniri Dumnezeu a permis ca fratele cu sora sa se casatoreasca dar trecand timpul el na mai permis pentru ca au inceput sa apara malformati la copii nascuti asa.

| MoTaNeLL a răspuns:

E pe naibi inimaginabil sexul frate sora cate cazuri am auzit eu intre frate sora chiar obligat/a dar da sau inmulti facand sex ca pe atunci singurul pacat era sa musti din pomul ala nu erau legi sau biblia

| Kenichi explică (pentru MoTaNeLL):

Si cu Noe cum a fost ca trecuse mult de atunci... si la Moise ce naiba s-a razgandit Dumnezeu si a interzis sexul intre frate si sora?

| AdryanaN5 a răspuns (pentru Kenichi):

Noe a intrat in arca cu tot cu sotia lui si cu fii lui si sotiile fiilor lui.

| Leul_Leo_1984 a răspuns:

Este simplu dumnezeu a văzut ca Adam și Eva a avut 2 fii așa ca el a mai pus și alți oameni pe pământ așa ca apoi au făcut copii prin dragostea lor