| Vernusio a întrebat:

Cum sa Il simt pe Dumnezeu aproape de mine?

45 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Care ca sunt 6500 de zeii inventati de umanitate

| Donsavas a răspuns:

Dumnezeu este viața și moartea, Dumnezeu este. În fiecare din noi, exista iubire. Acesta este sentimentul prin care noi comunicam cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.du-te la el

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Dumnezeu nu exista.

| Superior a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Atunci nici gravitatia nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Si cum a aparut omenirea?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-ai saturat iubire sa ma "eronezi"?

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerile sunt impartite. Uni cred ca Dumnezeu a creat lumea, iar altii cred ca am evoluat din maimute sau din molecule mici. Eu sustin a 2-a teorie.

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Superior):

Ce legatura are gravitatia cu Dumnezeu? Este stiinta, nu religie. Si apropo, pamantul nu este plat, ci rotund

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Ok, si lumea cum a aparut?

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Man, nu-mi pune mie intrebari la care nici oamenii de stiinta nu sunt capabili sa raspunda. A explodat big bang-ul, probabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Http://i.imgur.com/LtaOuEr.png

Ai facut o afirmatie, drept urmare am fost curios sa iti aflu ideile, e vreo problema?

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o afirmatie personala pe care eu o consider adevarata. Uite, poate te ajuta asta https://www.youtube.com/watch?v=PoYqwT4Q8rM&t=90s

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Sunt de acord ca Biserica si Religia Crestina nu au nicio legatura cu Dumnezeu.

| Superior a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Nu are cum. La fel cum nu l-ai vazut pe Dumnezeu, la fel nici nu ai vazut ceva evoluand. Ca ne asemanam putin cu maimutele la fizic nu are legatura. Si pisica seamana cu leul dar sunt doua animale complet diferite. Pe deasupra daca am evoluat din maimute de ce mai exista maimute? Nu trebuia sa fie si ele oameni daca au evoluat? O parte n-a evoluat sau ce?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubire chiar esti enervanta laughing)

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Superior):

Eu nu l-am vazut pe Dumnzeu, la fel cum nu l-ai vazut si tu. Am o intrebare. Dumnezeu ti-a aratat tie vreodata ca exista? Sau noua ne-a aratat vreodata? Nu exista dovezi cum ca acesta exista. Biblia este o simpla carte, care nu aduce dovezi clare. Cat despre maimute, nu se stie de ce n-a evoluat o parte sau daca macar am evoluat din ele. O alta teorie pe care o sustin este ca suntem un experiment al extraterestriilor deoarece suntem foarte bine construiti.

| Superior a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Fain video, chiar azi ma injuram in comentarii pe acolo.

| Superior a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

BINGO! Daca suntem foarte bine construiti inseamna ca Dumnezeu e cel care ne-a facut, iar pe extraterestrii cine naiba i-a mai facut?
Ai putea spune ca Dumnezeu este constiinta din univers, care a creat omul pentru a-l popula, a vedea cum ar fi lumea daca ar exista si alte fiinte ganditoare ca El.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Foarte matur!

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Superior):

Ok,daca e sa o luam asa... pe Dumnezeu cine l-a creat? Si creatorul lui Dumnzeu de cine a mai fost creat si Ala? E o poveste fara sfarsit. Oricat ai incerca s-o demonstrezi privind toate teoriile iti va rezulta intr-un fail enorm. Apropo, nu accept raspunsul "Dumnzeu a existat din totdeauna"

| Superior a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Zicand cine l-a creat pe Dumnezeu e egal cu cine a creat universul.

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Superior):

Din nou ma repet, este o teorie fara sfarsit.
Deci, cine a creat universul daca asa vrei s-o formulezi? Sau vrei sa spui ca Dumnezeu a creat universul si universul l-a creeat pe el?

| Superior a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

E greu, de fapt imposibil de explicat, dar cert este ca daca universul exista, exista si Dumnezeu.

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Superior):

Vezi tu, aici este deja opinia ta. In opinia mea si a multor altora, daca universul exista nu inseamna neaparat ca exista si Dumnezeu.
Este interesant ca nici tu nu iti poti explica sau demonstra in totalitate ca exista ceva mai presus de noi, un Dumnzeu, dar totusi crezi in el. Daca o fi un el.

| Superior a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Hai sa-ti dau exemplu plantele...de ce sunt ele rotunde? Pentru ca designerul nostru si al lor asa a considerat de cuviinta ca ar fi cel mai bine. Daca am reusi sa simulam gravitatia si sa facem o mini-planeta, gravitatia ei ar atrage materiale, dar nu le-ar face o sfera in nici un caz nu ar forma perfect o sfera. Ca si cu magnetul, ar forma da, ceva ce merge pus intr-o sfera dar nu o sfera.
ceva de genu http://imgur.com/a/dBI3b

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Nu te mai ambala. Omenirea nu are nicio legatura cu zeul evreilor. Daca ar fi existat Yehova, era comunism pe Pamant de la aparitia omului pana in prezent. Voi crestinii v-ati transformat in ceva cvasi-jidovi din punct de vedere ideologic de tot le slaviti zeul criminal fictiv. Omenirea in loc sa fie pagana asa cum au fost stramosii ei au ajuns sa slaveasca fantasmagorii evreiesti si sa promoveze o atitudine total distructiva fata de spiritualitate si magie. Dar n-ai ce sa faci, aici se ajunge cand evreii macelaresc pagani cu milioanele ca sa-i converteasca pe cei ramasi in viata la crestinism, aici se ajunge cand jîdanii blestema omenirea in fiecare an cu tora lor, aici se ajunge cand oamenii au subconstientul programat cu elucubratii crestine inca de la nastere, aici se ajunge cand vi se baga in cap sa aveti credinta oarba. Intr-o oarecare masura nu-i vina voastra dar aveti datoria sa va treziti la realitate de vreme de lumea s-a digitalizat si internetul e plin de documentatia necesara.

| Superior a răspuns (pentru Mclaren12):

Si eu am incercat sa ma trezesc, dar documentatia de pe internet mi-a dovedit ca calea pe care am mers inca din copilarie este una corecta, si logica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Si noua de ce nu ne dai documentatia?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt o gramada de articole, doar cauta pe net si ai sa vezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Nu vreau dovezi de pe Kanal D, scuze.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing))))))))))))))))))))))))))))) Pai de astea te-am si lasat pe tine si nu-ti dau eu. Ma rog, minte de cocos.

