| Dorugar a întrebat:

Cum va explicati faptul ca Isus si-a sacrificat viata ca voi sa puteti pacatui cat vreti in deplina voie?
Imi bazez intrebarea pe urmatoarele versete biblice
"Romani 10, 4 Caci HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGII!
Si unde este sfarsitul legii acolo incepe nelegiuirea.
Legea trebuia sa ne invete ce avem voie sa facem si ce nu avem voie sa facem pentru ca este pacat.
Si iata ca Isus desfintand Legea a desfintat si pacatul!
"Galateni 3:13 Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi"!
Se traduce ca Isus ne-a scos de sub Legea lui Dumnezeu, aia care ne spunea ce avem voie sa facem si ce nu, pentru ca este pacat
Concluzia este ca el s-a sacrificat pentru ca noi sa avem voie sa facem orice, pentru ca orice am face, nu e pacat!
" Romani 3:27 ni se spune ca nu mai trebuie sa urmam legea lui Dumnezeu pentru ca tot printr-o lege vom fi mantuiti
"Prin care Lege? Prin Legea faptelor? Nu, ci prin Legea credinţei."
Concluzia:
Este ca putem face orice vrem, atata vreme cat credem ca dulgherul Isus ne mantuieste.
Oare nu vi se pare ca aceste legi fac parte din Noul Testament al Diavolului care iubeste pacatele si pentru ca pacatuim ne iubeste?
Vi se pare normal sa ascultati ce va cere religia crestina prin Noul ei Testament al Satanei, care s-a sacrificat pe cruce ca voi sa puteti pacatui cat vreti, ca si asa veti fi mantuiti de EL Diavolul, prin Legea Credintei in el?

Daca gressc cumva, corectati-ma si aratati unde gresesc, sau poate Biblia voastra scrie altceva?

10 răspunsuri:
| AIKOcaNoNYu a răspuns:

Te rătăcești, pentru că nu cunoști Scriptura!

| Dorugar explică (pentru AIKOcaNoNYu):

Nu am cum sa nu o cunsc daca am studiat-o!
Se pare ca tu habar nu ai ca scriptura crestinilor este Biblia religiei mozaice FURATA de crestini si interpretata altfel(adica in mod mincinos) fata de cum a fost ea inspirata de Dumnezeu RABINILOR religiei mozaice

| fllu07 a răspuns:

In Evrei 10:26-29 ai citit?
cu siguranta nu asta vrea sa zica Ap. Pavel in Romani, ca daca Isus este sfarsitul legii, putem sa pacatuim. avem liber arbitru, dar acesta atrage dupa sine o responsabilitate.

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Nu ai niciun fel de Liber Arbitru!
Dumnezeu ti-a dat o Lege ca sa o urmezi si nu sa-ti faci de cap! Liberul arbitru este instrumentul Diavolului care vrea sa te indeparteze de Dumnezeu.
Liberul arbitru tocmai ca NU atrage nicio responsabilitate pentru ca crestinii "Au fost scosi de sub BLESTEMUL Legii lui Dumnezeu" Pentru ca Isus s-a facut el insusi blestem pentru noi, asa ca poti face ce te duce capul tau, pentru ca oricum vei ajunge in Imparatia Satanei care este Iadul!
Asta este soarta tutror crestinilor care si-au vandut sufletul sa traiasca viata vesnica...doar ca nu exista Rai, dar exista IAD, si Christosul inviat dupa crucificare recunoaste ca el este Stapanul Iadului, in Apoc 1:18

Răspuns utilizator avertizat
| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Ai inteles gresit, ce-i adevarat Domnul Iisus a murit pe cruce pentru ca noi sa fim iertati de toate pacateele noastre, dar asta nu inseamna ca vom fi mantuiti daca pacatuim in continuare. Ca sa fim mantuiti trebuie sa credem ca Domnul Iisus Hristos a murit pentru noi pe cruce si trebuie sa pazim doua legi importante (care le cuprinde de fapt tot ceea ce e scris in cele 10 porunci): "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau" (Matei 22:37) si "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" (Matei 22:39). Acestea sunt cele mai importante legi pe care noi, crestinii, trebuie sa le urmam ca sa capatam viata vesnica.
Nu da ascultare gandurilor care iti spun ca este gresit ceea ce scrie in Noul Testament pentru ca aceste ganduri vin de la Satana.
Satana incearca sa ne faca pe toti sa Il parasim pe Dumnezeu si face asta in cel mai josnic mod, incearca sa ne convinga ca ceea ce este scris in Biblie este gresit. Gresit este sa credem aceste lucruri!
Sper ca te-am ajutat, daca mai ai intrebari, nu ezita.
Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| Dorugar explică (pentru PerfectLoveDrivesOutFear):

Mai degraba nu pricepi tu ce scrie in Bibliei si anume acesta:

"Prin care Lege? Prin Legea faptelor? Nu!, ci prin Legea credinţei."
Adica poti face fapte negative cate vrei ca acestea nu conteaza, ci conteaza sa CREZI ca el e "Dumnezeul"
Legile din Matei 22:37 nu au nicio legatura cu faptul ca ai voie sa faci pacate sau nu, ci vorbesc de cu totul despre altceva.
2 Alea nu sunt legi pentru ca Matei nu este Legiuitor, adica un Dumnezeu, ci cel mult un cioflingar de om primitiv, adica un zero!
3 Eu nu ascul de ganduri ci numai de adevaruri dovedite, si ioti pot dovedi oricand ca Isus nu este Christos, iar Falsul Christos, adica "dumnezeul"§ tau este Satana.
4 Voi crestinii l-ati parasit pe Dumnezeu atunci cand ati schimbat Legea lui, pe motivul ca e "veche" (vezi VT) cu legea cea noua a Satanei (vezi NT).
Sa te binecuvanteze pe tine Lumina Cunoasterii Rationale!

| alexandruiasi a răspuns:

Romani 6:15
Ce urmeaza de aici? Sa pacatuim pentru ca nu mai suntem sub Lege, ci sub har? Nicidecum.

| Dorugar explică (pentru alexandruiasi):

Se pare ca nu intelegi!
Daca nu exista O lege care sa-ti spuna ce este pacat sau nu, nu mai exista pacat pentru ca Legea permite sa faci orice!
Asa ca despre ce pacate vorbesti daca Isus Christos A DESFINTAT LEGEA!
dupa cum vezi in Romani 10:4
Ia incearca sa-ti imaginezi cum ar fi in jurul tau daca NU este o Lege care sa reglementeze lucrurile?
De cuvantul FARA DE LEGE ai auzit?