| EminoviciM a întrebat:

Cum se face ca, credinciosii pot crede ca oile faceau miei baltati doar uitandu-se la nuiele:
" Oile zămisleau uitându-se la nuiele şi făceau miei bălţaţi, seini şi pestriţi. " (Biblie Geneza 30-39)
Dar au o problema sa creada in afirmatia:
„Nu văd nicio dificultate ca o rasă de urşi să ajungă să devină, în urma selecţiei naturale, din ce în ce mai acvatici în obiceiurile lor, cu guri din ce în ce mai mari, până când va lua naştere o creatură monstruoasă precum balena." (Originiea Speciilor - Charles Robert Darwin)

27 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a facut atat de multe miracole care nu au putut fi contestate și la care au existat martori oculari, in schimb Darwin a aruncat doar o vorba care nu s-a concretizat nici in prezent.Din urs nu a aparut nici o balenă.

| EminoviciM explică (pentru danay72):

Care sunt acele miracole, imi poti enumera si mie cateva daca doresti?

| danay72 a răspuns (pentru EminoviciM):

De exemplu, învierea lui Isus, despărțirea marii Roșii.

Răspuns utilizator avertizat
| EminoviciM explică (pentru danay72):

Ce dovezi avem pentru aceste intamplari? Cum putem stii ca sunt adevarate?

| doctorandus a răspuns (pentru danay72):

Balena si hipopotamul au avut un stramos comun: https://youtu.be/lIEoO5KdPvg

| RAY a răspuns:

NGheorghe iar minti, teoria evolutiei nu afirma asa ceva

| VelaJohnny a răspuns:

Pe viitor, tine cont de acest lucru cand mai vorbesti din Biblie, Biblia este impartita in carti, fiind o compilatie de manuscrise. Fiecare carte este impartita in capitole, iar fiecare capitol in versete. Din Geneza 30-39 ce sa inteleg? Cineva care nu e descurcaret nu s-ar descurca sa descifreze despre ce e vorba. Pasajul la care faci referire se gaseste in Geneza 30:31-39 (capitolul 30 cu versetele de la 31 la 39)

Din cate imi dau seama, ai luat toate informatiile de pe internet, fara sa cercetezi personal. Probabil asa ti-a oferit site-ul versetele din Biblie (Geneza 30-39) ca daca citeai singur vedeai cum sta treaba. Iti las sa citesti contextul.

Geneza 30:37-42

Atunci Iacob şi-a luat nuiele de stirax, de migdal şi de platan, încă pline de sevă, le-a descojit din loc în loc, lăsând să se vadă părţile albe de pe nuiele. Apoi a pus nuielele descojite în faţa turmei, în jgheaburi, în adăpătorile unde veneau să bea turmele, pentru ca, atunci când veneau să bea, să intre în călduri. Astfel, turmele intrau în călduri în faţa nuielelor şi animalele năşteau pui vărgaţi, pestriţi şi tărcaţi. Iacob a separat berbecii tineri şi a întors faţa animalelor din turmele lui Laban spre cele vărgate şi spre toate cele de culoare brun închis. Apoi a pus deoparte turmele lui şi nu le-a lăsat lângă turmele lui Laban. Ori de câte ori animalele viguroase intrau în călduri, Iacob punea nuielele în jgheaburi, sub ochii animalelor, pentru ca ele să intre în călduri lângă nuiele. Dar când animalele dădeau semne de slăbiciune, nu le punea acolo. Astfel, cele slabe erau întotdeauna ale lui Laban, iar cele viguroase, ale lui Iacob.

