| RAY a întrebat:

Cum se asteapta unii sa le dovedesti ca nu exista dumnezeu? Ca sunt curios, cum poti dovedi ceva ca nu exista?

27 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Cum ai stabilit ca nu exista? Asa, din burta?

| RAY explică (pentru Nilsson):

Am scris eu ca am stabilit ceva?

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Pai din intrebare reiese: ``cum poti dovedi ceva ca nu exista?``
Pornesti din start de la premiza ca nu exista fara sa dovedesti acel lucru

| RAY explică (pentru Nilsson):

Intrebarea se refera la cum sa dovedesti ca nu exista dumnezeu, desi spune tu cum sa dovedesti ceva ca nu exista? dovedeste ca nu exista zeus

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``tu cum sa dovedesti ceva ca nu exista?``
Pana nu dovedesti contrariul, acea ipoteza ramane in picioare.
Daca spun ca nu exista extrateresti pentru ca nu pot sa dovedesc asta nu e eronata afirmatia mea?
Tu exact la fel zici.

Intre timp Steregoi a pus o intrebare buna:
https://www.tpu.ro/......imul-este/

``dovedeste ca nu exista zeus``
M-am plictisit de replica asta. E simplu, legendele grecesti spun ca zeus traieste pe muntele Olimp. Nu e picior de zeu acolo, deci e o minciuna.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Olympus

Plus ca nu am vazut nicio scriere in care acest zeus sa vorbeasca direct oamenilor, asa cum Dumnezeu vorbeste in Biblie. Toate povestile sunt la persoana a 3-a.
In Biblie insa gasesti si profetii implinite care au fost scrise cu sute de ani inainte.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Vede
"Sinele este Brahman, iar Brahman este totul."
http://www.lumeaspirituala.ro/spiritualitate/vedele.htm
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cartea_Mor%C8%9Bilor

dupa cum vezi exista si alte scripturi
iar faza cu tu daca spui ca nu exista viata in univers e diferit in primul rand vorbim de o probabilitate, probabilitatea ca viata sa existe in univers e mare dat fiind faptul ca universul e mare, dar sa existe un dumnezeu care a aparut din nimic si sa creeze totul din nimic e extrem de mica, plus ca fiecare religie se vrea a fi singura si adevarata cum religi crestine sunt cateva mii sansa sa nimeresti religie perftecta e mica plus ca exista si alte religi cu alte doctrine deci e sansa scade iar ca zeul in care crezi sa fie fix el

Steregoi a pus o intrebare de clasa 1, lipsita de ratiune, logica
Nimeni nu a dovedit și nu va putea dovedi inexistența lui Dumnezeu
asa nimeni nu a dovedit nici ca nu exista nici cei 6500 de zeii sau brahma,zeus, zeii nordici,nimeni nu a dovedit ca nu exista monstri,zana maseluta,spiridusi,fantome,ingerasi si tot asa putem continua, asa putem spune ca persoanele care au halucinati sunt mai normale ca majoritatea
În contradictoriu, sunt nenumărate dovezi ce atestă existența Sa.
o singura dovada nu exista ca exista dumnezeu de unde multe dovezii vrajeala,in primul rand credinta nu se vrea a fi stiinta desi nu se vrea a fi dovedita prin stiinta,biblia nu este un manual de biologie,chimie,fizica = asta inveti la teologie,nu ar fi o problema daca ati spune adevarul si ati fi sinceri si ati fi agnostici teisti =nu pretind cunoastere despre existenta lui dumnezeu dar am credinta fata de el,cu crestini de genu nu am nimic, dar cu cei care mint ca cica sunt sunt nenumărate dovezi ce atestă existența Sa, nici macar papa de la roma nu pretinde asa ceva, chiar el a spus asta dumnezeu nu e magician sa creeze evolutia, big bang

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Adeventistii cred ca papalitatea reprezinta antihristul deci asta spune totul.
Nu spun ca nu mai sunt si alte scrieri religioase, dar am observat ca Biblia e singura in care Dumnezeu le vorbeste oamenilor si le spune ca sa faca, restul sunt povesti la persoana a 3-a.
In plus de asta, relatarile biblice sunt plasate la niste date concrete in timp (de exemplu in anul cutare al imparatului x) pe cand celelalte scrieri sunt ceva de genul "a fost o data ca niciodata".
Referitor la extrateresti, ce ai spus tu nu sunt dovezi, sunt doar presupuneri, dar e eronat sa afirmi ca ceva nu exista doar pentru ca nu ai descoperit acel lucru.

| RAY explică (pentru Nilsson):

La fel e eronat sa spui ca teoria evolutiei, big bang e falsa deci habar nu ai de ele, eu nu am afirmat ca nu exista si ca probabilitatea e mica, dar daca se dovedeste ca exista atunci voi crede in zeul respectiv ca exista

https://www.youtube.com/watch?v=4UlTm99dqdI
. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.
6. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa.
7. A făcut Dumnezeu tăria şi a despărţit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Şi a văzut Dumnezeu că este bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua.
9. Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul.
BIBLIA:
1) Sa nu ai alti Dumnezei afara de mine.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
1) Nu tulbur echilibrul divin.

