| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum se face ca autorii Bibliei stiau exact ce se afla in corpul uman, desi era interzisa autopsia in evul mediu si pe vremea asa zisilor autori ai Bibliei nu exista asa ceva la crestini? Probabil asa zisii autori au studiat carti de medicina de la greci, egipteni etc rolling on the floor

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Biblia a fost scrisa in antichitate(sau mai bine zis, o parte scrisa, o parte copiata de la diferite culturi si niste parti adaptate)
Astea fiind spuse, nu are nicio legatura daca era sau nu interzisa autopsia de carte crestini(si nu era peste tot, dar in multe zone ale europei nu se practica din considerente religioase)
Elementele de medicina sunt probabil introduse din informatiile la prima si a doua mana de la diferite persoane, unele care probabil aveau tangente cu medicina.

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Evul mediu incepe cu sute de ani dupa terminarea scrierii bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Primele scrieri din Biblie au fost facute intre 30-60 d.Hr. de catre Sfantul Petru pe niste panze si papirusuri vechi facute din scoarta de stejar iar mai apoi pe niste tablite de lemn si piatra (asa era atunci pe vremea aceea).
Mai intai a fost Vechiul Testament si pe urma Noul Testament care a aparut 200 de ani mai tarziu.
In mod normal Biblia a fost tradusa in absolut toate limbiile pamantului care sunt in numar de 5000 de dialecte.

Raul vietii se refera la generatiile de copii atat fetele cat si baietii.

Copii atat fetele cat si baietii mostenesc inteligenta de la mama pentru ca tatal e gena recisiva de la el mostenesc alte trasaturi.
Femeia e Eva nascataore de Dumnezei ea aducand pruncii pe lume.

DECLINUL SOCIETATII va fi exact cum scrie in Biblie adica vom ajunge sa ne distrugem unii pe altii dar acesta va fi un proces care dureaza in timp generatie dupa generatie pana cand nu va mai ramane nimic din noi.

In fiecare an au murit oameni si s-au nascut altii in loc dar asta nu o sa mai fie pentru mult timp de acum in colo.

| NotNamed a răspuns:

Au disecat caini si au banuit ca avem si noi acelasi mecanism rolling on the floor

| Irinel15123532 a răspuns:

In Biblie exista informatii si despre astronomie, informatii care au fost decarate adevarate in zilele noastre, si pe atunci nu exista nici telescopul spatial Hubble.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, nu apar denumirile astea. Pentru astea au fost atribuite acum. recent. Iar unele sunt neologisme. Dar biblia vorbește si despre alte constelații. În termenii care erau cunoscuți atunci. Dar care există și azi. evident.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cauta si verifică. Eu ce spun pot dovedi. Altfel nu spun. Si nu ma ascund după denumiri si explicatii SF gen: veriga lipsă, nu știm cum, nu putem explica. dar asa sa întmplat. Si oricum, ma surprinde cât de slab e contraargumentul tău. Ma grăbesc să merg acasă, ca de mai stau pe aici, vii si cu mămica ta sa ma bată, ca îndrăznesc să-i contrazic progenitura. laughing laughing

Mamiii mamiiiii ui la nenea. Nu clede ce zic eu.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bați câmpii. Tipic ție.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Rau. Da rău de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evul Mediu e perioada dintre secolele V și XV d.Hr. Biblia a fost finalizată în secolul III d.Hr.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autopsia nu a fost interzisa. E doar ceva care s-a intamplat de cateva ori

Răspuns utilizator avertizat