| anonim_4396 a întrebat:

Ce cărți duhovnicesti ortodoxe imi recomandați pentru alinare și incurajare?

37 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Filocalia. Iar catolice, Imitația lui Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu îți trebuie nicio carte ortodoxa sau care e scrisa de un om ce aparține altei religii. Ce îți trebuie ție e Biblia, ea e cartea care mângâie, învață, mustra, îndreaptă și e singura carte care ne poate schimba viata complet și cu adevărat

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-am zis continuarea biblie e renascentismul in ortodoxie tu daca mai continui in prostia ta e scris in ortodoxie daca duceți oameni în rătăcire veți avea de suferit

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic să o lași mai moale cu răspunsurile tale te-a întrebat ce cărți ortodoxe. Până la activ sunt scrise 500 de cărți de Dumnezeu în ortodoxie cum e scrisă și Biblia.

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vorbeste de unirea Bisericilor, deci de ajungere la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunţă la confesionalitate… Tendinţa Papei de a atrage în acelaşi staul pe toţi creştinii nu se va realiza niciodată. Papa nu va ajunge niciodată la o turmă şi un Păstor în staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Păstor: Iisus Hristos.
Sectarii au provocat o libertate catehetică care-i duce la erezie.
Diavolul ştie şi el Scriptura, însă diavoleşte, deoarece mintea lui fiind nebună, strâmbă înţelesul oricărui cuvânt, devreme ce el nu stă în adevăr, ci în minciună.
Dracii nu au putere asupra creştinului ortodox, botezat după rânduială, în Biserica. Botezul pocăiţilor (de tot felul) este lepădare de primul botez drept şi e păcat.
Nu da cu bâta în viespele sectare.
Ba unii vor ajunge ca, cu ajutorul demonilor, luându-se după amăgiri satanice, să pogoare chiar foc din cer amăgind chiar şi pe sfinţii adevăraţi. Aceştia sunt mucarii de azi, din mijlocul vostru, adică sectarii, care atunci când vor fi lepădaţi de dreptul Judecător vor zice: "Doamne, nu am făcut minuni în numele Tău? Nu ne-am închinat noi Ţie?" La toate acestea Dumnezeu le va răspunde: "Duceţi-vă de la Mine blestemaţilor fiindcă nu vă cunosc pe voi"
"Sectantii vor merge în iad cu Biblia în mână!".

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

Tu ii duci în rătăcire, nu eu.

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

"Sectantii vor merge în iad cu Biblia în mână!".
Fals

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

Biblia nu e scrisa în ortodoxie. De ce puneți atâta accent pe lucrurile care se vad, precum fariseii? Ei cautau sa fie neprihăniți în fata oamenilor și în inima lor nu era ceea ce arătau ei. Nu zic ca toți sunteți asa, dar mulți din voi puneți accent pe ortodoxie, milostenie, împărtășanie, spovedenie de parca aceste lucruri ar mântui un om. Corect ar fi sa spuneți despre Dumnezeu și sa răspundeți la întrebările oamenilor în mod corect, nu sa va ridicați în slavi religia, ca nu ajuta la nimic și Dumnezeu nu asta ne cere

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-am zis de 2000 de ani după apocalipsa lui Ioan sa scris renascentismul in biserica ortodoxa.

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

Știi ca apocalipsa lui Ioan nu a fost încă, nu?

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost acum 2000 de ani

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și va fi încurând. Un cer nou, un pământ nou. Va fi o noua profeție biblică a treia sfârșitul e aproape

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Piatra lui Gabriel", PROFEŢIA şocantă despre armata de îngeri care coboară din cer

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

laughing nu mai spune
Si când s au împlinit toate scrise în Apocalipsa? Și de ce noi suntem în anul 2023? Noi socotim anii dupa Domnul Isus, deci, El S a întrupat în anul 0, deci 2023 de ani au trecut de la întruparea Lui, nu are cum sa fi fost apocalipsa acum 2000 de ani. În plus, după cum ziceam, nu s-a împlinit ceea ce scrie în apocalipsa

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

Hai ca da

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

Care e aceea?

