| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum schimba un copil viata unui cuplu? Psalmul 127:3,, Fii sunt o mostenire de la Iehova " Categoria este religie, numai ca o seama se lasa manipulati de Satan, si scot categoria

11 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

De ce ar tine de,, religie '' tema aleasa de tine?
Cu siguranta aparitia unui copil schimba viata unui cuplu pentru ca ii face mai responsabili, mai toleranti unul cu altul.Si de ce apartia unui copil salveza acel cuplu.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Fatamuntilor):

Cu siguranta nasterea unui copil aduce bucurie, dar si responsabilitati care i-ar putea coplesi pe noii parinti. Noii parinti pot constata cu surprindere ca cea mai mare parte din timpul si energia lor o folosesc pentru ingrijirea micutului Faptul ca nu pot dormi suficient, precum si schimbarile de natura emotionala pot provoca tensiuni intre cei doi. Dar amandoi trebuie sa faca schimbari pentru a se ingriji de copilas si pentru a avea in continuare o casnicie fericita si trainica. Dar cum zici tu, de ce la categoria religie? Pentru ca sfaturile din Biblie pot ajuta noua familie (si pe altele mai vechi) sa faca fata dificultatilor. De exemplu :1) - este important sa intelegi cum iti schimba copilul viata. Iata ce spune Biblia:,, Iubirea este indelung rabdatoare si buna." De asemenea, iubirea,, nu isi cauta propriile interese, nu se irita."(1Corinteni 13:4, 5)Daca tanara a devenit de curand mamica, tendinta fiecaruia este sa-si indrepte toata atentia asupra bebelusului. Sotul insa ar putea incepe sa se simta neglijat. Dar este important sa nu uite sotia, ca sotul are si el nevoie de atentia ei. Dand dovada de rabdare si de bunatate, il poate ajuta sa simta ca este apreciat si sa se implice in ingrijirea copilului lor. Iata ce este scris in 1Petru 3:7>Si el trebuie sa vada efortul ei, so aprecieze, pentru ca ea face un efort mult mai mare si poate deveni uneori suparacioasa, extrem de obosita sau chiar deprimata. Uneori sa se supere pe sot. Dar el trebuie sa ramana calm, intrucat,, cine este incet la manie valoreaza mai mult decat un om puternic "(Proverbele 16:32)El trebuie sa manifeste discernamant si sa-i ofere sprijinul de care are nevoie (Proverbele 14:29).

| PorumbRodica1965 explică (pentru PorumbRodica1965):

Ti-am scris cat cale de-o zi. nu te superi?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da,Rodica,nu stiu cate mamici se ghideaza dupa Biblie, mai ales ateii!
Sunt o multime de alte carti/ reviste/ experintele celor care a trecut prin asta.
Sunt convinsa ca viitorii parinti stiu la ce sa se astepte.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Fatamuntilor):

Putin probabil ca stiu. Caci cei care scriu o carte de obicei pentru cresterea copiilor, cred ca fac sondaje de opinie si mai adauga gandirea lor, dar practic fiecare cuplu are eul lui, Si vezi tu cum sunt tinerii de azi, patul rapid, si ce urmeaza nu prevad, din nefericire. Insa cartile scriu despre alimentatie, si scutece (bune idei au ei in parte ) numai ca rezultatul se vede, iata cum e societatea (numai la noi, sa nu trecem gardul ) Insa instruirea biblica ne ajuta in toate aspectele vietii.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Fatamuntilor):

Angycut, este copilul tau in poza de profil? Este frumos acolo unde sunteti. Sanatate!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Este copilasul unei vecine care il mai scot la plimbare din cand in cand.
Multumesc.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Fatamuntilor):

Este dragut. Tu ai copii?

Răspuns utilizator avertizat
| DiannaDia a răspuns:

Păi când apare un copil, deja ai parte de mai multe responsabilități și devii mai matur. Vrei, nu vrei, tot ești cu picioarele pe pământ.

| PorumbRodica1965 explică (pentru DiannaDia):

Sigur, atunci se ivesc si problemele dar ce poti face? De exemplu pentru tatisicksa-si ajute sotia sa aiba grija de bebelus chiar si in timpul noptii. Sa aloce mai putin timp altor activitati ca sa poata sta mai mult timp cu ea si cu copilul. Pentru mame:Cand sotul vrea sa te ajute sa ai grija de copil, accepta. Daca nu face un anumit lucru asa cum te-ai astepta, nu-l critica, ci arata-i cu amabilitate cum sa -l faca.`Legatura conjugala se va intari. Ce spune Biblia :,, Vor deveni o singura carne"(Geneza 2:24.)Chiar daca familia voastra are un nou membru, tu si partenerul tau sunteti,, o singura carne'. Este important sa faca ce pot pentru ca relatia dintre cei doi sa ramana puternica. Nu uitati sa va faceti timp si pentru voi doi. Arata-i partenerului tau chiar si prin unele gesturi marunte ca il iubesti. De exemplu scrie-i cateva cuvinte sau ofera-i un cadou. Fiecare sa nu caute folosul lui, ci al altuia (1Corinteni 10:24)Manifestati altruism in vederea relatiilor sexuale, avand in vedere necesitatea celuilalt. Biblia spune : Sa nu va lipsiti unul pe altul de ceea ce se cuvine decat de comun acord "! 1Corinteni 7:3-5)Rabdarea comunicarea, intelegerea va intari relatia dintre cei doi.