| Steregoi a întrebat:

Cum se face ca odata cu darwinismul si cu dezvoltarea ateismului in lume si slabirea puterii crestinatatii in stat au izbucnit cele doua razboaie mondiale?

9 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Hitler era crestin, iar evreii, acesti sfinti ai istoriei recente erau niste satane, cel putin cultura lor i-ar fi facut asa daca neevreii nu li se puneau in drum. Si daca "darwinismul", adica ideea ca oamenii sunt egali, n-ar fi existat, probabil in toate tarile, daca existau, era teocratie (vezi unele tari islamice si capitolul 13 din deuteronom, tinta "omoara, fara mila, necredinciosii/infidelii). Apropo, se pare ca Hitler a fosr primul care a interzis zoo-urile umane, inventia crestinilor, si nu stiu sa-i fi eliberat ca sa-i omoare. Baiul cu tiganii si evreii era legat de cultura lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru DracuIa):

"Numai evreii sunt oameni, ne-evreii nu sunt oameni, ci animale"
"Ne-evreii au fost creati pentru a le servi evreilor drept sclavi"
"Ne-evreii trebuie nimiciti mai cu sarg decat porcii bolnavi"
"Orice evreu poate sa distruga un ne-evreu prin minciuni si sperjururi."
Talmud

6. De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei.
11. Tot Israelul va auzi aceasta şi se va teme şi nu se vor mai apuca pe viitor să mai facă în mijlocul tău asemenea rău.
(Deuteronom, cap 13). Plus, le promite protectie si binecuvantari daca fac ce le spune. Vechiul testament e al evreilor.

N-am treaba cu ce facea in rest, ma enerveaza victimizarea evreilor. Si altii au fost omorati in chinuri, si nu se vorbeste despre ei.

| Steregoi explică (pentru Mădă0611):

Daca citesti in Exod, Numeri, Levitic, Deuteronom poti citi ca strainul sau ne-evreul care se convertea la evrei avea aceleasi drepturi ca si evreii. Se pare ca evreii de azi au modificat vechile scrieri in cadrul Talmudului. Si nu e de mirare pentru ca ei ca natiune l-au abandonat pe Dumnezeu si s-au aliat cu SUA si de aceea Israelul de azi nu mai este natiunea lui Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Steregoi):

Si ce conteaza? Ideea e ca ei, aia cu Dumnezeul cel drept si iubitor, credeau ca e corect si bine sa omoare neevrei. Ce, trebuia ca toata lumea sa se converteasca la religia lor? Stiind astea, parca Hitler pare de treaba in comparatie cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Europa a fost în război în toată istoria ei. Perioada contemporană e cea mai lungă perioadă de pace.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

In zilele din urma...

| heracles a răspuns:

Toate razboiele nu doar cele 2 mondiale, se duc pentru putere si bani,toti suntem sclavii banilor,
dar cel mai mult de pe urma razboielor beneficeza politrucii, care au miliarde de bani, facute pe cadavrele celor care se duc sa lupte, si habar nu au pentru ce lupta, citestei cartile lui ''Sven Hassel''si razboaie sunt si in continuare ''Siria'' astea sunt locale nu mondiale, nimeni nu doreste un razboi mondial caci am disparea cu totii, tinand cont de era nucleara in care traim, al treilea razboi mondial a inceput de mult, dar se desfasuara sub alte forme, nu are nimic de aface cu darwinismul sau ateismul. Asa cum am sput totul este pentru putere, cine detine puterea conduce planeta S.U.A. si Rusia, iar din urma vin Chinezii, care deja sau imprasiat pe tot globul.

| heracles a răspuns:

De fapt,cred ca este vb de selectia naturala,legea naturi, cel puternic traieste cei slabi dispar, are loc si la vegetale si chiar si la om, cei puternici supravietuiesc cei slabuti mor, prin razboaie, ere glaciare, e.t.c.