| DeanW a întrebat:

Cum sa ma las de masturbare? Ajutorhappy dean_w_me e idul meu ca sa imi dati ajutor

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge.te lasi tu de ea, da nu se lasa ea de tine.ca cand faci vechime se transforma in turbare mai mult decat in mas.

| EmaS a răspuns:

Daca vrei cu adevarat, poti.

| harciog a răspuns:

Pai nu-ti spuse-i ma sa te freci cu un ardei iute, da'iute al dreacu macar un sfert de ora pe miini si dupa aia sa te apuci de treaba?

| aliceinchains a răspuns:

Tu chiar ai pus întrebarea asta? straight face
Mno, încă nu înțeleg de ce ai pus-o la religie...crezi că o să se supere dzău dacă tu continui? Stai liniștit, nu se va întâmpla asta.

| roxaa15 a răspuns:

Simplu nu te mai masturbezi, ocupati timpu cu alceva nu sta toata ziua cu ochii beliti la filme porno, citeste iesi afara ca e placut, iesi cu prieteni, fa orce altceva

| ȚiganTranspirat a răspuns:

Găsește-ți o prietenă. Baftă.smug

Răspuns utilizator avertizat
| raymusic5432 a răspuns:

Orice daca vrei poti, ema are dreptate e nu poti nici macar nu ai incercat sa vezi, adevarul e ca are si efecte negative cum ar fi ejacularea precoce adica rapida, si multe altele numai fa, tu nu esti stapan pe tine?

| raymusic5432 a răspuns (pentru EmaS):

Draga ce vrei sa faci cu nr meu?

| martzian a răspuns:

Pentru ca raspunsul pare ca a ajuns sa fie prea lung, dar si pentru ca este o problema destul de comuna, l-am mutat pe http://martzian.wordpress.com/2012/06/02/cum-sa-ma-las-de-masturbare/

| Hombre a răspuns:

Nu mai striga dupa ajutor degeaba, la-sa treaba asa ca e mai bine, cand te vei lasa de masturbare incepi cu violurile si te duci la puscarie mai narodule.

| MAnghelescu a răspuns:

Te sfatuiesc sa te spovedesti la un parinte" albit de intelepciune" care sa iti dea un Canon pe care sa il faci. La inceput va fi greu, divolul va cautat sa te infricoseze, dar Dumnezeu este mai puternic decat el si iti va da biruitnta. Este greu(si eu am trecut prin asta, dar cu ajutorul lui Dumnezeu si facand canonul dat de preot am reusit sa nu mai fac ecest mare pacat) vei reusi. Deasemenea sa te ungi inainte de culcare in zona butricii cu mir sau cu uluei de la candela moastelor unui Sfant, poti citi si Paraclisul Maicii Domnului sau un acatist al Acesteia timp de 40 de zile. Sa nu iti fie rusine sa te spovedesti pentru ca aceasta este de la diavol si nici sa nu te superi daca parintele te va opri de la Sfanta Inpartasanie. In cazul in care nu ti se da Canon inceraca sa te canonisesti singura( eu am 50 de metanii si canonul de pocainta catre Domnul Iisus Hristros). Pentru a scapate de acesta pacat spovedania este obligatore.
Sa nu deznadajduiesti caci mila Domnului este mare.
Maica Domnului, Sfantul Inger Pazitor, Sfantul care iti este patron si toti Sfanti sa te ajute sa biruiesti.

| Nonono a răspuns:

Foarte greu, dar nu e imposibil. Du-te la vreo manastire/ biserica si discuta cu duhovnicul/preotul si iti va fi de folos ce iti va zice.

| Atrix a răspuns (pentru MAnghelescu):

Foarte adevarat ceea ce ai zis, dar nu trebuia sa spui ce Canon ai primit(canonul nu se spune niciodata nimanui, poti spune doar ca ai primit dar nu si sa mentionezi ce anume).

| ThePotato a răspuns:

Exista mai multe metode. Nu-i baga in seamna jignirile.
-sa nu mananci ca inecatul, sa mananci cat poti.
-sa iti gasesti alta ocupatie in afara de calculator: afara cu prietenii sau te joci cu mingea, citesti o carte desenezi.
-ia-ti o prietena
-fa efort astfel incat sa fi obosit ca asa nu vei mai avea timp.
P.S: Masturbarea nu e un pacat decat daca esti dependent asa ca ia o pauza. Te si inteleg de ce ai pus-o la religie.

| ThePotato a răspuns (pentru aliceinchains):

Te inteleg ca e cam rusinos dar baiatul are nevoie de ajutor nu de jigniri. El chiar vrea sfaturi.