| soimos a întrebat:

Cum va explicati ca este denumita sfanta o biserica bazata pe o religie nascuta din setea de inavutire a unui criminal si sarlatan precum falsul apostol Pavel, o religie bazata pe un furt intelectual si minciuni, religie care ulterior a fost impusa cu forta in tot imperiul roman prin amenintarea cu moartea de un imparat criminal in serie, care si-a ucis pina si propria sa familie, imparat care a legalizat o religie blestemata care a tinut Europa in intuneric timp de peste 1500 de ani, si a ucis zeci de milioane de oameni in cele mai bestiale moduri?

Oare daca aceasta biserica si religie este sfanta, cum ar fi fost daca ar fi fost diabolica?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Apostolul Pavel a renuntat la autoritatea pe care o avea din partea preotilo de seama de a persecuta pe crestini, si din prigonitor el a ajuns un prigonit. Din functia inalta pe care o avea, a ajuns sa fie batut, inchis si persecutat.Cum iti imaginezi ca un om ar renunta la tot ce avea, daca nu ar fi avut o intalnire reala cu Domnul Isus?

| soimos explică (pentru EmaS):

In privinta lui Pavel, ai o intelegere proasta a realitatii!
Pavel nu s-a convertit decat pentru a fi "agent de influenta" a celor care l-au ucis pe Isus, si care au vazut ca martirajul lui a marit numarul de sectanti nazariteni, si asta le gasesti dovedite cu versete biblice in forumul meu!
El a fost inchis si prigonit de romani pentru ca a incalcat intelegerea sa cu ei si in loc sa readuca turma la staulul ei, adica religia mozaica, el a tradat si a facut o noua religie.
Oare cat de irational trebuie sa fie cineva care nu poate pricepe ca nu te poti intalni cu unu care a murit deja, si al caror urmasi tu ii prigonesti?
Oare este suficienta "credinta" ca sa fi atat de lipsit de logica si ratiune?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Oare de unde scoti atatea ''perle''?
Nu este adevarat, El a fost prigonit pentru credinta in Domnul Isus.Vezi ca nu se sfia sa vorbeasca despre credinta lui nici macar inaintea Imparatului si celor mai de seama din vremea aceea.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Altceva inafra de religie ce mai zici mai traiesti

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Da, traiesc cu scopul de a-I aduce slava lui Dumnezeu.Sunt mama, sotie, gospodina.Aceasta este chemarea primordiala a femeii!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Traieste si pentru sotul tau

| soimos explică (pentru EmaS):

Si crezi ca daca ai nfi shintoista sau musulmana ai avea alta "chemare"?
Tu traiesti ca sa minti si sa prostesti lumea cu slava unui "dumnezeu" mai rau decat Diavolul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS, te rog nu te mai angrena in discutii cu acest SAIMOS, fiu al intunericului, care cauta nu numai sa ne zdruncine credinta, dar terfeleste cu acele cuvinte incalificabile ce avem mai sfant.Nu vei reusi niciodata sa-l aduce pe calea cea dreapta. Daca va fi ignorat, se va balacarii numai cu cei de teapa lui. Te rog gandeste-te.

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

La munca nu te mai duci?

| soimos explică:

Ma mincinos cu diploma, credinta cea dreapta este aceea care este bazata pe lucruri clar dovedite de ex. de stiinta, iar ce numesti tu "credinta dreapta" este de fapt credinta a proasta, bazata pe Irationalitate.
2) Fiecare este liber sa creada ce vrea pentru ca se stie bine ca gandurile nu se pot controla, deci eu nu credinta o combat, ci o Religie lansata de un criminal in serie ca Pavel din Tarsus, si legalizata de un alt criminal in serie ca si Constantin si impusa in tot spatiul Imperiului Roman prin crima si amenintarea cu moartea.
Aceasta religie nu a adus nimic bun omenirii ci numai suferinte. mizerie si moarte, iar asa o religie ar trebui sa fie interzisa total!

| mihaibrasov a răspuns:

Mai usor soimos, mai usor... happy.

| danay72 a răspuns:

Crestinismul din secolul 1 nu e deloc asemanator cu biserica care a aparut cateva secole mai tarziu. Si da, sunt avari si cauta sa aiba cati mai multi bani, obtinuti prin diverse ritualuri religioase, care n-au nici o treaba cu Biblia. Cat despre apostolul Pavel nu poti spune ca e fals, pentru ca o astfel de persoana cauta sa-si ascunda pacatul, nu sa si-l spuna in fata tuturor si sa demonstreze cainta sincera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frati crestini si din alte confesiuni, inchideti gura spurcata a acestui scelerat, care cauta sa ne intineze prin cele mai marsave aprecieri, dreapta noastra credinta.Nu-i mai raspundeti decat afurisindu-l. El nu poate fi adus pe calea cea dreapta. El este fiul Satanei.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Da ai dreptate cancerul omenirii