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Superior):

Sunt o gramada de documente care sugereaza neexistenta lui Dumnezeu de asemenea.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

. Ca ne asemanam putin cu maimutele la fizic nu are legatura
fara suparare dar treci mai des la ora de biologie, numai vorbesc ca faci niste asocieri extrem de prostesti, mai ales faza cu de ce mai exista maimute demonstreaza ca habar nu ai de teoria evolutiei, degeaba mergeti la scoala

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Atunci nici gravitatia nu exista.
cum sa nu exista daca o simtim cu toti, nu prea ai trecut nici pe la ora de fizica

| RAY a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Nu a explodat nimic, a fost o expansiune de energie

| Superior a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Ma rog, inchei discutia, exista si PRO si CONTRA, cum de altfel exista in orice domeniu. Ramane de vazut... (nu te amenint cu iadul).

| Superior a răspuns (pentru RAY):

La scoala nu a zis niciodata de teoria evolutiei, la biologie mai ales laughing) A fost pomenita doar la istorie o data, acum un an, ca Charles Darwin, crede in evolutia speciilor si ca omul s-a tras din maimuta.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Omul sa tras din maimuta, ce profesori

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Ai găsit și tu propaganda creștină. De fapt am greșit. Internetul nu e plin de documentația necesară, internetul e plin de propagandă creștină. Site-uri cu documentație necesară sunt puține.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/
http://bibliapentrusceptici.ro/
Ai mers încă din copilărie pe calea asta pentru că ți-au băgat-o părinții în cap de la naștere, nu că ai ales-o tu. Ce judecată poți avea la câteva luni de viață încât să decizi dacă vrei să fii creștin sau nu?

| Superior a răspuns (pentru Mclaren12):

Crede-ma,parintii nu ma termina cu credinta. Inafara de botez ei nu mi-au dat nimic. Eu am ales calea asta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Ai trait intr-o familie crestina si de mic ti s-au bagat in cap doctrine iudeo-crestine. Nu este nevoie sa te termine nimeni cu credinta. Cand ai subconstientul programat nu simti ca ar fi ceva dubios cu religia crestina si nu simti nevoia sa-ti pui intrebari pentru ca aici intervine credinta oarba. Daca parintii tai erau de alta religie mai avea sens ce ziceai.

| Superior a răspuns (pentru Mclaren12):

Crede-ma,mi-am pus intrebarea mereu... "Dumnezeu exista?" "Exista dovezi?" etc. Am avut o perioada in care ma indoiam, dar M-am documentat suficient sa-mi dau seama ca e adevarat. P.S: MCLaren-ul tau e magia lui Dumnezeu, el a creat materialele din care e construita si logica pe baza caruia functioneaza. Dumnezeu e dirijorul si dictatorul universului.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Uite vezi ce ziceam? Tot la credinta oarba ai apelat. Dovezile privind existenta zeului biblic sunt bazate doar pe credinta oarba si nimic concret. Mclarenul ala din poza este rezultatul geniului creativ al unor oameni, nicidecum nu le-a bagat zeul evreilor in cap aceasta noua configuratie pe care sa o poata atribui unui vehicul. Sa crezi asta este intr-adevar credinta oarba. Din ce observ, tu cand cauti dovezi cu privire la existenta unei divinitati te raportezi doar la crestinism si la utopiile care ii sunt atribuite zeului biblic. Nu exista nicaieri si in nimic omnipotenta si omniprezenta. Rabinii si evreii aia barosani care au averi de-ti dau lacrimile nu cred in Yehova pentru ca ei sunt constienti ca aceasta stafie a fost inventata de o satra de sectanti evrei si preluata de alti evrei ca sa spele pe creier milioane de oameni in timp ce ei se ocupau cu obtinerea puterii in lume. In timp ce crestinul de rand se gandeste cum sa-l multumeasca pe zeul criminal din biblie, evreii se ocupa poate cu privatizarea vreunei firme nationale sau cu comiterea actelor de coruptie prin nu stiu care guvern sau cu elaborarea de noi metode de supravegere a activitatii oamenilor. Dar cand este vorba de credinta oarba, este foarte usor sa va explicati absolut tot si sa dati deoparte ce nu va convine si care contravine credintelor voastre. Arata-mi si mie site-urile care ti-au confirmat credintele care ti-au fost bagate in minte de la nastere.

| Cugetator a răspuns:

Tu ce faci de exemplu cu cineva departat? o prietena, o ruda, oricine pe care iubesti ca sa o simti aproape? Eu unul vorbesc cu ea. Îi spun cat de mult imi lipseste, îi spun cat o iubesc, îi spun probleme mele, îi spun ce vreau sa fac etc..Astfel inevitabil ne apropiem si cand ne apropiem de cineva. apai sa fim siguri ca îl si simtim aproape. Sper ca ai inteles.Doamne ajuta! Daca vrei sa dezvoltam alte subiecte sau mai ai intrebari din domeniul acesta nu ezita sa ma intrebi.