| sopranaCadaverica a întrebat:

Cum se intretin oamenii din comunitatile monastice (catolice)? De unde provin veniturile lor?
De exemplu cistercienii, preoti care nu ies niciodata din camarutele lor, decat atunci cand e timpul pentru rugaciune/cantari in biserica, si exista o alta categorie de monahi, tot din acelasi Ordin, care au aceleasi obiceiuri ca precedentii, doar ca devin utili, responsabili in comunitate - gatesc, fac curatenie, olaresc, picteaza, studiaza.
Se munceste mult, intr-adevar, dar in mare parte in interiorul bisericii… De aceea din partea lor nu exista nici o sursa de venit.

1 răspuns:
| Doja a răspuns:

Comunitatile monastice, atat catolice cat si ortodoxe incearca sa fie cat mai auto-suficiente. De-aia o sa vezi ca la manastiri exista si stupi, si gradini, si. multe altele. Ele sunt cladite mai mult ca fortarete decat ca orice altceva. Consumul este relativ redus, disciplina si ordinea sunt f importante.

Desigur, cand au nevoie de lucruri din exterior fie vor vinde din produsele lor, fie vor primi donatii si vor folosi banii respectivi la cele trebuincioase.