| PreaDistinsul a întrebat:

Cum sa-l inving pe Satana care tot ma indeamna sa fac fapte necurate?

21 răspunsuri:
| Anonimgirltpu a răspuns:

Incearca meditatia. Iti recomand asta pentru ca nu Satana te face sa actionezi intr-un fel, ci propria ta minte. Asa ca prin meditatie inveti sa-ti controlezi mintea.

| ania a răspuns:

Vindeti sufletul Mantuitorui Hristos.

| sierra1 a răspuns:

Lasă-l să-și facă numărul alfel o să regreți că n-ai făcut ce puteai face

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Soluția este să nu te lupți cu el.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Cine te indeamna sa faci fapte necurate e creierul tau si hormonii din tine (daca la acel tip de fapte ne referim) nu Satana, pentru ca acel personaj e doar fictiv, deci nu exista.

| halogen001 a răspuns:

Satana nu exista, deci trebuie sa te lupti cu tine insuti si sa te hotarasti sa faci numai fapte bune.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu-l invingi tu, il invinge Dumnezeu. Tu nu trebuie decat sa-L iubesti pe Dumnezeu urmandu-I poruncile si sa-ti iubesti aproapele

| Panamax a răspuns:

Crestinii au inventat un personaj imaginar ca sa aiba pe cine sa dea vina pentru slabiciunile lor.
"Nu este vina mea, Satana m-a ispitit"
Niste ratati.

| Panamax a răspuns:

Te-a invins deja.

| CIaudiu a răspuns:

E de ajuns sa te opresti din a mai manca ciuperci halucinogene. Dupa asta totul va revenii la viata reala.

| Meme10Meme a răspuns:

Fa exorcizare.

| Whateverrr a răspuns:

Nu poti de unul singur. Doar daca ai Duhul Sfant poti sa traiesti o viata curata. Iar Duhul Sfant il primesti atunci cand crezi in Domnul Iisus ca mantuitor personal si il lasi pe El sa-ti conduca viata. Omul este neputincios.

| Panamax a răspuns (pentru Whateverrr):

Deci tu astepti ca un evreu mort acum 2000 sa vina sa-ti conduca viata?

| Whateverrr a răspuns (pentru Panamax):

Daca Iisus ar fi fost doar un om ca oricare altul, evident ca ar fi fost absurd. Dar eu cred ca El este Domnul.

| Ioseba a răspuns (pentru Panamax):

E viu si traieste vesnic! Binecuvantat sa fie Numele Lui Sfant! Si daca l-ai lasa sa conduca si viata ta ai fi un om liber.

| serenityxx a răspuns:

Traumatizează-l

| OniChan666 a răspuns:

Il inviti la un joc de poker si il bati.

| Ioseba a răspuns:

Isus Cristos a venit sa moara, sa fie ingropat si sa invie a treia zi pentru ca noi sa fim liberi de sub puterea pacatului. El te poate elibera si ierta. Stai de vorba cu El in rugaciune, citeste Biblia si cauta si alti oameni care Il iubesc pe Dumnezeu ca sa poti fi incurajat de ei.