| Vernusio a întrebat:

Cum sa imi fie ascultate rugaciunile la Dumnezeu? Ma rog dar nu prea are efect. Dumnezeu nu ma aude, nu vrea sa ma asculte?
Ma rog pentru sanatate si liniste sufleteasca nu pentru alte chestii fitoase.
Cum sa imi asculte Dumnezeu rugaciunile?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa te asculte trebuie să acționezi în armonie cu voința sa. 1ioan5:14.

| ania a răspuns:

Dumnezeu ascultă întotdeauna rugăciunile dar nu ne dă totdeauna răspunsul pe care noi îl vrem.Scopul rugăciunii nu e ca să-L convingem pe Dumnezeu să facă ce vrem noi ci ca noi să-L percepem și să ne transformăm în persoanele care EL ne dorește să fim, să percepem ce vrea EL de la noi, să devenim mai asemănăori cu EL în caracter.
Liniștea sufletească o primim când ne dăruim viața noastră în stăpânirea Lui, acceptăm prin credință iertarea păcatelor noastre datorită sacrificiului înlocuitor al Mântuitorului Hristos, adică ne lăsăm înfiați de El.E important să cunoaștem și să credem promisiunile Lui din Noul Testament.

| RAY a răspuns:

Draga mea dar ce isi doresti? nu ai parte de sanatate? ce probleme ai?

| RAY a răspuns:

Oprescudorin11 urat limbaj si mai si pomenesti de dumnezeu, voi chiar nu aveti pic de credinta /bun simt in voi, mi ar fi rusine sa imi jignesc aproapele find crestin

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău, şi să urăşti pe vrăjmaşul tău."
Dar Eu vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestămă, faceţi bine celor ce vă urăsc, şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii? Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgânii nu fac la fel? Voi fiţi dar desăvârşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvârşit.

| T0T a răspuns:

Mulți oameni bogați nu au trebuit să se roage ca să obțină mult mai mult decât ceea la ce tinzi tu. Nu te aștepta să primești pentru că te rogi. Du-te și muncește.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru Vernusio):

Orice se obține prin muncă. De unde știi tu cât și cum muncesc eu? Nu sunt vorbe goale, sunt realitatea. Nu mai visa atât de mult la apocalipse sau la ajutor divin, că astea nu te ajută cu nimic.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Am văzut din întrebările tale ce tipuri de muncă prestezi tu. Cauți mereu ceva cât mai ușor(din ce se pare nici bacul nu l-ai luat sau dacă l-ai luat, cu greu). Și cu ajutorul ăsta divin tot calea ușoară o cauți. Nu am de ce să îți demonstrez eu ție că nu sunt așa însă aș fi ipocrit să te critic dacă aș proceda ca tine. La muncă nu la întins mâna.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

De ce crezi ca se zice "facase voia ta". El face ce vrea el, nu ce vrei tu sau multi oameni alti oameni care se roaga. Daca el voia sa-ti fie bine, iti era bine fara sa fie nevoie sa te rogi. Gandeste-te ca Isus se ruga foarte mult si cu toate astea tot nu a scapat de suferinta. Rugaciunea e mai mult asa ca sa-ti arati multumirea sau credinta nu ca sa ceri lucruri, materiale sau nu.

| StrongHeart a răspuns:

Rugaciunea adevarata nu consta in recitarea unui text ci in credinta cu toata inima. Dumnezeu nu e un batran in cer.Trebuie sa te intrebi tu singur/a de ce esti nelinistit(a)? ce probleme de sanatate am? Raspunsurile sunt in inima ta daca chiar vrei sa le cauti.Succes!

| Mclaren12 a răspuns:

Pai Yehova nu prea exista dar daca tu nu vrei sa pricepi n-ai decat sa te rogi la lemne pana te plictisesti.

| NGheorghe a răspuns:

Decât sa te rogi si sa faci gălăgie bolborosind acolo... mai bine fă liniște, dacă tot vrei liniște.
Si pentru sănătate... as zice sa faci ceva exerciții fizice, un pic de alergare pe afară, ca apăsatul pe butoane toată ziua este o activitate din categoria sedentarismului.

