| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum se poate fi lumina pe pamant fara soare?"Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor. 3 Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!" Şi a fost lumină. 4 Dumnezeu a văzut că lumina era bună şi Dumnezeu a despărţit lumina de întuneric. 5 Dumnezeu a numit lumina zi, iar întunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua întâi.".Sa nu o dati pe aia cu "Dumnezeu era lumina", ca tocmai a zis chiar atunci "Sa fie lumina', se duduce clar ca lumina a fost creata atunci, dar e o problema.Soarele a fost creat in a 4 zi, si fara soare(stea) nu exista lumina pe Pamant.Sunt tare curiros cum supravietuiau lumina si intunericul impreuna, ca zice clar ca a despartit lumina de intuneric, si pe intuneric l-a numit noapte, si pe lumina a numit-o zi.Se stie ca fara soare nu exista zi, si soarele a aparut in a 4 a zi.Vezi ca stii ce inseamna liber arbitru? Se gaseste la zeul iudaic.Ala e liber arbitru.

27 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E op poveste. Nu știi, nu îți este clar, sau te faci că nu știi că este o poveste? Dacă știi, de ce mai întrebi?

| anonimg a răspuns:

La fel cum inventatorul becului a spus ca poate sa aduca lumina in locuinta fara sa fie nevoie de lumanari.
Daca acest inventator nu si-ar fi dezvaluit secretul si poate ca l-ar fi ingropat impreuna cu el, astazi multi nici nu am fi crezut ca ar fi existat o astfel de inventie.
Dumnezeu nu are nevoie de soare ca sa faca lumina pe pamant. El nu are nevoie de ceva sau de cineva ca isi duca planurile la indeplinire.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am zis ca becul nu are nevoie de energie, sau ca ar lumina singur.
1. In principiu, daca nu vedem un lucru nu credem. Si e normal, pentru ca aceasta este o parte a naturii noastre.
2. O alta categorie este sa creada si sa nu vada. Exemple sunt multe in jurul nostru. Este normal si acest lucru, pentru ca aceasta este o alta parte a naturii noastre omenesti.
3. Exist o a 3-a categorie care intai cerceteaza si apoi crede.
Totusi, nu poti cerceta credinta pe terenul necredintei. De aceea este scris ca lucrurile lui Dumnezeu, ca sa fie intelese, trebuiesc "judecate duhovniceste". (1Corinteni.2:14) Credinta nu va putea fi inteleasa cat timp o judecam nedrept.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

In biblie scrie că la inceput nu era nimic.
Nimic = nimic. Nici Dumnezeu, nici ideea de Dumnezeu, nici măcar ideea de "nimic".
Deci, dă cu virgulă.

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns:

Amesteci serios IMBECILITATE BIBLICA, chestie gandita sa explice PROSTIMII de acum doua milenii cum a fost facuta lumea si care nu are nici o legatura cu realitatea sau macar... posibililul

cu, lucruri de minim bun simt cunoscute in ziua de azi, cum ar fi, daca lumina solara nu incalzeste planeta asta pentru 24h, atunci o sa inghete tot in draci... IN ULTIMII DRACI!
lucru dovedit de anotimpuri, iarna EFECTIV lumina solara ajunge mai putin pe suprafata pamantului din cauza inclinarii axei, deci iti dai seama ce se intampla daca nu mai ajunge deloc

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Dz avea lanterna din China cu leduri si acumulator "reincarcabil" cu Lithium-Ion cumparata din 2020 in timpul pandemiei luata prin curier si cand nu avea curent o incarca de la un generator cu manivela. Dupa ce a facut si Soarele, a trecut la incarcarea solara, dar findca era lumina destula, a abandonat lanterna si acumulatorul si l-a bagat in masina lui electrica si in felul asta a mai redus din poluarea mediului. Atii isi baga altceva in loc de acumulator si neavand masina electrica se descurca si ei cum pot http://www.youtube.com/watch?v=N_HSMJyoM4g
Nu e de mirare ca merg bine povestile.

| Irinel15123532 a răspuns:

Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă. Având în vedere acest fapt este perfect normal ca viteza luminii în vid să nu depindă de obiectele care nu existau atunci când a fost creată lumina.Vedem astfel că teoria relativităţii oferă o nouă confirmare a relatării biblice privind facerea lumii, dar mai vedem ceva: teoria relativităţii e considerată o culme a cunoaşterii omeneşti, pe când Biblia abia de aici începe.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu are nici o legatura intrebarea cu teoria relativităţii, nu poate exista lumina daca nu existau stele lasa tu viteza relativitatea, aia e altceva

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor Eu nu inteleg ce vrei de fapt.
Lumina, caldura. Din soare, este in fiecare flacara de foc si in fiecare om. Omul este dependent de aceasta lumina. Intunericul este lipsa luminii si nu exista cu adevarat, este doar o interpretare in mintea omului. Fara lumina, omul se imbolnaveste, lumina da viata, si exista in fiecare vietate, si nu stiu destula chimie sa-ti explic cum e cu apa si restul.
Probabil mai scrie ceva astronomie pe acolo, apropo avesta e radacina acestui basm cu creeatia monotheismului si cu lumina. Si in avesta tot la fel zice. Ei nu erau iudaici. *s-a creeat inainte) Liber esti cand nu mai au putere asupra ta. Si prin cate limbi a trecut, nu mai e deloc originalu.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Soarele nu este in flacari

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu nu intelegi, n-are rost, tu doar te iei de mine. Si ba da e caldura si lumina e data de flacari, de soare, e in fiecare vietate. Si n-am cu ce sa ma cert nici de ce, decat sa va evit cand faceti asa, e problema voastra foarte personala legata de mine.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai dat edit cumva? Parca citisem altceva cand aparuse notificarea eram aici s-o citesc imediat. Chiar am chef sa ma cert pe subiect daca are cineva ceva in neregula cu faptul ca-s o "nemaritata". Cand e vorba de "mine" da, dar cand e vorba de lucru care l-am aflat de la altul, si dau o informatie pe net cerand parerile altora, n-am de ce ma cert cu cei care neaga informatia (acolo nu e persoana mea).

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt flacari, nu arde nimic e doar fuziune nucleara, lumina e data de fotoni rezultati din fuziune

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dany ar fi doua optiuni:

Domnul Isus a spus: „Eu sunt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții."

Si doi in primul verset este o naratiune generala a faptelor iar in urmatorul se vorbeste detaliat despre cum au fost posibile.

PS: Iti raspund din punct de vedere dogmatic. Nu iti cer sa fi de acord cu aceste explicatii si nu am sa o fac vreodata. Deci astea sunt raspunsurile biblice, sunt sigur ca exista si alte teorii, mai citim si aflam! O zi buna!

| Reghqen a răspuns:

De unde știi toate astea? Ai vorbit cu Dumnezeu? laughing

| alex598 a răspuns:

Scopul lui Dumnezeu pentru biblie nu era să fie 100% exactă din punct de vedere științific ci cât mai ușor de înțeles pentru orice om. Gândește-te te rog că Adam și Eva nu știau nimic despre știință. Acel text ar putea avea multe interpretări științifice. Poate doar atunci au început să se formeze stelele. Poate doar atunci s-a format soarele nostru. Poate până atunci atmosfera planetei nu permitea luminei soarelui sau a altor luminători să ajungă la suprafața pământului (de exemplu poate era plin de nori groși). Și să nu uităm că Dumnezeu însuși este luminăhappy

| ivanhoe a răspuns:

Cum bine stim, nu poate exista viata fara caldura si lumina soarelui. Se zice ca d-zeu a facut Soarele dupa ce a creat plantele si animalele. De asemenea stim ca lumina vine de la soare, nu de altundeva. Deci cum naiba puteau trai acele animale si plante fara lumina si caldura soarelui? Daca incepi si stuidiezi Biblia in amanunt, vei descoperi o sumedenie de greseli. Probabil ca cel care a scris-o era prea batran si statea cam prost cu auzul. Curios este ca in acest secol inca mai exista oameni care iau in serios o carte de povesti.

Răspuns utilizator avertizat