BIBLIA:
2) Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
2) Nu opresc un zeu atunci cand acesta mi se arata.

BIBLIA:
3) Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu-L va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
3) Nu jignesc zeul care se afla la carma.

BIBLIA:
4) Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care se afla in casa ta.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
(Egiptenii nu aveau Sabat)

BIBLIA:
5) Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
5) Nu-i fac rau aproapelui meu.

BIBLIA:
6) Sa nu ucizi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
6) Nu ucid.

BIBLIA:
7) Sa nu preacurvesti.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
7) Nu preacurvesc.

BIBLIA:
8 ) Sa nu furi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
8 ) Nu fur.

BIBLIA:
9) Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
9) Nu spun minciuni in locul adevarului.

BIBLIA:
10) Sa nu poftesti casa aproapelui tau, sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici un alt lucru care este al aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
10) Nu-i nedreptatesc si nici nu-i insel pe alti

budism
1. A te abține să iei viața cuiva. (non-violența față de orice formă de viață)
2. A te abține să iei ceva ce nu ți se cuvine.
3. A te abține de la o purtare senzuală necuviincioasă. (abstinență de la desfrânare)
4. A te abține să minți.
5. A te abține de la consumarea oricărei substanțe care duce la pierderea lucidității minții. (abținerea de la droguri sau alcool)
În cadrul celor opt porunci, a treia poruncă, legată de comportarea sexuală, este mult mai strictă și devine un îndemn către celibat. Cele trei porunci adiționale sunt:

6. A te abține să mănânci în momente nepotrivite. (timpul dedicat mesei se întinde de dimineața până la prânz)
7. A te abține de la dans, folosirea bijuteriilor, participarea la spectacole, atingerea metalelor prețioase, etc.
8. A te abține de la folosirea unui pat înalt, mare și somptuos

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

"daca se dovedeste ca exista atunci voi crede in zeul respectiv ca exista"
Tu mai degraba ti-ai dori sa nu existe Dumnezeu, pentru ca asta inseamna sa dai socoteala de toate faptele tale si sa te pocaiesti, de asta cauti tot felul de motive sa nu crezi.
De unde stii ca textele acelea egiptene nu au fost ele copiate de la evrei? Israelul se afla la intersectia rutelor comerciale dintre Egipt si Mesopotamia, iar negustorii care treceau pe acolo preluau povestirile si le dadeau o nuanta locala.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Raspunde si la intrebarea asta a lui Steregoi:
https://www.tpu.ro/......-cauta-sa/
E genial omul!

| RAY explică (pentru Nilsson):

Tu mai degraba ti-ai dori sa nu existe Dumnezeu, pentru ca asta inseamna sa dai socoteala de toate faptele tale si sa te pocaiesti, de asta cauti tot felul de motive sa nu crezi.
1, ma judeci pe nedrept
2, afirmi faptul ca toti care nu sunt pocaiti sunt pacatosi
3, nu ma cunosti
in concluzie gandeste si cu capul, da povestile circualu prin zona aia, dar cartea mortilor e mai veche ca biblia https://ro.wikipedia.org/wiki/Cartea_Mor%C8%9Bilor vs https://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia
aceste povesti erau comune in zona aia
vezi ca iar gresesti vrei sa spui ca doar evrei erau morali iar egipteni nu, de ce egipteni nu puteau sa aiba si ei propile porunci?
eu nu caut motive sa nu cred omule, asa cum tu nu cauti sa crezi in zeus, te asigur ca sunt mai putin pacatos ca multi asa zis crestini inclusiv asa zis pocaiti cu numele

| RAY explică (pentru Nilsson):

Ma are la ignor
1, cand credinciosul greseste cauta sa se indrepte si Dumnezeu il iarta si astfel se impaca usor cu sine insusi si continua drumul sau spre perfectiune

minciuna, daca ar fi adevarat nu ar mai exista pacate, nu exista perfectiune, doar iisus a fost perfect, fara de pacate, ca sa inteleg ca va credeti sfinti deasupra lui iisus voi sectanti

cand necredinciosul greseste se supara foarte mult si cauta mereu sa se autodepaseasca si foarte rar este multumit de el insusi.

de unde stie el ce face restul celor 5, 5 miliarde de persoane? nici macar iisus nu era crestin, nici apostoli lui, sa l intrebam pe iisus nu?

