| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca cel mai vechi oras din lume e oras evreiesc?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Cred ca ai fost prost informat:
http://en.wikipedia.org/......habitation

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Da-mi un raspuns in romana caci nu prea stiu engleza.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti trebuie engleza, ai acel tabel cu cele mai vechi orase care au avut o populatie continua (de la formare pana in prezent). De asemenea sunt pe regiuni(middle east- orientul mijlocium, asia, europa, africa, est si sud estul asiei etc).
La ani daca intalnesti BC- inseamna Before Christ, inainte de Hristos, AD - semnifica era noastra, dupa Hristos. La location ai tara. Vei vedea ca Damasc este cel mai vechi oras situat in Siria, religia predominanta fiind cea islamica.

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Oricum evreii au o istorie veche, daca ne gandim la poporul evreu inca din antichitate erau poporul ales al lui Dumnezeu si Biblia vorbeste despre acest lucru.

| Hombre a răspuns (pentru danay72):

De ce evreii e poporul ales si cine ti-a spus?

| danay72 a răspuns (pentru Hombre):

Ei au fost alesi de Dumnezeu in vechiul Israel, considerandu-i popor ales.Dar in sec1 cand l-au respins pe Isus, Dumnezeu i-a respins si oamenii din toate natiunile au posibilitatea sa fie aprobati de El. Fapte15:14

| Hombre a răspuns (pentru danay72):

"Ei au fost alesi de Dumnezeu in vechiul Israel, considerandu-i popor ales". Na-i spus nimic, zero; Am ales sa ma incalt cu pantofii considerandu-i pantofi- in traducere.

| relian a răspuns:

Daca undeva se descopera o fosta asezare asta nu inseamna nimic. Daca in Romania sar descoperi o asezare de acum 10 mii deani tu vii si spui ca erau romani? Ma lasi.Si evreii acum 7 mii de ani umblau ca tiganii cu cortul, nu aveau casa, nu aveau masa si asa mai departe.erau nomazi.Deci ei niciodata nu au avut o tara a lor, au trebuit sa dea afara pe altii sa le fure tara si asa mai departe.Niste lepre care au luat totul dea gata.Nu le place munca nu le place mai stiu eu ce, dar de altfel este poporul ales.Care popor ales frate? Pai ce Dzeu alege pe un puturos, mati dat gata cu chestiile astea.Deci e clar ca evrei nu au cum sa fie alesi de nimeni atita timpcit au numai chestii naspa.Si ei vazind ca nau nimic sau apaucat sa scrie carti SF sa arate ca si ei vin de undeva si au ceva.Dar ca si tiganii ei nau nimic. Tara aia a lor nu este a lor au luat-o de la altii cu forta. Tiganii se parte ca au fost mai delasatori si sau multumit sa migreze in continuare, Asta sint evrei, nicidecum poprul ales de bunica. Daca ne uitam in istorie se pare ca pe ei nimeni nu ia agreat vreodata, nici dusmanii lor, dar nici cei neutri. Pina si Eminescu era impotriva lor asa ca ce ii mai tot ridica credinciosii in slavi nu vad.Dar cum se spune cine se aseamana se aduna asa ca nu ar trebuie sa ne mire nimic.

| Lizzu a răspuns:

Cine a zis ca e cel mai vechi?winking Nu e nimic asa cum pare

| Zenit313 a răspuns:

Ierihonul nu este cel mai vechi...si nu este evreiesc!
Evreii erau niste salbatici! Traiau in TRIBURI!

Pumapunku, Tiwanaku, Yonaguni...sunt mult mult mai vechi!

| C0nstantin a răspuns:

Si care e acel oras? Uimeste-ne

| anonim_4396 explică (pentru C0nstantin):

Ierihon din cate mi s-a spus la geografie.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ierihon din cate mi s-a spus la geografie.'
De fapt este vorba de niste ruine ale une-i vechi asezari cu fortificatii de aparare de acum aprox 7000 de ani, dar se afla la 2Km de Ierihon.

| HoneyPot a răspuns:

Cred ca asta a fost cea mai ignoranta intrebare pe care am auzit-o vreodata straight face