| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum se face ca Biblia nu a fost distrusa de romani? Ca se stie ca erau in razboi cu evreii.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Conducatorii romani au intuit potentialul Bibliei de a manipula credinciosii nestiutori si s-au folosit de ea, deci le-a fost de folos.

| doctorandus a răspuns (pentru halogen001):

Te inseli, daca Mao ar fi trait in Antichitate in loc de Carticica Rosie ar fi scris Vechiul Testament.

17 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Iar ai scos o perla din mintea ta de geniu... laughing dar tu ce crezi ca biblia e scrisa de romani si exista numai in Romania? laughing

| SilentRain a răspuns:

Pentru că aveau nevoie de ceva sa manipuleze masele de dobitoace

| halogen001 a răspuns:

Biblia e o arma psihologica de succes si loveste in toate directiile happy

| badpanda a răspuns:

Invata oitele sa dea Cezarului ce este al Cezarului.
Asta sub ocupatie romana era chiar indobitocire pe față.

Răspuns utilizator avertizat
| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Pentru ca acolo Dumnezeu a lăsat-o ca eu și tu sa citim despre Dumnezeu și cât de mult ne-a iubit și ne iubește
Nimeni nu e capabil sa lupte împotriva lui Dumnezeu, de asta a rămas încă Biblia
După cum a răspuns "halogen" pare ca e un saducheu care nu vrea sa accepte adevarul dar ca sa știe și el, o sa fie judecat pentru asta
Noi de unde am apărut? Din maimuțe? Și ele de unde o apărut?
Totul are un început și un sfârșit
Nu mai lăsați pe diavol sa va stoarcă mințile in minciuna
Domnul Isus Hristos sa va mantuiasca

| badpanda a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Care iubire, ca numai in Biblie scrie ca a ucis peste 20.000.000 de oameni. Multi au fost copii de parte barbateasca ca cei de parte femeiasca erau ok pentru soldati si nu erau ucisi.
Zeul tau a fost doar un criminal si un pedofil imputit.

Răspuns utilizator avertizat
| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru badpanda):

Acest Dumnezeu are dreptul la asta, El ia și El dă viață cum ți-a dat și tie
Plata păcatului este moartea, pe când moartea a fost aruncată in iazul de foc
Mai pe scurt plata păcatului este iadul
Și Dumnezeu e corect și drept ca acești oameni care nu asculta de El sa își merite pedeapsa in foc
Și ce pierdem dacă ne punem credința in El viața asta?
Totul are un început, cum explici ca am apărut noi? Și NASA a declarat ca exista Cineva care o calculat toate lucrurile și vii tu aici și te ți-i mare om
Dumnezeu sa te binecuvânteze cu înțelepciune și mântuire prietene ❤️

Răspuns utilizator avertizat
| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iadul e pedeapsa veșnica pentru satana și pentru demonii lui
La fel va fi și pentru oricine nu accepta oferta lui Dumnezeu prin Isus Hristos
Al lui Dumnezeu e iadul, El l-a creat
Ca și pământul
Ca și pe noi

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Tu urăști pe cei ce fac fărădelegea"
‭‭Psalmul‬ ‭5:5‬ ‭
Dumnezeu nu e doar dragoste
E drept și corect și va platii fiecăruia după faptele lui
"Cea ce seamănă omul, aceea va și secera"

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Ei nu copiau Biblia la Xerox, o copiau de mana, cuvant cu cuvant si litera cu litera. Cine copiaza de mana face greseli, iar cine copiaza mult de mana face multe greseli. Intelegi problema? Biblistii incearca sa reconstituie textul Noului Testament pentru a elimina aceste greseli. Ei se folosesc de criterii empirice pentru asta. Dar deja au pierdut orice speranta de a recupera textul exact din originale si tot ce se poate recupera se numeste cel mai timpuriu text cu putinta. Deci daca un evanghelist a scris o evanghelie, asta a fost copiata o data, s-au strecurat greseli, copia respectiva a fost copiata intr-o alta copie, s-a strecurat iar greseli, iar toate copiile ulterioare sunt copiate dupa copia copiei evangheliei, tot ce se poate restaura este copia copiei evangheliei si nu putem sti ce continea evanghelia insasi. Greselile de copiere nu sunt ipotetice, sunt un fapt obiectiv, pentru ca nu exista doua manuscrise identice ale Noului Testament. Fiecare manuscris difera mai mult sau mai putin de oricare alt manuscris. Iar majoritatea covarsitoare a manuscriselor Noului Testament sunt medievale, nu antice.