| larisa_boboc a întrebat:

Cum sarbatoresc evreii Craciunul? Fac ceva anume, au ceva traditii?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Graciunul ESTE o sarbatoare pagana, cum ar putea sarbatori asa ceva evreii?

| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva la evrei

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Normal.E o sarbatoare pagana imprumutata de catre crestini

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Pai si ce este pagan in asta, serios?

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Crestini sarbatoresc nasterea lui iisus, dar in ziua de azi inseamna mancare, bautura

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu au Crăciun, căci Mesia lor nu s-a născut încă, dar urmează.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din moment ce Biblia nu menționează data nașterii lui Isus, conducătorii unor biserici ca sa se afle in treaba, au ales o zi ca data de naștere a Domnului Isus, si nu orice zi, ci una păgână, 25 decembrie.Nu toate confesiunile serbează aceasta zi de naștere falsa a Domnului Isus.Dar daca toți sfinții au parte de cate o zi in calendarul unui an, s-au gândit ca si Isus merita un așa respect, așa încât 25 decembrie au considerat ca i s-ar "potrivi" pentru nastere, o alta zi pentru paste, alta decât cea adevărata (14 Nisan), etc.