| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numeşte o persoana care nu este de nici o religie dar care crede in existenta unui creator?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Deista
https://ro.wikipedia.org/wiki/Deism

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde ce anume presupune acel creator, un creator deist care doar a cauzat big bang si adio el numai a intervenit in istoria universului,panteist un creator care e insati natura, teist creator care intervine in creatia lui, sunt multe forme de gandire asupra unui creator, personal consider ateismul negativ ca fiind cea mai rationala forma =ateismul negativ = nu am credinta fata de zeii, imi traiesc viata ca si cum ei nu ar exista, dar nu consider 100% ca ei nu exista, alte forme presupune credinta fara dovezi

| T0T a răspuns:

Teistă.

Răspuns utilizator avertizat