| Steregoi a întrebat:

Cum se face ca se vorbește mai mult despre Hristos decât despre Stalin, Hitler, Caesar, Napoleon, Carol, Irod, regele Mihai, Ramses, Cirus, Lenin, Alexandru cel Mare si alti oameni care au condus lumea?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare care a inventat o religie e important pentru religia aia si mohamed e important si avram si krishna si buddha

| Steregoi explică (pentru RAY):

Da asa este. Insa daca citim atent observam fiecare prin ce s-a remarcat si ce fel de personaje au fost: Budha a fost un om muritor, Hristos a fost un om nemuritor dar care a ales sa moara pentru oameni, Mohamed a fost un om muritor. Avatarurile lui Visnu in hinduism sunt versiuni denaturate pentru a batjocori pe Mesia. Satan a stiut ca va veni Mesia si a inventat tot felul de avataruri pe care le-a insuflat hindusilor. Toate aceste falsitati poarta amprenta aceleiasi persoane adica Satan.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

. Avatarurile lui Visnu in hinduism sunt versiuni denaturate pentru a batjocori pe Mesia
scrii tampeni, hinduismul e mai vechi ca religie avramice si nu are nici o legatura cu iisus, nu a venit nici un satana nici unde au venit crestini si au omorat sute de mii de indieni in numele crestinismului, cum poti sa spui ma ca un popor e satanist cum de te lasa TPU sa scrii asa ceva

| Holiday a răspuns:

Pentru ca povestile cu Isus, vandute credulilor, genereaza venituri foarte mari. Si atunci e normal sa fie promovate intens de cei care profita intr-un fel sau altul de pe urma lor.

| Steregoi explică (pentru Holiday):

Istorica laica nu mentioneaza nimic despre Hristos. Imparatul Constantin a vazut raspandirea crestinismului si s-a hotarat sa-l amestece cu paganismul cu ideea "de toate pentru toti" pentru a stapani peste cat mai multi oameni. Nu a fost nici un evreu sa-l convinga insa crestinismul s-a raspandit mult in Grecia si in Europa de Sud-Est in patru secole si nu prin forta. Imparatul s-a simtit obligat. E vorba de o forta supranaturala ce a dirijat si dirijeaza lucrurile in acest fel adica Satan. In realitate nu crestinismul s-a raspandit ci crestinismul apostat si care a fost amestecat ulterior cu paganismul.

| DeyCj a răspuns:

Pentru că Cristos trebuie promovat.Acest personaj biblic prinde perfect la Români, la fel cum manelele și emisiunile de doi bani prind și ele perfect. Dacă ar maneliza Hristosul și s-ar face o organizație religioasă unde popa ar cânta manele iar în loc de împărtășanie i-ar băga în gură la român un mic și în loc de vin o bere, acea organizație „Spirituală" (așa cum e Doxa Dreaptă) ar câștiga 99% din creștnii ortodocși.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca Isus a promis viata vesnica celor ce cred in el iar oamenilor se stie ca le plac mai mult vorbele mari decat faptele concrete.

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

"Pentru ca Isus a promis viata vesnica celor ce cred in el iar oamenilor se stie ca le plac mai mult vorbele mari decat faptele concrete." - da, si pentru ca omul doreste sa traiasca vesnic. Si in plus virtutile morale au intaietate in fata defectelor morale. Virtutile morale nu au inceput si nici sfarsit in timp ce defectele morale au inceput si sfarsit.

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru ca asta vrea media sa propage, informatii care sa traga la crestini.

| Steregoi explică (pentru Mclaren12):

E ceva mult mai puternic decat presupusa influenta evreiasca. Aici vorbim despre dorinta de a trai vesnic ce a fost sadita de Dumnezeu in om. In istoria religiilor s-a mai vorbit despre un Dumnezeu care s-a jertfit pentru om? Jertfele de animale si de oameni au fost inainte de Cristos. Ce le-a spus acelor oameni ca trebuie sa jertfeasca? Iti spun eu: constiinta patata a omului de catre pacatul original si constienta fata de renasterea vietii prin moartea unui organism viu. Acesta este un principiu moral sadit de Dumnezeu in om. Maimutele nu au principii morale respectate de ele la acest nivel adica nu se jertfesc intre ele si nu ridica spre cer jertfe.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Acei oameni muritori si imperfecti, au trecut peste pamânt, dar pentru o scurta perioada de timp si in țări si locuri diferite au avut rezonanta in istorie dar nu au influentat pozitiv istoria. Toți au practicat războiul dar nu l-au pus pe Dumnezeul adevarat al carui nume este IEHOVA, pe primul loc in viata lor, Nu au cautat interesele lui Dumnezeu care este IUBIRE, Si are interese de iubire pentru noi, Dumnezeu l-a trimis pe Fiul Său unic născut sa--si dea vita pentru noi, (Ioan 3:16; )Care dintre regii sau comandantii pe care i-ai enumerat si-a dat fiul ca pret de rascumparare pentru omenire penitenta. Isus Cristos fiul lui Dumnezeu a venit de buna voie jos pe pământ, a schimbat in bine viata oamenilor care s-au lasat invatati de el.A avut si are cel mai mare aport la învățarea oamenilor, lucrurile adevaratevale lui Dumnezeu. A fost CEL MAI NARE OM CARE A TRĂIT VREODATA PE PĂMANT, NIMENI DE PE PAMANT SAU DINTRE REGII sau conducătorii mileniilor, nu au dat teze pentru viață veşnica Dar Isus DA, (MATEI5:1-10. )Pe cand regii pamantului si-au creat regate cu sabia m Isus si-a creiat regat prin iubire si prin Cuvantul lui Dumnezeu Biblia.Toți conducătorii umani practica războiul m pe cand Isus Cristos Regele Regilor, este impotriva războiului.Supusii Regatului său, sunt peste tot pamantul si invata sa trăiască in pace si isi iubesc semenii, si pe Dumnezeu.Regele regilor Isus Cristosveste nemuritori este drept nu este corupt este supus Dumnezeu lui său Iehova si azi alege popor pentru numele lui I ehovam de pe tot pamantul fara deosebire de naționalitate sau apartenența socială. Iata doar câteva idei prin care Isus este pe buna dreptate cu cea mai NARE influenta pozitivă asupra omenirii, si doar el promoveaza interesul lui Dumnezeu.

| SandraEve a răspuns:

Pentru ca poate Iisus e cu mult mai important decat cei enumerati de tine? happy

| Constantin9704 a răspuns:

Pentru ca toate imparatiile lumii au ramas istorie, insa imparatia lui Dumnezeu a fost, este si va fi pentru eternitate.
Compari tu niste oameni muritori cu Fiul lui Dumnezeu?