| Infernο a întrebat:

Cum va explicati faptul ca teologii,incercand sa dea credibilitatea religiei si divinitatii au inceput sa reduca din caracteristicile acesteia,inclusiv din personalitatea Sa. Daca la inceput conceptul de divin avea ca punct de orientare o fiinta foarte asemanatoare noua,acum Dumnezeu este redus doar la o notiune abstracta,chiar de catre teologi, este redus la esenta lucrului, la acel "ceva "care exista si interactioneaza "oarecum" dar insesizabil. De ce teologii inceacra sa abstractizeze si mai mult conceptul de Dumnezeu? In ultimul timp religia s-a complicat mult. De la batrani cu barba calare pe nori s-a ajuns la "ceva" care nu stim ce este dar exista.

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu am înțeles de ce ai postat această întrebare la care ai fi putut să îți răspunzi și singur!

Dacă „ concretul" este prea puțin credibil... normal că vei încerca și alte explicații spre a definii cumva necunoscutul!

| Mădă0611 a răspuns:

Stiinta nu doarme laughing buhuhu, cu fiecare lucru/fenomen explicat, se micsoreaza portofoliul lui dumnezeu, sau se muta mai in varf, ca principal responsabil (nu mai da ploaie cand e suparat, dar a inventat legile fizicii (--> circuitul ape in natura), pe care nu le incalca niciodata).
Stii ca papa accepta ideea de Big-bang, deci si evolutia, doar ca pune totul pe seama lui dumnezeu?

| RAY a răspuns:

Da mai nou dumnezeu este fel de finta care apare acolo nu gasim raspunsuri pai asta faceam si acum mii de ani, ce simplu e sa spui dumnezeu a facut de parca asta ar explica asta

| Alphawolf a răspuns:

Au inceput oamenii sa judece, s-au inmultit ateii astia, pacatosii... si au inceput cu intrebari suparatoare si cu critica. Fiind presati de argumentele si dovezile stiintifice... si de critica atee, au fost nevoiti sa schimbe placa, ca doar povestea biblica se sustine cu golurile cunoasterii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca un doctor dupa operatie scoate numai morti, te mai duci la el?

| OOOLEOOO a răspuns:

Stiinta omoara religia, insa religia va gasi mereu o metoda de a as mentine succesul... Daca stam sa analizam ea urmeaza cele 7 reguli ale succesului : Pasiunea,credinta, strategie, valoare, energie, priza de oameni(detine legaturi profunde cu un numar mare de persoane) si maestria comunicari.
Parerea mea este ca religia va ajunge o filosofie insa succesul ei va fi interminabil.

Citeste ''Putere Nemarginita'' de Anthony Robbins.

| HueyFreeman a răspuns:

Simplu. Pentru ca dumnezeul biblic este descris ca fiind omniscient. O fiinta omniscienta este perfecta, are putere nelimitata, stie tot ce a fost, este si va fi. Pe scurt nu are motiv pentru a exista.

| M25M a răspuns:

Se adapteaza timpurilor. Daca acum taifunul este explicabil din punct de vedere meteorologic cred c-ar fi penibil ca unu sa se iveasca cu o Biblie in mana si sa afirme ca Dumnezeu a generant acest fenomen.

| Infernο explică (pentru HueyFreeman):

"O fiinta omniscienta este perfecta, are putere nelimitata"
Sa nu confundam omniscienta, care reprezinta capacitatea de a cunoaste absolut totul cu omnipotenta care reprezinta capacitatea de a face orice.
Omniscienta nu include si omnipotenta, deci nu are legatura cu puterea nelimitata de care vorbesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Dumnezeu nu e un batran cu parul lung si alb si cu barba, si nu asculta muzica religioasa ca Gigi Becali, ala nu este Dumnezeu. Asta in conceptia crestinilor. Nu poti spune ca Dumnezeu este o fiinta extraterestra mult mai inteligenta ca noi, care locuieste pe o planeta indepartata si isi petrece aproape toata ziua in laborator. ''Tot ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita''.
(Jean-Pierre Petit) In acest moment stiinta poate explica cam toate fenomenele, deci, cu greu mai poti crede in basme.