| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculează data Paștelui? Unii susțin că e sărbătoare păgână, voi ce credeți?

20 răspunsuri:
| Patrick0Star a răspuns:

Nu stiu cum se calculeaza... Iar oagana, nepagana, e sarbatoare,, de familie" ceea ce e foarte bine. happy. Oricum, biserica stie foarte binewinking
iar cat timp stai acasa si esti alaturi de prieteni, nu prea conteaza, nu?

| ManStrong a răspuns:

Exact cum crezi asa este.
Pastele adevarat il gasesti in Biblie la Levetic cap 23. Anul acesta adevaratul paste a fost pe 26 Aprilie.

Răspuns utilizator avertizat
| AdryanaN5 a răspuns:

Nu e păgână. Dar cea ce se face e păgân. Vopsirea ouălor, și asa mai departe.

| sunrises a răspuns (pentru AdryanaN5):

Ce ai bre cu obiceiurile alimentare si simbolice ale romanilor? Tu din ce stirpe faci parte?

,, Vopsirea ouălor", ciocanirea lor, (mai ales spargerea!), decojirea oalor, mancarea lor (daca iti vine sa crezi), si nu mai povestesc ce ramane a doua zi din ouale alea... happy bleah! totul e pagan, mai ales stomacul, pe care greu reuseste cate unul sau altul sa-l increstineze!

Răspuns utilizator avertizat
| AlinAbyzou a răspuns:

Ziua in care pica pastele se calculeaza astfel: (3 conditii): 1. Sa nu pice deodata cu Pastele evreiesc, 2. Sa fie în prima duminică după prima lună plină, 3. Sa fie dupa echinocțiul de primăvară

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru u2irish):

Gresit,deoarece conform bibliei era saptamana anzimi cand a fost rastignit, deci cam corespunde.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Au fost ani in care Pastele ortodox s-a serbat in aeeasi zi cu cel catolic! Sunt calcule peste calcule la ambele religii...Nu stiu eu ce si cum, sa ne povesteasca un crestin! Oricum tot pagan ehee hee

Răspuns utilizator avertizat
| andreiboss31 a răspuns:

La primul sinod ecumenic de la Niceea, din anul 325, s-a stabilit ca Pastele va fi serbat intotdeauna in prima duminica ce urmeaza dupa luna plina, de dupa echinoctiul de primavara.

Cand Pastele evreilor cade pe aceeasi data, Pastele crestin va fi serbat duminica urmatoare. Se stie ca echinoctiul de primavara e pe 21 martie. Biserica Catolica si cea protestanta respecta aceasta data, urmand calendarul Gregorian. Biserica ortodoxa considera ca echinoctiul are loc tot pe 21 martie, dar in calendarul Iulian.

In cel Gregorian, echinoctiul ortodoxilor e pe 3 aprilie, deci cu doua saptamani mai tarziu. Din aceasta cauza, de cele mai multe ori, nu se mai poate lua in calcul nici aceeasi luna plina. Asa ca, mai mereu, ortodoxii si catolicii sarbatoresc Pastele in zile diferite. Fundita?

| ManStrong a răspuns (pentru u2irish):

Nu stiu ce vrei sa zici.Am gresit.
Pastele a fost in 26 martie.

| ManStrong a răspuns (pentru u2irish):

Dar daca atunci a fost fost evenimentul cine va da dreptul sa mintiti lumea?

| ManStrong a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sarbatoresti ce vrei dar nu ti a cerut nimeni.
Isus parca spunea; Lui Dumnezeu inchina te si numai lui sa i slujesti.

| ManStrong a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Catolicii macar respecat saptamana reala a pastelor sau mai corect spus a Iesirii evreilor din Egipt.

| ManStrong a răspuns (pentru AlinAbyzou):

Si cine a impus aceste conditii?
Total afara de biblie?
Cunosteau apostolii ce este acela echinoctiu?

| ManStrong a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Un c restin nu stie sa povesteasca pentru ca originea pastilor nu e crestina.
Adevaratul paste este in luna spicelor Martie A[prilie la luna plina exact.
Nu echinoctii si nu o duminica dupa luna plina etc.Cine vrea sa stie exact citeste levetic cap 23 si nu are nevoie de nici o alta regula.

| ManStrong a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Catolicii nu au cum sa schimbe data pentru ca ei merg conform cu Biblia la luna plina intre martie si aprilie cind griul in Israel da in pirga.
Acum la pastele ortodox griul este aproape gata de secerat.
Peste 10 zile deja este rusaliile.