| nicucostea855 a întrebat:

Cum se face ca universul e ireal de mare? Ce pare ireal e real?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De fapt nu e ireal de mare ci infinit.
Si că veni vorba, un băiat zicea că:

- doar două lucruri sunt infinite, universul şi prostia umană, însă nu era sigur despre primul

| nicucostea855 explică (pentru sierra1):

Universul pare sa aiba un inceput si deci finit. Insa din ce a inceput poate fi infinit acel ceva. Noi gandim in 3D. E posibil sa existe o dimensiune extra 3D precum 3D este extra la 2D. De exemplu un plan 2D poate fi infinit in 2D dar finit in 3D neavand inaltime.

| nicucostea855 explică (pentru sierra1):

Prostia umana e finita pentru ca nu apuca sa fie prost la infinit ca moare.

| sierra1 a răspuns (pentru nicucostea855):

"niversul pare sa aiba un inceput si deci finit"

dacă tu ai decis asta, așa o fi (dar in universul tău)

| sierra1 a răspuns (pentru nicucostea855):

Nicușor mamă, se pare că ăsta e un teren lunecos pentru tine, las-o moale!

| raMLesS a răspuns:

Nu înţeleg de ce aduceţi vorba despre ratiune si spuneţi ce vi se pare voua raţional, voi martorii lui iehova sunteti insusi opusul ratiunii.
Universul vostru se invarte in jurul bibliei, o carte cu detalii irationale.

| Meme10Meme a răspuns:

Ca asa e el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca prin "ireal" te referi ca e infinit in timp si spatiu, atunci da, poate si irational pentru mintea umana.

Vezi și: Universul observabil. Până în prezent nu există date științifice care să spună daca Universul este finit sau infinit.
Sursa Wikipedia:
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Univers