cand credinciosului ii moare cineva drag si bun jeleste putin si ii pare rau

de unde stie el ce fac 2, 5 miliarde de crestini cand i moare cineva sau ce fac restul de 5, 5 miliarde?

cand credinciosului ii moare cineva drag spera ca cel drag va fi readus la viata de Dumnezeu si nu se resemneaza IAR cand necredinciosului ii moare cineva drag se resemneaza si nu spera sa-l mai vada vreodata viu pe cel drag decedat.

un catolic, ortodox nu spera la asa ceva doar sectanti banuiesc, un crestin spera ca se va vedea cu x in rai dupa judecata de apoi, restul ce cred 5, 5 miliarde de persoane tine de fiecare

cand credinciosul se casatoreste si constata ca cu cine s-a casatorit nu e perfect/a nu considera casatoria un esec si spera si crede ca Dumnezeu va conduce la perfectiune pe el si pe ea

din moment ce dumnezeu i-a dat o femeie buna de ce ar considera asa ceva? nu exista perfectiune

IAR cand necredinciosul se casatoreste si constata ca cu cine s-a casatorit nu e perfect/a se cearta cu ea/el si considera ca acea casatorie este un esec si se despart samd si o ia mereu de la zero si niciodata nu e multumit si fericit cu ea/el.

deci 5, 5 miliarde de persoane sunt tristi si dau divort zilnic serios,se vede asta in Romania, cand nu te intelegi cu un om te desparti de el, fiecare merge pe drumul lui, de asta e bine sa experimentezi viata sa isi alegi un partener bun

IAR cand necredinciosul pierde ceva incepe sa se certe sa se judece sa dea vina pe el insusi sau pe cei din jur si arunca si striga si da cu pumnul in masa de suparare se imbata se drogheaza intra in depresie mai aprinde un trabuc sau o tigara si loveste in stanga si in dreapta si considera ca ce a pierdut nu va putea recupera niciodata.

cate porcari scrie omul asta

se vede ce caracter ai de dai dreptate unui om care isi judeca aproapele, il jigneste, il considera imoral

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

"cate porcari scrie omul asta

se vede ce caracter ai de dai dreptate unui om care isi judeca aproapele, il jigneste, il considera imoral"

Mai degraba tu ai scris porcarii, el vorbea de necredinciosi (atei) nu de cei care apartin altor religii (miliardele la care faci tu referire).

Steregoi e deranjant pentru ca va spune adevarul in fata, astea nu sunt jigniri, oricum e superior fata de tine din toate punctele de vedere.
Iti pierzi timpul si tineretea cu propaganda ta ateista, ai vazut cat de fragila poate fi sanatatea ta.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Haaa acum incepi cu amenitari gen vei arde in iad plateste cotizatia de 10%,te anunt ca chiar daca as deveni crestin in viata mea nu as alege vreo secta,viata e fragila? pai e cine neaga asta,omule eu nu fac propaganda ateista nu amenit pe nimeni cu iadul,nu spun viata ta nu are sens,scop am prieteni crestini si nu le spun sa fie atei,din contra daca religia ajuta nu ma intereseaza restul, faza cu superioritatea asa se credeau si rabini cand lau judecat pe iisus, iisus nu se considera superior, nu spune nici un adevar doar si jigneste aiurea pe toti care nu sunt de secta lui, libertatea de exprimare nu inseamna propaganda esti pe TPU unde fircare se exprima cum doreste

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Unde vezi ca te-am amenintat cu iadul? Sau sa te pun sa dai zeciuiala ori sa devii crestin?
Doar ti-am amintit ca azi poti fi, maine nu, daca stai doar sa te certi cu crestinii la un moment dat te vei duce si vei constata ca nu ai realizat nimic in viata acesta si nici nu te-ai bucurat cu adevarat de ea.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Uite ca din cauza calitatii scazute a raspunsurilor tale marchez din ce in ce mai multe notificari de la tine ca vazute fara sa le raspund.
Voiam sa spun ca Steregoi e mai destept, dat mi-am dat seama ca pare o insulta happy
Acum nici daca zic ca e superior nu-ti convine.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Omule nu ma cunosti dar afirmi multe despre multe

| Elide a răspuns:

Si daca exista? Stiu ca ai îndoieli

| RAY explică (pentru Elide):

Si daca nu exista? in prezent afirmatia nu exista e mai rationala ca exista,nu exista spiridusi vs exista spiridusi, si daca exista alah, brahma, zeus, iahve care are un singur popor cel evreu, si daca e pana la acel si daca sunt necesare dovezii clare nu argumente care se potrivesc la toti zeii

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Eu n.am cum sa dovedesc ca exista si tu n.ai cum sa-mi dovedești că nu există. deci de învârtim in jurul cozii

| RAY explică (pentru Elide):

Miha nu poti dovedi ce nu exista, gandeste rational

| Skippy223 a răspuns:

Nu poți.