| Dorugar a întrebat:

Cum va explicati faptul ca absolut toti contemporanii lui Isus nu il vedeau pe Isus ca fiind un Dumnezeu dar toti il acuzau ca lucra cu puterile lui Belzebuth (Diavolul)?
Pun aceasta intrebare din cauza ca pina si apostolii lui ca Luca si Marcu recunosc ca au primit de la Isus puetere si stapanire peste DRACI si nu peste ingeri.
(Ptr conformitate vezi Luca 9.1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii!

Răspuns Câştigător
| godless1859 a răspuns:

Pai daca era de la Dumnezeu le dadea putere peste ingeri si nu peste draci, dar din moment ce are stapanire peste draci asta inseamna ca este fix diavolul.

| Dorugar explică (pentru godless1859):

Bingo!
Lucru confirmat si in Biblie, si in realitate dar si in istorie.

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus nu a zis niciodata ca e Dumnezeu, ci fiul lui, apoi un argument logic despre conducatorul demonilor l-a zis Isus.Matei12:24-26

| Dorugar explică (pentru danay72):

1 Isus este slavit ca Dumnezeu in biserica crestina.
2 Faptul ca este fiu al lui Creatorului inseamna ca este si el o creatura ca toti oamenii, care vezi bine considera ca sunt creati de Dumnezeu, adica sunt tot fii de Dumnezeu la fel ca si fiul Nefecioarei Maria care s-a lasat fecundata de soldatul roman Tiberius Abdes Pandira (fara a fi maritata)

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Biblia arata clar ca Dumnezeu l-a creat pe Isus, iar el nu a contestat acest lucru.E prima persoana creata de Dumnezeu.Coloseni1:15-17

| Dorugar explică (pentru danay72):

Biblia nu arata nimic clar, decat cel mult faptul ca oamenii sunt prosti si refuza sa accepte adevarul stiintific si prefera miturile din Biblie, ceea ce dovedeste ca unor oameni le plac mai mult sa asculte povestile decat sa invete! Isus nu a fot cret de nici un alt Dumnezeu decat de parintii sai asa ca si tine, nu uita ca el a fost un amarat de dulgher si nu un Dumnezeu, pentru ca nu a creat copii

| Dorugar explică (pentru danay72):

Fii ai lui Dumnezeu sunt absolut toti oamenii care accepta sa faca LEGAMANTUL cerut de Dumnezeu, (cel cu circumcizia) prin care oamenii il recunosc ca fiindule Yahwe tata!
Asa ca Isus a respectat acest legamant si astfel a devenit si el la fel ca multe alte zeci de milioane de oameni un "fiu al lui Dumnezeu" asta in timp ce crestinii il au ca Tata pe Lucifer pentru ca asa scrie in Biblie in nenumarate versete

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Da,conducatorul lumii este Satan. 2corinteni4:4,1Ioan5:19

| Dorugar explică (pentru danay72):

Ma bucur in sfarsit ca ai descoperit totusi adevarul!
Sper ca ai inteles ca acest Satan care conduce lumea isi face veacul prin biserica sa, adica biserica crestina si moschea islamica

| relian a răspuns:

Poate se referea la putere sa poata lupta cu demonii nu sa lucreze cu ei.Zic asta pentru ca acesti apostoli nu puteau sa fie stapini peste ingeri, ei fiind mai prosti ca noaptea.Ce stia sa faca acesti ucenici? Habar naveau nici pe ce planeta stau, nu stiau nici o meserie bine, cauza pentru care sau si lasat de munca si lau urmat.Deci nu vad ce post lear fi putut face Isus rost lor pe linga Dzeu,mai ales ca nu isus imparte posturi ci seful ala mare si cred ca ala nu angajeaza asa orice pescar, timplar sefi de legiuni de ingeri. Poate stiu si eu portari, ori sa le lustruiasca incaltarile, aripile voiam sa zic ingerilor mai da, nicidecum sa stapineasca peste ei.Cam cu sensul asta cred ca le-a spus, adica gata deja faceti parte din armata mea, va dau puteri sa luptati cu demonii asa ca in prima linie cu voi.Cu alte cuvinte i-a facut carne de tun, ia bagat la inaintare, restul stapinire si bla bla erau povesti ca aia sa creada, altfel fugeau mincind pamintul.

| Dorugar explică (pentru relian):

Stai putin, nu vad ce legatura poate fi intre un dulgher lenes si certat cu munca dar frate cu golania si Dumnezeu?
Pai acel Isus nu a fost Dumnezeu nici macar o miime de secunda din viata lui de haimana, asa ca ce legatura ar avea el cu Dumnezeu?
In plus de asta din Biblie reiese din mai multe locuri foarte clar ca Isus le-a dat putere si stapanire peste DIAVOLI si ce au facut acesti ucenici care lucrau cu Diavolii?
Ai ghicit, au scris Noul Testament!

| Alcyon a răspuns:

Si despre Paganini s-a spus ca si-a vandut sufletul diavolului, fiindca un om obisnuit n-ar putea sa cante asa. Si asta se intampla pe la 1800, nu acum 2000 de ani!

| Dorugar explică (pentru Alcyon):

Si tu te duci la biserica sa te inchini lui Paganini?
Sau scrie cumva in Biblie ca Paganini este Satana ...asa cum de ex scrie de falsul Christos?
Pai ce facem aici ...glasolalie fara sa stim ce vorbim?

| Lucică1998 a răspuns:

„Dar voi", i-a întrebat El, „cine ziceţi că sunt Eu?" „Tu* eşti Hristosul!", I-a răspuns Petru. Marcu 8:29 dovada ca ai pornit de la premisa gresita