| Panamax a întrebat:

Cum si-a dat seama Dumnezeu ca Adam avea nevoie de o femeie?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si o fi dat seama ca spermatozoizii generati de aparatul repoducator masculin nu aveau cum sa fecundeze ovulele generate de aparatul reproducator feminin odata pe luna. si probabil neavand destul pamant sa faca atatia oameni, a inventat femeie

| Andreeush a răspuns:

Nu a vrut să fie singur Adam.

| DeyCj a răspuns:

Cică a observat că Adam era singur, iar când dormea i-a luat o coastă și i-a făcut pereche, adică o femeie happy

| mentholinks a răspuns:

Dumnezeu este intelept.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu a creat totul in DUALITATE.
Nu ca si-a dat seama, asta a fost intentia Lui Initiala.Ai putea intreba, mai degraba, de ce a creiat-o mai tarziu.Binele si raul, barbati -femei, frumos -urat, etc. totul este o dualitate. Chiar si omul a inteles facand computerele sa functioneze in sistem binar, este mai economic, mai elegant.

| Nilsson a răspuns:

Abia a incetat userul Octavian sa mai posteze intrebari de acest gen si ai inceput tu.
Pe el il inteleg, dupa cum mi-a spus a avut niste probleme de sanatate care cel mai probabil si-au pus amprenta si asupra psihicului sau (din acest motiv nici nu ma mai contrazic cu el).
Dar tu ce scuza ai?

| Panamax explică (pentru Nilsson):

Octavian mi se pare ca este mult mai inteligent decat tine.
Intrebarile lui sunt originale pe cand ale tale sunt rasuflate.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Nu te amagi patroane ca intrebarile astea oricum sunt legate de niste personaje care n-au existat niciodata. Tu zici de Octavian ca problemele de sanatate si-au pus amprenta pe psihicul lui dar nici aia care cred in personaje inexistente nu sunt chiar complet sanatosi psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Interesanta intrebare, oare cum un Atotstiutor si-a dat seama ca lui Adam ii trebuie ceva?hee hee

| wpetterssone a răspuns:

Toate aveau o pereche, mai puțin omul, Adam.

| Panamax explică (pentru wpetterssone):

Foarte inteligent zeul asta.
Le-a facut la toate animalele pereche, mai putin lui Adam.
Si Adam saracul tot cauta ajutor pe potriva lui.

| Csander a răspuns:

Avea o parte a corpului care nu se potrivea la nimic.

| leo59 a răspuns:

Dumnezeu n-a constatat o lipsa sau o necesitate. Crearea omului, barbat si femeie, dupa chipul si asemanarea Sa a fost dintru incepu inceput, ca proiect: Facere1, 26. Executia s-a produs ulterior si avem marturie la Facere 2, 20- 23. Lipsa a constatat-o Adam care a pus nume tuturor vietatilor si n-a gasit "ajutor pe potriva lui": Facere 2, 20.

| Holiday a răspuns (pentru leo59):

"Lipsa a constatat-o Adam care a pus nume tuturor vietatilor si n-a gasit "ajutor pe potriva lui""

Adica le-a botezat, dar le-a si regulat pentru a constata asta, ca altfel nu se explica....Ca daca era doar vorba de nume boteza sconcsul "femeie" in loc de sconcs si iesea potriveala.

| Panamax explică (pentru Holiday):

rolling on the floor

Cred ca YHWH privea cu putina teama cand Adam isi cauta"ajutor pe potriva lui""