| MortemAeternum a întrebat:

Cum te nasti din nou?

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Prin pocainta, parasind pacatul. Duhul Sfant te cerceteaza si te convinge ca esti pacatos si ca ai nevoie de iertarea lui Dumnezeu.Sangele lui Isus ne curata de orice pacat.Vedem ca Nicodim a intrebat pe Domnul Isus ce trebuie sa faca ca sa fie mantuit.Iar Domnul Isus i-a spus:Trebuie sa te nasti din nou,ce este nascut din carne, este carne iar ce este nascut din Duh, este Duh.Trebuie sa fii nascut din Duhul Sfant, sa te lasi transformat de El, sa traiesti dupa Cuvantul lui Dumnezeu si sa aduci rodul Duhului Sfant in viata ta.Vezi roada Duhului la Galateni5.

| Raniia a răspuns:

Nascut din nou-ai viata lui Dumnezeu in tine, ai natura Lui, care se opune firii pamantesti.Cand crezi in inima ta si marturisesti domnia lui Isus cu gura ta, esti imediat recreat in neprihanire si sfintenie dupa chipul lui Hristos.Te imbraci in omul cel nou si esti partas naturii divine.Nu mai esti separat de Dumnezeu din punct de vedere spiritual spre deosebire de omul neregenerat.

| Woodenpints91 a răspuns:

Te iei de unul atât de tare, încât acesta să te bage în genitalele maicătii în aşa hal, încât aceasta să fie nevoie să te mai nască încă o dată.
Cel puţin mie asta mi se pare mai plauzibilă decât reîncarnarea confused

| MortemAeternum explică:

Din punct de vedere teologic...

| Inferno a răspuns:

In viitor o sa fim nemuritori. O sa putem sa transferam toate informatiile acumulate intr-un calculator. Un om daca nu stie ceva despre tine, si tu ai murit, poate sa mearga la caalculator si sa te intrebe chiar pe tine. O sa primeasca un raspuns la intrebarea persoanei.
S-au putem inlocui organele invechite cu unele noi fabricate in laborator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Astea sunt povesti de adormit copiii! Tu chiar crezi toate aberatiile!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Pacat ca multi nu cred in stinta si in basme

| Holocaust a răspuns:

Reîncarnarea e o soluţie?

| negru30 a răspuns:

Bucuria duhovniceasca - nu te nasti din nou dar vei invia cu adevarat

| alexhandsport a răspuns:

Nastearea din nou esti destul de metaforic spus. Adica nastere=nou...astfel nasterea din nou este repezentata de momentul in care, Tu, ca si om te introrci la Dumnezeu, El iti iarta toate pacatele si esti dioinou un on nou, ssau un nou nascut.

| cutremur a răspuns:

Frate,am auzit de o anume reincarnare, si cica incepi sa cunosti persoanele pe care le-ai lasat in urma si treburi socotelilaughingdar nu prea cred! mai bine te gandesti la sufletul tau sa-ti fie curat si sa fi cuminte iar in rest nu ne ramane altceva decat sa asteptam, LUMEA DE APOI)

| GyeBaek a răspuns:

Prin nasterea doin nou il primesti pe Dumnezeu in inima ta iar cu acesta nastere nou consinta ta ar deveni doar o umbra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca isi bagi memoria creierului tau pe pc si o descarci intr-un copil aflat in burta unei femei suna sf dar in viitor va vi posibil sa ne descarcam memorile pe pc un om paralizat a fost conectat la pc si cu ajutorul semnalelor venite de la creier a putut scrie pe monitor deci ne vom naste in corpuri noi periodic

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai uitat la prea multe filme SF!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa sa zis si de cei care au descoperit telefonia, internetul, pc_ul stinta va reusi

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Una este sa construiesti o masinarie, mecanism, aparat si alta este sa combini materia organica cu piese si mecanisme electrice (nu ma refer la robotii ajutatori pentru invalizi sau lucruri de genul acesta)!

| MortemAeternum explică (pentru anonim_4396):

De fapt pe undeva prin 2050, ni se vor implanta niste cipuri pe partea frontala a creierului(frunte), care vor fi direct conecate la scoarta cerebrala.Vom putea invata in 10 minute cat invata un om normal intr-o viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Alta previziune asa cum este si cea cu sfarsitul lumii, nu? De unde stii tu ce o sa mai fie peste 50 de ani? Lucrezi tu la asa ceva? La constructia de cip-uri si alte dispozitive? Pe ce te bazezi cand spui asemenea lucru?

| MortemAeternum explică (pentru anonim_4396):

Am zis aproximativ, am vazut cateva documentare despre acest lucru... poate va fi prin 2070 eu nu stiu sigur, dar oamenii se vor combina cu masinile asta este sigur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ca ai sfarsitul din 21.12. 2012, nu?

| MortemAeternum explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are acea data cu ceea ce am zis eu? crezi ca nu mai prindem 2050 deoarece murim la data specificata de tine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Am zis ca nici una nici alta nu au relevanta! Sa afirmi ceva asupra a ceea ce va avea loc in viitor nu poate fi sigur!

| MortemAeternum explică (pentru anonim_4396):

Adevarat, eu doar am mers pe o probabilitate, iar probabilitatea ca noi sa devenim cyborgi este foarte mare. Uita-te de exemplu la Jules Verne, care a scris despre un submarin in romanul "20.000 de leghe sub mari", cu mult inainte ca acesta sa apara, iar pe vremea aceea acest submarin era total SF.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin innoirea mintii! Prin a-ti schimba felul de a fi!

| Antisistem11 a răspuns:

Asta depinde de fiecare. cand un om se boteaza se spune ca se naste din nou chiar si cand un om isi schimba stilul de viata se numeste ca se naste din nou in general inseamna schimbarea a ceva din viata happy daca tut te refereai la propriu sa te nasti din nou asta nu stiu sa-ti explicclaughing

| FartsMaker a răspuns:

Te duci la mama ta te bagi sub fusta ei si apoi iesi

| AndreYutzUU a răspuns:

Pai...Mori si dupa aia te reincarnezi intr-o nevastuicalaughing rolling on the floor

| andrewwPK a răspuns:

Mah... revinoti la minte... si poate te vei gandi mai mult si vei uita cum sa te nasti laughingrolling on the floorhee heedevil:O

| mikyloveyou a răspuns:

Poi primul lucru care imi vine in minte este reincarnarea.Desi nu stiu cat de adevarata este aceasta 'teorie'. Oricum sper ca te'am ajutat. love struck

| LoveNpeacE a răspuns:

Te baga unu' in p***a m**ii.