| CartoonN a întrebat:

Cum se numesc cei care-l urasc pe Dumnezeu? stiam ca au si o religie a lor, nu mai stiu numele.

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Pentru a ura ceva trebuie sa crezi in existenta acelui ceva! Daca vrei sa cauti persoane care-l urasc pe Dumnezeu trebuie sa cauti printre crestini si satanisti, eventual si printre atei, dar doar printre ateii cu semnul intrebarii. Atat.

35 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Anti-teisti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Anti-teisti sunt atei impotriva teismului nu impotriva zeilor.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vina mea ca intrebarea e formulata eronat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu e formulata eronat, ci el chiar credea ca exista o religiei care se lupta cu divinitatea crestina, tipic crestinilor.

| Inferno a răspuns:

Ma rog, e impropriu spus :"care-l urasc pe Dumnezeu", de fapt oameni care sa-l urasca pe Dumnezeu nu cred ca exista, intrucat toti cei ce cred intr-o forta superioara o venereaza si respecta.
Mentalitatea de genul: "Hai sa ne batem cu divinitatea suprema." nu cred ca exista.

| CartoonN explică (pentru Inferno):

Sa urasti ceva sau pe cineva..inseamna ca acel ceva, cineva exista.Cat timp nu crezi, n-ai cum sa urasti.

| Narcis2007 a răspuns:

Cred ca satanisti

| anonim_4396 a răspuns (pentru Narcis2007):

Nici satanisti nu cred in yahve deci cum il pot ura?

| Narcis2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiam ca satanistii se inchina la satan si ca recunosc existenta lui dumnezeu(yahve)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Narcis2007):

Hm nici cei teisti nu recunosc existenta lui yahve, sunt mai degraba o religie ET vezi cel traditional/spiritual de cei moderni nu are rost sa mai vb.

| OnuOnulică a răspuns:

Atei nu cred în Dumnezeu deci îl urăsc. dăfuq logic...

| KodrutZ a răspuns (pentru OnuOnulică):

Nu imi place carnea de miel, deci uras ciobanii. Dafuq logic, indeed.

| CartoonN explică (pentru OnuOnulică):

Frate,tocmai tu ai spus,citez "nu cred in Dumnezeu", ceva ce nu crezi ca exista, urasti? Nu-s ateii, ateii pur si simplu nu cred in niciun zeu.
Poti sa urasti ceva ce nu exista, ce naiba e logic?

| OnuOnulică a răspuns (pentru CartoonN):

Am zis eu că nu cred în Dumnezeu? rolling on the floor))))))))))))))) laughing)))))))))))))))) cum poţi să minţi în halul ăsta? când am zis eu asta o.O? băi băiatule eu sunt Creştin-Ortodox şi cred în Dumnezeu nu mă lua pe mine cu minciuni inventate de tine.

| Mădă0611 a răspuns:

Crestini, musulmani, evrei, cam toti teistii care cred ca zeul lor vrea ce vor ei.

| CartoonN explică (pentru Mădă0611):

Si totusi exista o definire a celor ce au ceva impotriva Lui.

| SashaSiAtat a răspuns (pentru Mădă0611):

Din cate stiu eu, crestinii se trag din evrei, iar evreii asteptau (si inca asteapta) venirea lui Mesia (Fiul lui Dumnezeu, trimis de Dumnezeu ca sa ne mantuiasca).
Ironia sortii face ca musulmanii sa se traga din crestini. Ei ii persecuta pe crestini pentru ca sunt indemnati de versetele sabie din Coran si pentru ca ei cred ca atunci cand vor ajunge la Allah vor primi cele 70 de case cu 70 de fecioare fiecare (adica tradus raiul, in varianta islamica).
La stiri arata tot felul de cazuri in care oamenii sunt persecutati de musulmani extremisti, dar realitatea e ca peste 50% din populatia musulmana sunt pasnici si folosesc versetele sabie doar metaforic.
Niciun zeu nu vrea ce vor adeptii religiei respective.

| sublime89 a răspuns:

Daca vorbim de zeul crestin, atunci cei care-l urasc se numesc crestini. Ca sa; urasti pe d-zeu, trebuie sa crezi in el, iar cine crede in el se numeste crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posedati,atei,antiteisti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite care-i treaba? ai grija la prosti si la atei.adica la cei care sant cu adevarat.CU diploma. ceilalti sant doar purtatori ilegali de creer.nu,ca ceilalti ar fi legali.

| Ben00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu purtatori ilegali, ai facut portretul robot pentru vreo doi.

| Radeas1 a răspuns:

Ateii nu. Ateu este o persoană care nu are treabă cu religia, și nu cred în nimic supranatural. Deci logic, ei nu au nimic cu Dumnezeu și nu îl urasc fiindcă nu cred în el.
Eu cred că te referi la sataniști, cei care cred în Satana.