Evident ca procesul era mai lung, nu pe loc. De cand intrau in calduri si se imperecheau, pana dadeau nastere la pui, lua mult. Ma rog, e limbajul Bibliei, pentru un evreu de acum 2000 de ani nu erau probleme de intelegere, dar fiind tradus in romana, poate da batai de cap. Iacob a slujit la Laban, cumnatul sau, 20 de ani, deci stai linistit ca a avut timp sa faca toate alea. Concluzia, nu te grabi sa tragi concluzii daca nu ai cercetat atent. Sunt multi oameni care vorbesc prostii si induc pe altii in eroare, in special cand e vorba de religie, deci ai grija!

| EminoviciM explică (pentru VelaJohnny):

"Cineva care nu e descurcaret nu s-ar descurca" @ Atunci de ce Dumnezeu a permis o exprimare care nu poate fi descifrata de oricine, care nu poate fi descifrata de cei mai inceti la minte? El in atotputernicia lui nu stia cum gandeste orice om? Putea sa o exprime ori pentru mintea tuturor, ori sa ii faca pe cei mai ne-descurcareti, descurcareti, nu? Iar prin faptul ca tu crezi o oaie poate naste miei vargati uitandu-se la nuiele (indiferent daca se intampla pe loc, sau pe parcursul unei perioade de timp) atunci asta spune multe despre tine ca om. Stiu ca unele lucruri din Biblia nu sunt chiar logice si nu putem intelege noi, dar unele cum e si acest caz sunt prea de tot.

| VelaJohnny a răspuns (pentru EminoviciM):

Tu nici citind contextul nu intelegi? Las-o-ncolo de treaba, ce vina are Dumnezeu cand tu nu esti atent? Citeste de mai multe ori pana intelegi ca acele nuiele nu faceau altceva decat sa faca oile sa intre in calduri, ele intretinand relatii sexuale intre ele si dand nastere la descendenti. Repet, asa cum scrie in Biblie, faceau oile sa intre in calduri. Te grabesti repede sa tragi concluzii pripite, normal ca se vor naste multe semne de intrebare. Legat de exprimarea Bibliei, Dumnezeu nu a scris-o literalmente, ci le-a spus unor oameni care ii este vointa si ce sa consemneze, iar acestia au avut libertatea de a scrie cu cuvintele lor mesajul primit. Apoi, limbile in care e scrisa Biblia e ebraica si greaca veche. Arunca vina pe Dumnezeu ca dupa 2000 de ani au evoluat limbile, s-a imbogatit vocabularul, si ca multe cuvinte au fost uitate, sa nu mentionam diferite expresii din acele limbi, care traduse literal in romana nu sunt de inteles.

| EminoviciM explică (pentru VelaJohnny):

Pana la urma vargatura de pe miei se datora uitatului la nuiele al oilor sau nu? Da, Dumnezeu le-a spus unor oameni sa scrie intr-o limba ce avea sa se piarda, in care cuvinte si expresii au fost uitate cu totul pentru a starnii astfel de controverse intre oameni pe TPU si nu numai. Daca partea cu ebraica din Biblie s-ar putea intelege cat de cat, greaca veche chiar nu ar avea ce cauta acolo cata vreme Iisus Cristos vorbea aramaica. O alta limba pierduta.

| reihiuke a răspuns (pentru EminoviciM):

"Cineva care nu e descurcaret nu s-ar descurca" @ Atunci de ce Dumnezeu a permis o exprimare care nu poate fi descifrata de oricine, care nu poate fi descifrata de cei mai inceti la minte?"

Ca nu are chef. Asa vrea el sa il inteleaga doar cativa. Mai mult decat atat... in bunavointa lui i.a facut pe cei ce nu.l pot intelege, sa nu isi da seama de asta si astfel sa nu sufere. Prin urmare ei raman foarte convinsi si mandrii de judecata lor

| VelaJohnny a răspuns (pentru EminoviciM):

„greaca veche chiar nu ar avea ce cauta acolo cata vreme Iisus Cristos vorbea aramaica" - intocmai, Isus vorbea probabil aramaica, nu m-am documentat, dar si ebraica s-a pastrat. Cine intelegea limbile acelea? Isus le-a poruncit discipolilor sa predice la natiuni vestea buna, iar imperiul grec o ducea destul de bine, greaca devenind limba de circulatie internationala, o limba numai buna pentru a putea transmite un mesaj la cat mai multi oameni.

