| Maomau a întrebat:

Cum sa intelegem acest lucru?
In Apocalipsa la cap. 18 : paragr. 2 pina la 4, ni se anunta ca Noul Babilon, adica orasul Roma, va cadea, pentru ca este locasul demonilor si a tuturor duhurilor necurate.
La pct, 3 ni se mai spune ca aceasta "curva desfranata" s-a culcat la asternut cu imparatii pamantului, si ca toate neamurile pamantului, s-au desfrabat cu ea,, lucru confirmat de faptul real ca peste 2 miliarde de crestini din toate tarile planetei.frecventeaza biserica c restina, adica a Romei.
In acest context din ce cauza credeti cala pct 4 chiar Dumnezeul din ceruri, cere oamenilor sa paraseasca aceasta biserica ca nu cumva sa ne facem partasi la pacatele ei?

21 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E gresita interpretarea ta.

| Maomau explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Si bineinteles ca exact interpretarea ta este cea corecta!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Maomau):

Nu neaparat, dar iti place sa fii provocator si tot tu vrei sa ne impui raspunsul.

| LegionarulRoman a răspuns:

Cand se refera la "curva desfranata " se refera la timpurile moderne. Biserica de la Roma, resprezinta biserica romano-catolica, si aicea ai dreptate, este o erezie aceasta biserica.

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Aceasta biserica are la baza tocmai biserica lui Christos, cea pe care toti o numim Biserica Crestina!

| LegionarulRoman a răspuns:

Apropo,nu scrie nicaieri de Roma in acele versete.

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Este o problema de cultura generala sa stii sau sa nu sti nici macar ata ca Noul Babilon este orasul Roma.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Maomau):

Sigur ca da laughing. Noul Babilon este Roma.Ce concluzie inteleapta.Mai degraba as crede ca New York este Noul Babilon
O seara buna!

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Si te pomenesti ca Biserica New Yorkului este curva cu care s-au desfranat imparatii si popoarele lumii?
Ma lesi?

Răspuns utilizator avertizat
| tpuforyou a răspuns:

Intelesul este simbolic >>> deci considera Roma cea mai mare necredinata a ta care va fi distrusa atunci cand vei crede in Dumnezeu si nu vei mai avea dubii cu privire la lucrul asta.
"curva desfranata" reprezinta necredinta, ispita ..inducerea in eroare a celor care cred in EL.
Biblia este o transpunere a vietii noastre (a ta )si noi nu stiam, asta este adevaratul sens al pildelor din Biblie!
Nu ati imagina o distrugere materiala, Cartea asta vorbeste despre sufletul tau al nostru.
Aceasta este interpretarea mea.
Pareri ceva?!happy.

| Maomau explică (pentru tpuforyou):

Evident ca da! Pentru Dumnezeu toti crestinii sunt necredinciosi din cauza ca se cacarisesc pe Legea SA!
Sau ai auzit tu ca bre-un crestin sa respecte Legea Torei, asa cum se numeste Legea lui Dumnezeu?
Asa ca credinta crestinilor nu are pentru El nicio valoare, cu atat mai mult cu cat crestinii isi bat joc de el spunand ca are un fiu cu o femeie, si nu 7 miliarde de fii cati sunt rodul creatiei Sale!
Asa ca intelesurile tale "simbolice" pleaca de la o premiza gresita!

| tpuforyou a răspuns (pentru Maomau):

Pai vezi cum cautam noi nod in papura...
Iti place sa fi numit (fiu), nu iti ajunge sacrificiul Fiului Sau, care ne arata clar ca ne iubeste pe toti la fel.
App > u iti doresti o nota de zece dar daca nu o meriti nu o vei primi sau o vei primi dac vei invata, asa si in cazul prezentat de tine mai sus.happy

| Maomau explică (pentru tpuforyou):

Nu cred ca se poate spune ca Fiul s-a sacrificat pentru noi, pentru ca nu exista niciun indiciu in acest sens. El Fiul a fost arestat, acuzat, judecat, condamnat si executat ca orice alt pungas de rand. Si dupa cate stie eu, nici nu si-a dedicat viata pentru binele omenirii oferind oamenilor medicamente ca penicilina si altele asa cum a facut-o adevaratul mantuitor Fleming, care a salvat cu antibioticile sale viata a sute de milioane de oameni bolnavi!

| tpuforyou a răspuns (pentru Maomau):

Mai cred ca fiecare om nu traieste la voia intamplarii, fiecare dintre noi avem un scop un mesaj de lasat generatilor viitoare, asa cum a lasat Fleming penicilina si altele un lucru ff bun care a salvat si va mai salva vieti happy
Acum intrebarea mea >>> u ce vei lasa mai departe? multe semne de intrebare?!
Este alegerea ta.happy