| redy a întrebat:

Cum se face ca toti oamenii pe care ii cunosc care nu prea cred in religie si Dumnezeu au cel mai mare succes in viata iar cei care se duc "zilieri" la biserica, mai mult cu picioru-n groapa? Se pare ca in ziua de azi, a fi "sarac cu duhul" te ajuta mult sa-i calci in picioare pe ceilalti ca sa poti sa reusesti in viata.

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt şi creştini care ajută săracii, orfanii, văduvele, pe cei aflaţi în imposibilităţi în România sau din alte ţări nedezvoltate!
Din păcate în România suntem conduşi de nişte oameni care doar poartă numele de "creştini" dar ei nu sunt nici pe departe... deci nu poţi tu să spui că cei care sunt creştini mor de foame şi sunt cum sunt pentru că cred în Dumnezeu. Dacă ar crede cu adevărat nu ar mai fi situaţia asta. Credinţa trece dincolo de raţiunea umană. Credinţa nu înseamnă să crezi tot ce ţi se spune, ci să cercetezi personal cu ajutorul lui Dumnezeu.
Generalizezi foarte mult fără să cunoşti mai nimic despre credinţa în Dumnezeu!

12 răspunsuri:
| tinerelul a răspuns:

Pai prietene mai invata ce inseamna expresia sarac cu duhul si apoi pune intrebarea inca o data, reformulata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca crestini asteapta sa pice ceva de sus pe cand uni mai si muncesc.

| Esperança a răspuns:

Şi cam ce oameni cunoşti tu? Ştii tu ce au acei oameni în sufletul şi în gândul lor?
Şi eu am cunoscut mulţi oameni plini de succes - din punct de vedere material- dar cu sufletul gol şi nu puţini dintre ei şi-au luat viaţa.
Vai de omul care trăieşte în păcat şi nu simte mustrarea Duhului Sfânt.
Dacă atunci când faci ceva greşit, părinţii tăi stau indiferenţi şi nepăsători, oare cum crezi că vei ajunge în viaţă?
Şi încă ceva..La ce foloseşte unui om să câştige lumea întreagă, dacă îşi va pierde sufletul?
Crezi că succesul, faima, bogăţia sunt de-ajuns pentru a avea o viaţă împlinită?

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Poţi să dai câteva exemple de creştini, adevăraţi nu doar cu numele, care nu muncesc şi aşteaptă să le pice din cer?

Răspuns utilizator avertizat
| redy explică (pentru Esperança):

Nu e vorba de munca ci de credinta. Mi s-a oferit sansa sa lucrez intr-un mediu printre niste oameni importanti cu putere mare de decizie de mai multe nationalitati si religii: crestini, catolici, budisti sau islamici. (rusi, britanici, koreeni si tatari ) si vreau sa spun ca sunt ingrozit de cum procedeaza, cum calca pe oameni, de rautatea lor impunatoare, de lipsa grijilor lor (personale). Sunt ingrozit de "goliciunea" lor spirituala. Sunt ca niste roboti sau monstri, in special britanicii si koreenii. Stateam si ma gandeam, in pofida acestor lucuri, ei dezvolta afaceri si creaza noi locuri de munca dand de mancare la saraci, la cei credinciosi. Asta nu e un fel de "bonus" in fata lui Dumnezeu, Buddha, Allah?

| RAY a răspuns:

Totul trebuie ca sa faci ca sa ai tot ce isi doresti nu conteaza cea ce faci important e sa reusesti, sunt si crestini harnici nu generaliza, credinta e o speranta, acum ca uni o duc bine nu o duc mai bine ca vaticanul, bor si alte instituti super miliardare in dolari

| LegionarulRoman a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha,deci tu muncesti pe branci? Sau esti unul care filozofezi aiurea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu nu muncesc pe branci dar nici nu astept sa pice din cer, iar cat despre filozofie tu nici nu ai habar ce e aia.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha,adica care va sa zica,esti mai tare in clont decat saracu' ala de Pascal, care a inventatat si el ceva acolo si a mai zis ceva, de unde dovedea ca e prost bata, caci na, doar e crestin si el!

| ManStrong a răspuns:

Biserica nu da nimic, ia numai cere.Si in timpul petrecut acolo ai putea produce cite ceva.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te inseli uita-te la Becali! Am glumit dar gresesti; iti place sa-l iei pe NU in brate de parca ar fi al tau; cultura n-o iei de aici, sarbatori cu bine!