| Meme10Memu a întrebat:

Cum sa fie Dumnezeu lumina cand in univers e mai mult intuneric?

46 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ai citit tu vreodata din Biblie ca intunericul invinge lumina, sincer? Daca da, da-mi si mie verset sau capitol.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

In biblie scrie ca la dumnezeu e intuneric dpdv fizic.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca tu mie imi dai verset sau capitol de unde reiese asa ceva, poate te cred.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Facerea 1:2:"Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor."

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Peste faţa adâncului de ape era întuneric, nu Duhul lui Dumnezeu este intuneric. Nu ai citit cum este descris Dumnezeu din punct de vedere al aspectului fizic?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Dumnezeu e inconjurat de intuneric.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu este asa.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Teoretic lumina poate ocupa spatiul intunecat nu sa bata intunericul pentru ca intunericul nu exista, el reprezinta doar lipsa luminii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Pai asa este, dar nu am spus eu ca nu este cum ai spus tu acum.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu reiese nicidecum ca Dumnezeu ar sta in intuneric. In verset scrie ca era intuneric deasupra adancului. Oricum, lumina poate avea sens si de cunoastere, in context, intunericul reprezenta clar lipsa luminii. Chestia e ca daca ai citit mai departe, ai fi vazut ca Dumnezeu a facut lumina si luminatorii, deci de unde reiese chiar si dupa teoria ta ca sta in intuneric?

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Daca dumnezeu era inconjurat de lumina nu mai era nevoie sa creeze lumina cand a facut cerurile si pamantul. Nu scrie nicaieri ca dumnezeu a facut intunericul pentru ca era si este aproape peste tot.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Intuneric sau spatiu intunecat e cam acelasi lucru.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Cum sa nu fie asa? In univers e mai mult intuneric sau spatiu intunecat.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dumnezeu nu a facut intunericul pentru ca acesta reprezinta lipsa luminii nu opusul ei. Intunericul dpdv substantial nu exista. Nu se poate cantari, masura, sau altceva de genul asta. Deci, Dumnezeu a creat lumina. Daca n-ar fi fost lumina, nici intunericul nu cred ca ar fi avut vreo insemnatate. Intunericul reprezinta lipsa luminii.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu. Intunericul e lipsa luminii, spatiul intunecat e spatiul lipsit de lumina. In spatiu exista lumina.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Păi da, dar acel spatiu este absenta luminii. Dumnezeu este lumină, o "Ființă" vie, inteligentă, nu planete sau mai știu eu ce.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

De ce a fost nevoie sa creeze dumnezeu lumina daca el insusi e lumina?

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Asta ti-a spus Einstein?

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Raspunde la intrebare: de ce a fost necesar sa faca dumnezeu lumina daca el insusi e lumina?

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai ce, nu mai are voie Dumnezeu sa creeze in propriul Univers?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Daca dumnezeu ar fi lumina ar trebui sa fie mai multa lumina decât întuneric sau numai lumina in univers.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Lumina are mai multe sensuri. Dumnezeu a separat lumina de intuneric la inceput. Lumina mai are sensul si de bine.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Inseamna ca lumina era unita cu intunericul inainte de facere?

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu era cu nimic. Scrie in Biblie că nu era nimic.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Ce era ce nu era, e mai mult intuneric decat lumina iar dumnezeu nu e lumina.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dumnezeu nu este vreo stea sau vreo planeta, ce nu înțelegi. Daca i-am vedea noi oamenii slava lui Dumnezeu, am muri. De serafimi nu spui nimic, nu?

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu prea esti documentat nu-i asa?

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu e lumina la propriu. Lumina se poate referii la slava, cunoastere, puritate...

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Cat de documentat este necesar sa fii ca sa iti dai seama ca cerul e mai mult negru decat plin de stele noaptea pe un cer senin?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Slava lui dumnezeu e bezna sau intunericul.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca ar fi doar lumina, nu am putea admira stelele si nici nu am putea dormi bine. Dumnezeu face lucruri frumoase.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Dumnezeu e transparent, rece si lipsit de lumina. Dumnezeu e vidul cosmic si golurile mici din materie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu intelgi nimic si lupti impotriva Lui tot timpul. Cu ce s-ar schimba un ateu daca ar afla cat mai multe despre Dumnezeu? Cu nimic...

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

? De unde pana unde?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Energia vidului e mult mai mare decat energia concentrata in materie. Goluri mici cu vid sunt si in toata materia.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Spinoza, tu esti?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Baruch_Spinoza

"Sufletul nu percepe existența unui corp decât în perioada propriei existențe ceea ce înseamnă că sufletul nu are altă durată decât cea a corpului, astfel el înlătură ideea imortalității."

Nu-mi amintesc sa fi existat ca persoana inainte sa fiu conceput sau inainte sa ma nasc.
Daca as fi existat ca persoana inainte de a fi conceput sau inainte de a ma naste atunci nu era nevoie sa citesc despre al doilea razboi mondial ca sa aflu daca acesta s-a intamplat in trecut.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai stai ca eu nu vorbesc despre reincarnare sau mai stiu eu ce, eu vorbesc despre dumnezeul lui Spinoza, adica "natura".