| EminoviciM explică (pentru VelaJohnny):

In acest caz, inseamna ca mesajul lui Dumnezeu nu are cum sa fie astazi intact ca inteles si ca sens intr-o alta limba decat in cea in care a fost revelat. Orice am traduce dintr-o limba in alta nu poate avea acelasi sens si inteles cum il are in limba originala.

| VelaJohnny a răspuns (pentru EminoviciM):

Daca e tradus litaral, nu. Spre exemplu e o expresie in ardeal, „merge burta", care inseamna a avea diaree laughing. Un traducator iscusit poate traduce acea expresie in romana cu cuvinte care sa o faca de inteles. La fel si cu Biblia, nu e nici o problema ca sunt in limbi moarte manuscriselel originale, se pot traduce pe inteles. Exista traduceri ale Bibliei de calitate, in special in engleza, in romana mai putin.

| EminoviciM explică (pentru VelaJohnny):

Se poate traduce pe inteles orice, insa e departe de exprimarea originala al lui Dumnezeu sa a cui o fi. Astfel ca este posibil si sensul sa se piarda si multe altele. Mai ales in limba romana, poti spune ca ai pus broasca la usa, si sa te referi la broasca (clanta+mecanismul aferent) si poti sa spui ca ai pus broasca la usa, referindu-te la broasca animalul ca l-ai pus la usa. Este destul de imatur si iresponsabil ca Biblia este de o acuratete 100%.

| VelaJohnny a răspuns (pentru EminoviciM):

Nici chiar asa, e adevarat, 100% poate nu, dar te asigur ca sub 90% nu scade. Sa explic de ce. Ebraica s-a pastrat, Scripturile ebraice au influentat vocabularul si limbajul evreilor, astfel ca pentru ei e de inteles ceea ce spun manuscrisele antice, se folosesc aceleasi litere spre exemplu. Legat de greaca, nu intampina prea mari obstacole nici ea, din cate am inteles, fiind chiar mai usoara de tradus.

| EminoviciM explică (pentru VelaJohnny):

Chiar si 10% atunci cand vine vorba de carti religioase este exagerat de mult. Oricum se pare ca nu ai inteles despre ce vorbim. Nu e vorba de tradus ci de pastrarea sensurilor si a intelesurilor. Despre care ai afirmat ca este posibila o eroare de aproximativ 10%.

| VelaJohnny a răspuns (pentru EminoviciM):

Iti recomand sa inveti ebraica, greaca si aramaica, si sa-mi spui concret atunci cum stau lucrurile.winking

| EminoviciM explică (pentru VelaJohnny):

Sunt destui care cunosc ebraica, greaca si aramaica si iti pot spune si ei cum stau lucrurile. Dar tu pana nu inveti aceste limbi nu mai poti vorbi despre Biblie si continutul ei pentru ca esti in necunostinta de cauza. Pentru ca sunt mai mult ca sigur ca nu cunosti toate cele 3 limbi mentionate.

| NGheorghe a răspuns:

Dacă nu crezi ca oile fac miei bălțați uitându-se la nuiele, atunci nu ai decât sa faci teste. Noi nu te împiedicam.
De la urs la balena? esti dus cu pluta.
Evoluționiști spun ca viața a apărut in apa si încet incet si foarte incet si tot așa --- a început sa cucerească uscatul. Iar acum se întoarce placa si animalele de pe uscat se întorc iar in apa. Nici dacă ar fi urs cu busola!

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns:

Noi, credincioșii, avem mintea deschisă.

| Delusion a răspuns:

Darwin a greșit în privința multor aspecte. Ce metode de a-și verifica perfect afirmațiile crezi că avea la mijlocul secolului 19?
Totuși, multe lucruri afirmate de el s-au și dovedit.
Nici o balena nu a evoluat din urși laughing WTF
Ca fapt divers, cea mai apropiată "rudă" a balenei este, desi e greu de crezut, hipopotamul. Au mai multe lucruri in comun ( stomac erbivor etc)