| Moisie a întrebat:

Cum va explicati faptul ca in Biblia crestinilor, mai exact in Noul Testament, NU exista nicio Evanghelie a adevaratilor apostoli ai lui Isus?
Ci doar niste evanghelii scrise de niste "neica nimeni", sau altele scrise "DUPA" niste evanghelii care au existat, dar au fost modificate (citeste marsavite) de niste cioflingari?
In acest context, ce rost are sa fiti crestini, si ce rost are sa va randuiti viata dupa ce scrie in Noul Testament?
Credeti ca fara Minciuna si fara marsavie nu puteti traii?

Răspuns Câştigător
| FlorinMihai2014 a răspuns:

Eu am spus cine crede in Dumnezeu si ii respecta porunciile va ajunge in imparatia cerurilor, iar Evanghelia a fost scrisa pentru ca lumea sa stie ce a fost in acele vremuri si sa nu faca aceleasi greseli ca oamenii ce au cazut in pacat.

| Moisie explică (pentru FlorinMihai2014):

Degeaba spui tu prostii din acestea, daca nu le confirma Dumnezeu.
Nu este suficient sa-i urmezi poruncile daca faci pipi pe Legea LUi, pai pentru ce crezi ca a dat El o lege oamenilor, ca crestinii sa o considere GUNOI, asa cum zice apostolul Diavolui pe nume Pavel in 3 Filipeni 3-6?
Nu coteaza pentru ce au fost scrise ci de CINE au fost scrise, una este sa asculti de Dumnezeu si alta este sa asculti de niste cioflingari primitivi care recunosc ca Luca in Cap 9_1 ca a primit putere si stapanire peste Diavoli?
Sau pentru tine ce spune Diavolul prin gura evanghelistului Luca este mai importanta decat Legea lui Dumnezeu care te invata ce sa faci ca sa ajungi in Rai!

10 răspunsuri:
| Marian001 a răspuns:

Sfantul Evanghelist Ioan nu este un neica nimeni, pentru ca lui i s-a aratat si Apocalipsa, deci de la Dumnezeu este.

| Moisie explică (pentru Marian001):

Esti de o incultura crasa. Ioan nu era evanghelist ci apostol al lui Isus. si daca te referi la Ioan din Patmos, cel cu Apocalipsa asta nu era Evanghelist ci era Revelatorul Apocalipsei!
Hahaha, habar nu ai de nimic, Singura carte din Biblie careia i-a fost contestata originea divina a fost Apocalipsa, ea a fost introdusa in Biblie la ordinele speciale ale lui Constantin tocmai pentru ca teologii care au scris Vullgata au refuzat sa o cuprinda in Biblie tocmai pentru ca NU era inspirata de Dumnezeu!

| forallatlantis a răspuns:

Evangheliile au in numar de peste 100 din care doar 4 s-au pastrat si au fost scrise la minim 40 de ani dupa moartea presupusa a lui Isus.
Evangheliile din Biblie sunt contrafacute de romani si lucrul asta se poate intelege daca se intelege ansamblul istoric al perioadei primului secol.
Adevaratul discipol a fost Iacov, fratele lui Isus, dar care a pornit religia crestina si a dus-o in actualul Bagdad, dar repede a fost dat uitarii.
Sa nu uitam ca Pavel l-a cunoscut pe Isus "intr-u spirit" si nu in realitate.

| Moisie explică (pentru forallatlantis):

Bravo, corect!
Problema este ca la primul conciliu al apostolilor, adeptii lui Iacov, fratele lui Isus, au pierdut la voturi fata de adepetii sarlatanului Pavel care erasi el apostol, dar al Diavolului. Pentru ca ai raspuns cat de cat corect, iti dau o Funda!

| Moisie explică (pentru forallatlantis):

Scuze am gresit, la urmatorul raspuns iti voi da Funda in contul promisiunii facute

| forallatlantis a răspuns (pentru Moisie):

Multumesc frumos

| forallatlantis a răspuns:

Conceptul de apartenenta la o religie sau alta este relativ in opinia mea. Multe elemente din mai toate religiile sunt comune si acestea sunt "interpretari" diferite a principiilor universale pe care toti le simtim in interiorul nostru.
Eu cred ca o viata condusa de principii morale (care implicit urmeaza invataturile lui Isus) este mai importanta decat stabilirea veridicitatii si autenticitatii unei carti scrisa in cine stie ce conditii.
Intr-una din zile chiar ma gandeam ca sunt mari sanse ca cei care au contribuit la scrierea bibliei sa fi fost intr-o stare de constiinta modificata atunci cand au scris sau sa fi fost invatatii unor scoli ezoterice, care pricepeau lucruri subtile (cum ar fi controlul fortelor naturii)
Ce cred ca mai e bine sa intelegem este faptul ca (si nu vreau sa pic in conspiratie) Biblia este o carte trata si "barbierita" de elementele care nu se doreau a ajunge la noi. Nu avem de unde sa stim care era varianta "originala" a anumitor carti biblice. Decat sa ne batem capul (desi eu am facut-o big grin ) cu verificari si lecturi suplimentare, recomand sa ne ascultam "strigatul interior" care ne spune daca mergem in directie buna sau nu, trebuie doar sa-l ascultam si asta doar daca ne linistim mintea.
Doamne ajuta si sper sa fie cu folos.

| Moisie explică (pentru forallatlantis):

Cu aceasta postare m-ai facut sa-mi schimb parerea negativa pe care am avut-o despre tine.

| forallatlantis a răspuns (pentru Moisie):

Iti multumesc pentru apreciere, mereu cu ganduri bune