| benteavlad a întrebat:

Cum sa scap de frici și blocaje? Am senzația că Dumnezeu nu mă aude as dori ajutor

11 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Sportul, miscarea. munca fizica or sa iti dea o stare buna, datorita oxigenarii.

| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu nu e chelner.

| RAY a răspuns:

Tu de asta crezi in dz ca sa te ajute?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca frica si blocajele nu au legatura cu gandul tau cum ca Dumnezeu nu te-ar ajuta. Ai cerut ajutor de la El si nu te-a scapat de frica si blocaje si ceri ajutor de la noi? Si daca ai pus intrebarea aici, problema este ca tu crezi ca Dumnezeu nu te aude sau ca vrei sa scapi de frici si blocaje? Sau ambele?

Dumnezeu te aude, poti sa ii ceri un sac cu 10000 miliarde de dolari si nu o sa se intample absolut nimic. Dumnezeu s-a implicat in Univers cand l-a creat, stie si stia ca tu o sa pui intrebarea asta aici si acum. Nu o sa faca nimic supranatural sa se intample asta. Asta faci tu. Ti-ai format o idee, te-ai rugat la Dumnezeu sa te ajute sa se indeplineasca, faci ceva sa se indeplineasca si o sa se indeplineasca. Simplu.

Iar ce poti tu sa faci, este sa intelegi ca frica este ceva omenesc, este ceva normal. De ce fel de frica vrei tu sa scapi? Ca daca este vorba de ceva fizic, ce vezi tu cu ochii tai sau daca este vorba de ceva emotii, atunci se schimba lucrurile de la caz la caz. Dar ambele au un punct comun si anume exercitiul. Daca faci ceea ce iti e frica des, nu o sa iti mai fie.

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu stie fiecare miscare a ta. Citeste din Biblie si afla.

| Donsavas a răspuns:

Astea se rezolva cu tratament medicamentos si psihoterapeutic. Consulta un psihiatru apoi mergi la psihoterapeut.

| Apokales a răspuns:

Romanii aveau o vorba si era ceva de genul: roaga-te si munceste. Atata timp cat crezi ca munca ta va da roade si muncesti pentru ceea ce ti-ai propus, este mult mai mult decat doar sa te rogi sau doar sa muncesti. Credinta in obiectivul si munca pentru obiectiv si ceea ce crezi este cheia.

| Digikey a răspuns:

Povesteste aici la rubrica Religie. Avem vreo 3 care comunica cu Dumnezeu.
O sa-i transmita ei mesajul tau.
Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se intample.

| Algo098 a răspuns:

Blocajele si frica vin din necunoastere, din credinta si superstitii. Credinta in ceva ce nu exista e o solutie falsa la o problema falsa. Nu trebuie sa-ti fie frica de nimic. Trebuie sa fii doar rational.

| Fsociety a răspuns:

Psiholog, psihoterapie ai încercat? Ai mai multe șanse să scapi de ele consultând un specialist decât să vorbești cu pereții.