| Teffan a întrebat:

Cum se impaca crestinismul cu practicile pagane care au supravietuit vremii?
Avem doua realitati: 1. pe de-o parte, riturile pagane creștinate, incluse in sarbatori care comemoreaza episoade biblice, asadar izbanda crestinismului asupra idolatriei prin convertirea riturilor si schimbarea simbolisticii; 2. pe de alta parte practicile pagane abia crestinate, unele ramase intacte.
( 1.Boboteaza:aruncarea crucii in apa, urmata de scufundarea unui "flacau" care o ia inapoi, ciocnirea oualelor de Paste, etc.
2.Paparudele: Dansul ploii,Iepurasul de Paste,bradul de Craciun etc )

Cum reconciliati aceste doua practici opuse fundamental:practica crestina in continuu razboi cu paganitatea,carnalitatea,superstitia?
Care este parerea voastra?

Pentru a legitima "imbinarea" dintre cele doua traditii, eu interpretez in felul urmator: supravietuirea macar superficiala daca nu intacta a anumitor traditii pagane a fost inevitabila, iar acele rituri pagane cu simbolistica crestina simbolizeaza izbanda lui Dumnezeu asupra idolilor, ca si cand Dumnezeu isi infige "steagul victoriei" în mijlocul tradiției paganitatii(ex la boboteaza)
Mai este si notiunea de crestinism cosmic:

"Dar chiar în folclorul religios românesc creștinismul nu este cel al bisericii. Una din caracteristicile creștinismului țărănesc al românilor și al Europei orientale este prezența a numeroase elemente religioase „păgâne", arhaice, câteodată abia creștinizate. Este vorba de o nouă creație religioasă, proprie sud-estului european, pe care noi am numi-o „creștinism cosmic", pentru că, pe de o parte, ea proiectează misterul cristologic asupra naturii întregi, iar pe de altă parte, neglijează elementele istorice ale creștinismului, insistând, dimpotrivă, asupra dimensiunii liturgice a existenței omului în lume."--Eliade in analiza Mioritei

2 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Atat timp cat crestinismul practic le ofera mantuirea pe tava adeptilor, pe putini ii mai intereseaza ce si cum.

| Zuzu1991 a răspuns:

Un os de ros
vine biserica, crestinizeaza populatia, dar astia mai respecta si traditiile pagane, moment in care biserica are doua posibilitati: 1. ii omoara pe toti moment in care restul or sa urasca biserica 2. le dai un os de ros, adica biserica imbratiseaza macar cateva traditii locale, moment in care o sa iubeasca biserica

iar traditiile sunt inradacinate adanc in prostime, sa nu uitam ca pana acum 2-3 ani exista un sat in rrrrrominica unde, de sarbatori se bateau cu batele, acum au bagat jandarmi si politie la greu ca sa rupa asa o traditie IMBECILA!