,, Nu-mi amintesc sa fi existat ca persoana inainte sa fiu conceput sau inainte sa ma nasc.
Daca as fi existat ca persoana inainte de a fi conceput sau inainte de a ma naste atunci nu era nevoie sa citesc despre al doilea razboi mondial ca sa aflu daca acesta s-a intamplat in trecut.'' -> Te nasti si inveti. Cine spune ca tu existai inainte?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

De undeva a inceput sa apara materia si a inceput sa se imprastie. Asta inseamna ca exista si altceva in afara de vid si materie.

| Octavian199 a răspuns:

Mircea08, iar aberezi?

| Mircea08 a răspuns:

Se refera la lumina mintii.
"Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 1/9)
Cuvantul lui Dumnezeu este Evanghelia, invatatura crestina
"Ca Hristos avea sa patimeasca si sa fie cel dintai inviat din morti si sa vesteasca lumina si poporului si neamurilor. "
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 26/2)
Aici spune ca Iisus a venit SA VESTEASCA LUMINA. Se intelege clar ca Evanghelia pe care a venit Iisus sa o vesteasca este de fapt lumina.

| Helper07 a răspuns:

Lumina poate avea mai multe intelesuri.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Da, ma, ai perfecta dreptate. Inteleg perfect ce vrei sa spui. Daca Dumnezeu inseamna "superior realitatii", de ce totusi asociem lumina, care este clar element al realitatii, ca "doar exista" cu Dumnezeu, stiind ca Dumnezeu nu se asocieaza cu nimic din ce e in realitate. Mintea credinciosilor a fost ceva de genu' "ba eu nu pot sa ating lumina, nu e tangibila, reprezinta puritatea, iar materia obisnuita poate fi atinsa", asa ca Dumnezeu cel de neatins este Lumina cea neatinsa, dar care se reveleaza in lume. Si eu consider ca si tine ca lumina e notiune a realitatii, ca doar exista particulele de lumina (fotonii).
Oamenii religiosi nu s-au putut abtine sa nu asocieze pe Dumnezeu cu ceva din realitate (na... inteleg evreii monoteisti, si chiar si celelalte religii monoteiste aveau o mare retinere sa si-l "reprezinte pe Dumnezeu" prin "idoli" de aur, piatra si asa cum se mai mentioneaza in vechiul testament). Deci, observam ca religiile monoteiste "isi creeaza" o retinere da a-L asocia pe Dumnezeu cu un obiect, doar ca "desteptii astia" se uita la lumina ca si cum ar fi ceva ce nu e chiar "un obiect spurcat" pentru divinitate, si zic: "Gata, Dumnezeu e Lumina".

Eu cred ca ideea ca Dumnezeu e Lumina, nu se refera strict in modul asta nebunesc ca "gata mi-L reprezint pe Dumnezeu ca si lumina, ca asa tot idolatrie este cum vrei tu sa zici - Dumnezeu nu e reprezentat, este complet imaterial si superior realitatii conform credintei religiilor monoteiste mai ales". Se refera strict la ideea de revelare aceasta "Lumina" si la actiunea pe care o savarseste (ceea de a da un rost vietii cum si lumina scoate la "lumina", adica face vizibil, ceea ce este dar nu se vede, "fiindca se gaseste in intuneric"). Deci Dumnezeu ca Lumina inseamna mai degraba cel care da un rost vietii umane, decat ideea disperata de a-L reprezenta pe Dumnezeu.

Oamenii cand au zis ca Dumnezeu e Lumina nu s-au referit la tendinta de idolatrie, ci la puritate, fiindca se considera din punct de vedere biblic, adica al invataturilor Mantuitorului, ca atat de nestiutori suntem de taina imparatiei cerurilor, incat avem nevoie de "o lumina revelatoare", care sa ne explice tainele sale; Dumnezeu atat de mult iubeste lumea incat el ia intruchiparea luminii, ca sa se faca inteles oamenilor. Deci Dumnezeu nu se poate face inteles oamenilor, daca pentru noi nu ar fi Lumina, adica daca nu s-ar fi revela.
Aceasta este doar opinia mea, nu sunt preot ca sa pot judeca, dar mie imi suna foarte logic.

| Meme10Memu explică (pentru AnonimSuprem1):

Cica gaurile negre sunt niste mingi mari negre pline de lumina care absorb lumina adica din exterior sunt intunecate dar vazute din interior sunt extrem de luminoase. Probabil in gaurile negre materia e atat de mult concentrata incat devine imaterie in mijlocul gaurii negre. Imateria aceea ar putea fi considerata duh sau o parte din insusi dumnezeu.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Imi amintesc un verset dintr-un capitol in care tot se mustreaza necredinta si "spurcaciunea": "13. Valuri salbatice ale marii, care isi spumega rusinea lor, [stele ratacitoare, carora intunericul intunericului li se pastreaza in vesnicie.]" - link: https://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/iuda/1/
Epistola lui Iuda (are doar un capitol)

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Ma bucur ca ai spus parerea ta si nu te-ai inspirat din diversele dogme care au tendinta de a amplifica inutil lucrurile. In legatura cu lumina treaba este simpla - a avea mintea luminata inseamna a cunoaste informatii multe, a avea puterea de analiza, a sti sa deosebesti adevarul de minciuna, etc. Tot ce am spus aici este deja scria in Evanghelie, prin urmare eu de la mine nu spun nimic. Un om luminat nu este omul care a terminat nu stiu ce facultati sau care are doctorate. Este drept ca pentru a fi luminat sunt necesare si multe cunostinte dar nu numai.