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Nu are rost să te neercezi pentru ei și să le explici ei vor rămâne în minciuna lor.dar macar de ne-ar lăsa în pace pe noi ortodocșii să vorbim între noi și gata!?‍♀️

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru MocanuAlina2006):

Enervezi*

| anonim_4396 explică (pentru MocanuAlina2006):

Minciuna? Sincer, m-am saturat de vorbe în vânt. Pe voi va învăța preoții, bătrânii și rudele sa nu vb cu noi, sa nu ne ascultați ca suntem "eretici", ca e păcat sa îți schimbi religia etc. Ia zi mi și mie care sunt minciunile alea ca sunt tare curioasa sa aud și eu d eve tot fugiți de noi atât. Dacă nu răspunzi înseamnă că nu găsești nicio minciună dar totuși asa ți s-a zis și asa trebuie sa crezi ptc îți este băgat în cap lucrul ăsta

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nimic personal cu voi faza care nouă ortodocșilor numne place la voi este că și păcate voi ați interpretat greșit Biblia vă bazați mai mult pe vechiul testament decât noul testament! În noul testament Iisus spune clar:că dă lege nouă! și el la cina cea de taină a frânt pâine și vin și le-a dat ucenicilor spunând acesta e sângele și trupul meu! și le-a mai spus să le de-a și viitoriilor oameniii trupul și sângele Lui! Acuma te întreb:la voi este sfânta împărtășanie? asta una, a doua chestie voi credeți că fără sfântă spovedanie Dumnezeu vă iartă și credeți că ajung niște pastori.
3.Voi din câte am auzit deși poate greșesc aici nuștiu sigur aici, voi nu credeți în Rai și Iad!
4.Nu o cinstiți pe Maica Domnului nu credeți în ea credeți doar că e o simpla femeie ai cam atât, deși a făcut atâtea minuni.
5.nu credeți în sfinți, nu va rugați și lor sa va ajute, habar nu ai ce putere ai sfinții eu din doar 16 ani jumate câți am eu am auzit de cel puțin 20 de minuni cu sfinți asta doar la ortodocși! și astea îs doar 1%din toate

| anonim_4396 explică (pentru MocanuAlina2006):

Am sa îți răspund.
Noi nu ne bazam pe Vechiul Testament mai mult decât Noul Testament, dimpotrivă, noi ne bazam pe Noul Testament în principiu (cel puțin noi, penticostalii). Știm ca Hristos este sfârșitul Legii, deci, ea nu mai trebuie împlinită.

1. Da, și noi avem împărtășania, numai ca se numește diferit: Cina Domnului. Se mănâncă trupul Domnului și se bea sângele Lui.

2. Pai știm ca scrie în Biblie ca iertarea o primim prin credință, nu prin Cina Domnului. Ba chiar scrie în Biblie ca cine ia din trupul și sângele Domnului în chip nevrednic (adică când nu e curat înaintea Domnului) va fi osândit, sau ceva de genul. Deci trebuie sa fim curați dinainte sa luam Cina, nu ea ne curateste.

3. Și noi credem în rai și iad la fel ca voi.

4. Nu o cinstim ptc ea a fost și este un simplu om muritor care, da, a avut harul sa Îl nască pe Domnul Isus, dar nu e cu nimic mai speciala decât celelalte femei sfinte. În plus, la nunta din Caana (Ioan 2:1-12) Maria le-a zis oamenilor de acolo sa asculte de Domnul Isus, nu de ea. Și în alt la parte (tot în Biblie), niște oameni i au zis Domnului Isus ca Îl cauta mama și frații Lui și Domnul Isus a zis ca mama și frații Lui sunt cei ce fac voia lui Dumnezeu. Dacă nici Domnul Isus nu i-a acordat vreun fel de cinste, de ce am face o și noi?

5. Noi credem ca cei care au fost sfinți (scrisi în Biblie ca asa au fost) chiar au fost sfinți, dar nu ne rugam lor ptc e interzis de Biblie. Sunt mai multe pasaje din Biblie în care niște oameni voiau sa li se închine unor sfinți (Pavel, Petru, Barnaba) și ei i au oprit spunându le ca sunt doar niște oameni (spre ex, sutasul Corneliu a vrut sa i se închine lui Petru dar acesta s fost oprit. Un alt exemplu, oamenii din Derbe (parca) au vrut sa li se închine lui Pavel și Barnaba dar au fost opriti și ei. Iar când Petru și Ioan au vindecat acel olog de la poarta numita "Frumoasa" ei au avut o cuvântare spunând ca nu ei ca oameni au făcut minunea, ci Dumnezeu prin ei și ei nu merita cinstea pentru asta.). Dacă atât timp cât au fost în viață s-a interzis închinarea înaintea lor, cinstirea lor, de ce sa o facem acum, după moartea lor? Știm din Biblie ca Dumnezeu e un Dumnezeu gelos și vrea doar Lui sa ne închinăm, nu sfinților. În Faptele apostolilor scrie ca numai prin Domnul Isus putem fi mântuiți, deci, sfinții nu au puterea aceasta, mai ales dat fiind faptul ca ei sunt morți.

