| Antisistem11 a întrebat:

Cum va explicați doctrina sfintei treimi? E un singur Dumnezeu sau trei?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

E fantezie pentru prostit naivii creduli si nestiutori.

| CostinAlamariu a răspuns:

Un singur Dumnezeu treimic.
3 ipostasuri într-o singură ființă. Unicitate și multiplicitate în același timp.

| iurii75 a răspuns:

Nicicum. Nu este biblică. A fost "importată" de creștinătatea apostată din religiile păgâne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doi. (Nu ma contraziceti ca va intep, cunosc bine subiectul)

| FighterForChristLuptatorPentruHristos a răspuns:

În religia creștină, Dumnezeu este un singur Dumnezeu. Însă, Dumnezeu are 3 forme- Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul și Dumnezeu Duhul Sfânt.
Fiecare dintre cele 3 Persoane ale Sfintei Treimi este Dumnezeu în egală măsură, toate 3 alcătuind același Dumnezeu. Sunt ca 3 personalități ale Lui Dumnezeu.
De exemplu, un om poate fi blând, drept și înțelegător(sau oricum altcumva) și totuși, chiar dacă are 3 însușiri diferite, aceste însușiri se află în același om.
De ce a fost nevoie de Dumnezeu Fiul?,, Căci atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Său Fiu, ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică". (Ioan 3:16)

Sper că v-am ajutat. Dacă aveți nelămuriri vă rog să îmi scrieți în comentarii?