| Mașka98 a răspuns:

Sunt cativa pasi de care trebuie sa tinem cont:
* Să ne rugăm numai Lui, nu lui Isus, Mariei, sfinților, îngerilor sau la icoane. (Psalmul 65:2).
* Să ne rugăm în armonie cu voința lui, adică potrivit cerințelor sale, care se găsesc în Biblie (1 Ioan 5:14).
* Să ne rugăm prin intermediul lui Isus, recunoscând în felul acesta rolul pe care îl are. El a spus: „Nimeni nu vine la Tatăl decât prin mine" (Ioan 14:6).
* Să ne rugăm având încredere că el ne va răspunde. De asemenea, să ne rugăm pentru mai multă credință (Matei 21:22; Luca 17:5).
* Să ne rugăm cu umilință și sinceritate. (Psalmul 138:6).
* Să ne rugăm cu stăruință. Isus a spus: „Continuați să cereți și vi se va da" (Luca 11:9).

| danut a răspuns (pentru Mașka98):

Cand te rogi LUI, te rogi lui Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul (Isus Hristos) si Duhului Sfant. DACA te rogi DOAR Tatalui sau Fiului fara Duhul Sfant cei DOI nu au cum sa te auda deoarece LEGATURA dintre Tata si Fiul cu oamenii se face DOAR prin Duhul Sfant. Duhul Sfant face legatura dintre Tatal si Fiul dar si dintre oameni si Dumnezeire. Sfintii sunt MORTI iar mortii sunt tarana demult, deci nu au cum sa faca ceva legaturi cu Dumnezeu. Daca te rogi lui Isus este acelasi lucru ca atunci cand te rogi Tatalui deoarece Tatal si Fiul sunt una.
1 Ioan 5,
7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)
8. Si trei sunt care mãrturisesc (pe pãmânt): Duhul, apa si sângele, si acesti trei sunt una în mãrturisirea lor.
9. Dacã primim mãrturisirea oamenilor, mãrturisirea lui Dumnezeu este mai mare, si mãrturisirea lui Dumnezeu este mãrturisirea, pe care a fãcut-o El despre Fiul Sãu.
10. Cine crede în Fiul lui Dumnezeu, are mãrturisirea aceasta în el; cine nu crede pe Dumnezeu, Îl face mincinos, fiindcã nu crede mãrturisirea, pe care a fãcut-o Dumnezeu despre Fiul Sãu.
11. Si mãrturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viata vesnicã, si aceastã viatã este în Fiul Sãu.
12. Cine are pe Fiul, are viata, cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu, n-are viata.
13. V-am scris aceste lucruri ca sã stiti cã voi, care credeti în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveti viata vesnicã.

| Mașka98 a răspuns (pentru danut):

Isus s-a rugat de multe ori lui Dumnezeu cand a fost pe pamant. Cui se ruga el daca Dumnezeu si Isus sunt una?
Da, trebuie sa ne rugam prin intermediul lui Isus, dar nu lui.

| danut a răspuns (pentru Mașka98):

Isus, Dumnezeu Fiul, se ruga LUI Dumnezeu Tatal care nu a parasit Tronul Universului dar s-a facut auzit de doua ori, TEOFANI se numesc evenimentele in crestinismul traditional. Deci ortodocsii si catolici sustin ceea ce ti-am spus mai inainte. Si adevaratii protestanti si neoprotestanti cred acelasi lucru.
Numai deviantii ca de exemplu iehovisti nu cred ca Isus este Dumnezeu, ei de altfel nu sunt crestini ci dupa cum abordeaza Biblia sunt mai aproape de satanism deoarece din Biblia aflam ca Satana (lucifer) a dorit locul Lui Isus cu toate ca el era doar o facatura ca si noi oamenii si dorea loc de Dumnezeu NEGAND Dumnezeirea FIULUI aidoma iehovistilor. Te rogi cui vrei dar efectul va fi in functie de alegerea ta.