| AvalohAlyn a întrebat:

Cum sa mă vindec de frica mare de moarte? Nu merge cu psiholog sau pastile zic din proprie experiență.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sa iti daruiesti viata Mantuitorului Hristos, sa crezi ca murit pentru toate pacatele tale, sa crezi ce soune Biblia ca asa El te infiaza, sa crexi ce soune Biblia ca daca suntem ai Lui in duhul nostru locuieste Duhul Sfant care e garantia ca la dedpartirea de trup ajungem in prezenta iubitoare a Creatorului nostru.

| Celcestietot a răspuns:

Ti-am zis ce sa faci.

| halogen001 a răspuns:

De moarte nu poti scapa si dupa moarte nu mai e nimic, deci scapi si de toate problemele pe care le ai acum. Moartea e ceva sigur. Nu se poate intampla sa nu mori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin nădejdea vieții veșnice, adică Hristos.

| 19flo79 a răspuns:

Tu nu de moarte te temi. Tu te temi acum ca o sa mori fara sa lasi nimic in urma, ca o sa-i dezamagesti pe cei de langa tine si nu numai. Te gandesti mereu la asta si o transformi in fobie...

Cel mai mare dusman al tau ai devenit chiar tu!

Incepe schimbarea de azi. Iesi in natura si observa cat de minunata poate fi, chiar si cand ploua sau ninge. Incearca sa fi util celor din jur, fa curat in casa, ajuta un coleg mai slab la teme, etc... si cel mai simplu lucru, zambeste, e gratis!

Iti recomand si o carte, cauta Victor Frankl, o sa te ajute foarte mult, promit!

Răspuns utilizator avertizat
| roty78 a răspuns:

Cea mai mare frică a noastră este moartea. Domnul spune, însă, că frica de Dumnezeu trebuie să fie mai mare decât frica de moarte.
Până la un punct, frica de moarte este firească. Devine nefirească atunci când ea începe să ne controleze viața sau să depărteze de iubirea lui Dumnezeu. Aducerea aminte de moarte te ajută să înțelegi că nu ești veșnic pe pământ și să te comporți în concordanță cu acest adevăr dar ea trebuie înțeleasă și trăită nu ca teamă care paralizează, usucă, bucuria de trăi ci ca grijă de trăi fiecare clipă ca dar a lui Dumnezeu pentru a ne mântui, a face binele și e ne feri de rău.
Să nu vă fie frică de moartea însăşi, ci mai degrabă de felul în care trăiţi!

| Amimanera a răspuns:

Moartea este una dintre putinele certitudini pe care le avem.

| LarBianca a răspuns:

Gândește că e ceva fiziologic și că dacă tu crezi in cel ce te tine și acum în viața mulțumește.
Și eu am avut o problema de genul dar nu am apelat la doctori sau la pastile, pur și simplu profesoara mea mi zis zi de fiecare dată nu numai când îți este greu și oricând când ști că o să urmeze ceva rău și,, Doamne Isuse Hristose, Fiul lui Dumnezeu
mântuiește mă pe mine păcătosul! '' pe mine asta m-a ajutat sper că te-am ajutat cu ceva?