| Slavitesti a întrebat:

Cum să scap de îndragostirea de fete! Vreau să fiu și eu un creștin adevărat! Trebuie să mă închin numai lui Dumnezeu și uite că de fapt mă închin la fete pentru că le plac! E păcat ce fac, să mă îndrăgostesc?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Sentimentul de îndrăgostire este lăsat de Dumnezeu ca oamenii să fie fideli și să fie atrași unul de altul toată viața.
E rău când te uiți după toate fetele care îți ies in cale și cazi în patimi păcătoase.
Când o să întâlnești o fată care să îți placă și să te iubească, dar mai ales să fie credincioasă, o să vezi că dragostea e un lucru frumos.

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Aproapele si apropiatii.Chestiune de gramatica sectanta."
Oare cum s-o numi aproapele cand acestia "este" mai multi? laughing

| RAY a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos sentiment

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum să scap de îndragostirea de fete!
Nu poți!
===
Vreau să fiu și eu un creștin adevărat!
Cine ți-a spus că un creștin adevărat nu se îndrăgostește?
===
Trebuie să mă închin numai lui Dumnezeu
Daă asta așa este.
===
și uite că de fapt mă închin la fete pentru că le plac!
Și oare a te îndrăgosti nu este voia lui Dumnezeu, care spune prin Isus, Eu sunt viața?
===
E păcat ce fac, să mă îndrăgostesc?
Nu!

| mentholinks a răspuns:

Daca ramai doar cu indragosteala e pacat, daca o consumi nu cred ca e.

| xerxes1 a răspuns:

Nu mai mult cu 3 deodata.Si sa nu fie rude adica 3 gemene, mama fica si nepoata etc.
Si Dumnezeu este 3 in unu tu o sa fi unul in 3.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu e păcat sa te îndrăgostești. Dar ca sa nu păcătuiești, alege-ti una si te căsătorește cu ea si pe celelalte le scoate din minți. Daca după căsătorie inca mai te uiți si după alte fete, poftindu-le atunci săvârșești un păcat.

| Panamax a răspuns:

Corect.Poate ca unii nu ar trebui sa se reproduca.Este mai bina asa.
Natura isi repara singura greselile.

| Octavian199 a răspuns:

E misto.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, ai inteles gresit. Nu este nimic rau in a iubi, dar desigur o iubire care sa nu duca in lucruri nesabuite si posesivitate excesiva. Avand dragoste in suflet pentru o fata, nu este pacat, dar sa nu intretii relatii sexuale decat dupa casatorie. A te inchina la Dumnezeu si nu la un om, inseamna a-L pune pe Dumnezeu pe primul loc in viata ta, si apoi restul.
Daca sa zicem, acea fata sau cineva iti spune ''Hai sa bem si sa ne imbatam'' Dumnezeu spune ''Sa nu te imbeti'' si asa mai departe ''Sa nu furi, sa nu injuri, sa nu ucizi, etc.''
Asculta-L pe Dumnezeu si iubeste-ti apropiatii, Daca il asculti ep Dumnezeu iti vei iubi si apropiatii, pentru ca tot Dumnezeu spune ''Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti''
Domnul sa te binecuvanteze, citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| Panamax a răspuns (pentru Irinel15123532):

Aproapele si apropiatii.Chestiune de gramatica sectanta.

| Dorotheea21 a răspuns:

De indragostire (suna ciudatel cuvantul) poate scapi la 60 sau 70 de ani, dar tot te vei inchina noua. laughing
Cu alte ganduri... laughing
Traieste cum simti, nu incerca sa scapi de normalitate.

| Andra9pk a răspuns:

Cum sa ai asa gandire?
Ai tai au facut un pacat cand s-au indragostit? Atunci, probabil existi datorita pacatului lor?
Dar stai tu linistit oricum, ca multi "crestini" rup internetul cu ochii pacatosi la femeilaughing chiar si preotii!