| MishuD a întrebat:

Cum se face ca majoritatea crestinilor nu sunt revoltati desi :
1. Isus bo$$ a zis ca averile nu se fac pe pamant ci in cer.
2. Acelasi Isus de la Nazaret a dat buzna peste popimea care facea comert in biserica si le-a daramat tarabele si tot.
3. Popii cer bani multi si aduna averi masive
4. Fiecare biserica are cel putin o taraba cu icoane, vin, arsenie boca si lumanari, unde face comert.
5. BOR isi face cea mai mare catedrala construita in ultimii 100 de ani in Europa in timp ce romanii mor de foame si de boli.
Cum ii suportati pe ipocritii astia dragi crestini? Cu ce scop mai mergeti la biserica daca biserica nu isi respecta propriile reguli?

10 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Daca mergi la biserica de dragul popii atunci e clar, nu suport ipocrizia, dar convingeriile mele sunt invart in jurul popiilor ci in jurul Divinitati.

| MishuD explică (pentru SG1995):

Păi divinitatea nu e peste tot? Asa's toate dogmele indiferent de religie. De ce ai nevoie de biserică?

| SG1995 a răspuns (pentru MishuD):

Hm, pentru mine religia e o doar o forma de exprimare ca si arta, te ajuta sa te indentifici, de-asta rezonez cu biserica, desi eu ma integrez destul de bine in medii religioase diferite, am crescut printre neo-protestanti, am fost voluntar printre ortodocsi (si sunt ortodox), iar acum lucrez printre catolici, deci nu pun chiar asa mult pret pe dogme, dar cred ca ritualurile si dogmele au si ele un farmec a lor, daca nu aluneca spre ridicol.

| mentholinks a răspuns:

Cum sa fie revoltati pe institutia care le ofera mantuirea si iertarea pacatelor?!

| xerxes1 a răspuns:

Biserica spala bani si creiere.

| pufulescu a răspuns:

Draga domnule, as dori sa citesc un text scris de domnia ta continand tot atata inversunare dar impotriva religiei islamice. Ma poti satisface?

| MishuD explică (pentru pufulescu):

Se aplica și ălora, toate religiile avraamice sunt cam acelasi lucru, au aproximativ aceeasi structura, aceleasi idei si aceleasi defecte. Diferenta intre creștin si islamist e de vreo 6-700 de ani, Mahomed aparand prin secolul 7. Ce fac dobitocii fanatici ai islamului acum e foarte asemanator cu ce faceau crestinii prin secolul 13-15 ( inchizitie, cruciade, razboi sfant).
Asa ca, daca te satisface poti sa inlocuiesti "popa" cu "imam" si e la fel de valabil.

| pufulescu a răspuns (pentru MishuD):

Da, am inteles pana aici! Pune mana si scrie, fa si impotriva islamului aceeasi propaganda pe care o sustii contra crestinismului!
Multumesc ca ti-ai trimis catelusul ( citeste potaia lasa ) numit corbulalbrosu sa ma injure pe privat si apoi sa ma blocheze ca sa nu-i pot raspunde cu acelasi limbaj cocalaresc.
Dar sa lasam latratoarele in pace, vreau pe viitor sa te vad cum infierezi cu manie ateista religia islamica!

| MishuD explică (pentru pufulescu):

Erm, nu am trimis pe nimeni sa faca asta. Nu cunosc personajul respectiv si nu'i vina mea daca omul e prost, înjură și fuge ca un copil prostănac.
Nu am scris nimic despre islam pentru că respectivii fanatici nu's pe la noi și momentan nu imi afectează viata in nici un fel pe care sa'l conștientizez (dap, stiu, am.o atitudine subiectivă si egoistă).

| Mclaren12 a răspuns:

Crestinii au fost invatati prin programul iudeo-crestin sa fie indoctrinati si supusi. Daca biblia le zice ca e mai usor pentru o camila sa treaca printr-un ac decat pentru un bogat sa ajunga in rai atunci ei se conformeaza si prefera sa traiasca o viata modesta doar pentru ca asa le-a zis cartea de basme si asa cred ei ca o sa-l multumeasca pe zeul evreiesc. Probabil ca si din cauza acestei indoctrinari isi bat parlamentarii joc de romani, pentru ca majoritatea dintre ei nu vor sa ia initiativa si in loc sa se revolte impotriva conducerii tarii, prefera sa stea in case si sa se roage la lemne ca poate cine stie, se revolta Yehova pe parlamentari.