Deci ti am răspuns cu Biblia care nu e interpretată greșit, poți citi și tu sa vezi ca e cum am zis. Dacă vrei, îți pot da referințele pentru fiecare verset pe care l am pomenit sa vezi ca e cum zic eu.

| anonim_4396 explică (pentru MocanuAlina2006):

Apropo, am uitat niște versete foarte importante legate de închinarea la sfinți. În Romani 1:25 scrie ca oamenii (nu toți) au inceput sa ii slujească și sa se i cine făpturii în locul Făcătorului. Adică oamenii au început sa le slujească și sa se închine lucrurilor create de Dumnezeu, nu lui Dumnezeu. Cum sunt sfinții. Ei sunt creați de Dumnezeu, nu sunt Dumnezeu.

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba ia acordat cinste Mamei Lui deoarece i-a pus clar lui Ioan pecruce omule iată mama ta! și femeie iată copilul tau! De ce Domnul ar fi zis aceasta afirmație daca nu o cinstea? Dar mă rog cel mai bine e sa rămâna fiecare de părerea lui eu nu vreau sa va întărâ dar nici voi nu va mai băgați în religia noastră

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi ortodocșii nu ne închinăm la sfinti că și cum ar fi Dumnezeu, noi doar ne rugăm la ei sa ne ajute și să roage pe Dumnezeu să ne ajute, că ei fac minuni

| anonim_4396 explică (pentru MocanuAlina2006):

Și ce dacă i-a zis "Omule iată mama ta?". Nu înțeleg care e legătura.

| anonim_4396 explică (pentru MocanuAlina2006):

Nu trebuie sa o faceți ca și cum ar fi Dumnezeu, dar din moment ce voi le acordați cinste, închinare... Dumnezeu face minunile, nu sfinții. Peste tot în Biblie cand niște oameni făceau minuni, Dumnezeu le făcea prin ei, nu acei oameni. Și lui Dumnezeu trebuie sa ne rugam ptc asta ne cere în Biblie. Sa ne rugam Lui ca să ne ajute, sa ne scape când avem nevoie, sa ne binecuvânteze. El ne cheamă pe noi sa ne rugam, nu sa ne rugam unor sfinți morți ca și cum ei mai departe s ar ruga lui Dumnezeu

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Poți citi psaltirea (dar ar trebui să-l întrebi pe duhovnicut tău mai întâi să-ți de-a el ce paslmi să citești, povestiri de ale părintelui Cleopa, Comori Duhovnicești Din sfântul munte Athos (asta când am citit-o chiar mă încurajat mult pe mine, Taina iubirii și în primul rând Biblia
PS:nu băga în seamă ce zic cei care își împotriva religiei noastre că nădejdea e la Dumnezeu, și Biblia încearcă unde nu înțelegi niște versete din ea să îl întrebi pe un duhovnic el va știi cum să-ți explice in așa fel încât să nu cazi la sectari e foarte rău și foarte ușor putem cădea...

| anonim_4396 explică (pentru MocanuAlina2006):

Cazi la "sectarii"? laughing laughing laughing

| anonim_4396 explică (pentru MocanuAlina2006):

Asta înseamnă să fii îndoctrinat

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are rost sa vb cu niste ciudați că voi...

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg de ce va băgați! omul a întrebat despre cărți ortodoxe! așa că ortodocși ar trebui să răspundă la această întrebare nu voi! De ce va băgați!? nave-ți ce face? de aia? voi vorbiți cu oamenii de religia voastră de ce nu ne lăsați în religia noastră și noi in a voastră și gata? simple!

| anonim_4396 explică (pentru MocanuAlina2006):

laughing Ciudați? Mai gândeste te

| anonim_4396 explică (pentru MocanuAlina2006):

Nu prea îmi pasa de religie, eu am zis ca voi puneți mare accent pe ea... Simplu!

| goodspeed55555 a răspuns:

Citește Arsenie Boca, Nil Dorobanțu vei înțelege multe de acolo toți rătăciți te pun să citești Biblia care nu o înțeleg nici ei

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

Dacă nu citești Biblia, deși ai putea, sa nu au pretenții sa ajungi în rai.

| goodspeed55555 a răspuns:

In cărțile din ortodoxie este explicată Biblia în care e și continuarea Bibliei.

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

Nu în toate