| CartoonN explică:

Pentru,OnuOnulica,se pare ca m-a ignorat,nu poate face fata unei discutii in contradictoriu, mai mult de atat el poate sa urasca ceva ce nu exista, banuiesc ca e valabila regula si invers, sa iubeasca ceva ce nu exista.
Logica la sol, capul ii atarna pe umeri degeaba.

| CartoonN explică (pentru CartoonN):

Boss,tu nu stii ce inseamna a cita?
Am spus ce tu ai scris cu degetele tale, "nu cred in Dumnezeu", tu ai spus asta! aa...sorry boss, ai spus "ateii nu cred in Dumnezeu", frate esti...nu poti face legatura intre comentarii? Ma bucur nespus ca pentru tine e logic sa urasti ceva ce nu exista, probabil e logic sa iubesti ceva ce nu exista.
P.S: ateii se scrie cu doi de i, nu cu un singur i.Treci pe la scoala, invata sa scrii, apoi vino cu ceva concludent, nu cu aberatii ilogice.

| SashaSiAtat a răspuns:

Ateisti, musulmani, satanisti, sectari, naturalisti, evolutionisti?
Exista milioane de religii in lume, fiecare are ceva impotriva unei alte religii si a dumnezeului pe care respectiva religie il propavaduieste.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SashaSiAtat):

Ateismul nu e o religie, plus ca nu poti ura ceva ce nu exista. Crestinii (ortodocsii/catolicii) de ce nu sunt in lista ta? laughing

| SashaSiAtat a răspuns (pentru Mădă0611):

Din cate stiu eu crestinii (care nu sunt doar ortodocsii si catolicii) nu sunt impotriva lui Dumnezeu.
Ura inseamna si negare de cele mai multe ori...
Si, da, ateismul se poate numi religie, atata doar ca nu este recunoscuta. Ei au credinta ca Dumnezeu nu exista si ca ei sunt proprii lor dumnezei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SashaSiAtat):

Ateismul e o religie la fel cum statul pe scaun in camera in timp ce tastezi si vrei sa lasi un comentariu pe TPU la o afirmatie absurda gen "ateismul este o religie" este un sport extrem.

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns (pentru SashaSiAtat):

Tu confunzi macarurile(rau de tot). Este normal si posibil sa fiu impotriva unor religii, ele sunt doar o adunatura de idei, dar este imposibil sa fiu impotriva a ceva in care nu cred. Tu poti fi impotriva lui Mos Craciun(tu esti atee privind "acest mos")? Nu poti pentru ca esti convinsa ca el nu exista. La fel cu ateii, ei nu pot fi impotriva lui Dumnezeu, dar pot fi impotriva ideiilor religioase, a prejudecatilor, a orice idee gresita(doar a ideilor).

Pentru tine orice convingere este o religie. Este strigator la cer! Nu poti sa le atribui convingerilor justificate o religie, nu poti baga concretul si adevarul intr-o religie. Analizeaza-ti religia(obiectiv) ca sa intelegi ce inseamna o religie. Nu fa din rezultatele analizelor stiintifice o religie, nu fa din opozitia parlamentara o religie.

Iar privind ateii, ei nu au valori comune, ateismul nu indica o doctrina de valori prestabilite. Ateismul nu propune nimic, doar cere argumente, dovezi si obiectivitate. Credinta e cu plus realitatii (fiind fara suport doveditor), e subiectivism. Ateii combat acel plus, dar ei nu vin cu o varianta a lor(ei nu au asa ceva), ei vin cu argumente obiective(valabile pentru toata lumea). Unde vezi tu aici religie?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru SashaSiAtat):

Ateismul nu este o religie. Ateii nu il urasc pe Dumnezeu pentru ca nu cred in el. Sa spui ca ateismul e o religie e ca si cum ai spune ca inchis e un canal TV, sau chel e o culoare a parului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SashaSiAtat):

Daca nu gandesti ca vrei sa gandeasca zeul tau pentru tine, da, ateii sunt proprii lor dumnezei, in rest asta e o porcarie nascocita de popii ignoranti care vor sa va tina sub şurţă sa poata castiga de pe urma voastra.

Ironia sortii face ca musulmanii se trag din evrei, deci sunt fratii crestinilor, si ia vezi, doar musulmanii persecuta crestini? Crestinii sunt sfinti?

Repet, ateismul nu e o religie, e lipsa ei, sau faptul ca tu nu esti musulman e a 2-a ta religie? Si doar cei care cred in ceva pot ura acel ceva, dovedesc asta prin fapte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SashaSiAtat):

Ateismul, naturalismul si evolutionismul nu sunt religii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SashaSiAtat):

Wft negarea e ura, deci daca e neg existenta lui mos craciun in urasc
stupid logic