| SaveTheNature a întrebat:

Cum va explicatii faptul ca niste atei, care se comportau ca niste atei, il negau insistent pe Dumnezeu, ba mai mult actionau impotriva lui Dumnezeu. -acum sunt cu Dumnezeu, cred in Dumnezeu, il preaslavesc pe Dumnezeu, il proclama pe Dumnezeu si le impartasesc celorlalti intalnirea lor cu Dumnezeu?

48 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine, care, unde? Da nume.

| RAY a răspuns:

Aia care il urasc pe dumnezeu nu erau ateii si anti-teisti, eu nu il urasc pe zeul tau asa cum nu urasc pe nici unul din contra ma pasioneaza mitologia graca,egipteana,sumeriana, imi place de afrodita, zeus, hercule, torh
poate acea ura pentru zeul tau sa transformat in opusul ei, iar ca actioneau impotriva zeului tau ce sa spun e clar ca nu erau ateii, ateu = lipsa credintei in zeii atata tot din moment ce e un minus e imposibil sa fie ceva o idee, dogma, religie, credinta, ura etc

| cristiiiiiii a răspuns:

Nu este demn si crestinesc! rusine acelor oameni indiferent de religia de care apartin

| RAY a răspuns:

De ce scrii Cum va explicatii faptul ca niste atei, care se comportau ca niste atei?

eu cu ce lupt impotriva zeului tau sa stiu si eu?
desi ca sa inteleg ca daca spun ca nu exista sunt impotriva lui? pentru tine exprimarea libera este interzisa

| NicolasG a răspuns:

Pai anainte vorbeau fara s acunoasca. ulterior s-au pus pe studiu si au cercetat, apoi au tras o concluzie

| Inferno a răspuns:

Eu cred ca tu vrei sa ne spui ceva...

| Dandanache a răspuns:

Cum iti explici ca unii studenti la teologie au devenit atei?

| Mădă0611 a răspuns:

E simplu, l-am numit ateism adolescentin :)), e anti-teism, mai exact, si tu confunzi asta cu ateismul, e alta mancare de peste. Ei, e vorba de copilasi, de obicei, 12-17 ani, poate chiar mai in varsta, care ba au note mici, ba n-au gagici misto, ba n-au primit nu stiu ce telefon de la parinti si gata, nu mai cred in dumnezeu, de fapt ei cred, dar sunt suparati pe el ca nu le indelineste dorintele, sau sunt cei care se declara atei pentru ca "e cool".

Ateul: "Before you say something is out of this world, first make sure that it is not in this world.", deci, nu are la ce sa se intoarca, pentru ca stie ca nu exista (ma refer la cei care au fost crestini/teisti).
De obicei, acei "ex atei" devin foarte religiosi din/in dorinta de a-si spala pacatele din perioada de ratacire, sunt persoane usor de influentat pe care le castigi rapid cu pariul lui Pascal.
http://i.imgur.com/qe8nj.jpg

| inaescu a răspuns:

Probabil ceva s-a intamplat in viata lor

| SmokeyEye a răspuns:

De frica

| EmaS a răspuns:

Este puterea lui Dumnezeu care transforma o inima de piatra intr-o inima de carne.

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Nimic concret. Nimic psihologic.
Oameni care aveu comportamentul tau, decis importiva existentei Lui, acum sunt fermi convinsi ca El exista.

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Nu e interzisa. Dar scrierile tale arata clar impotrivirea ideii ca El exista.

| Hope77 a răspuns:

Un raspuns scurt ar fi: oamenii astia au lasat LENEA la o parte, in ce priveste cautarea lui Dumnezeu.

poti sa fii destept si cu diploma in mult domenii dar asta nu inseamna ca ai depus vreun efort in a-L cauta pe Dumnezeu. am impresia ca LENEA este una dintre cauzele ateismului, agnosticismului. lenea de a face sapaturi pentru a te edifica.

e usor sa bascalesti pe altii din varful pixului sau tastaturii, sa negi existenta lui Dumnezeu. nu comporta nici un efort deosebit nici fizic nici intelectual, ba chiar din contra, o lene teribila.

urmaream o discutie intre Richard Dawkins si un alt profesor de matematica de la Oxford. pai nea Dawkins e aerian complet cand vine vorba de cunostinte biblice si religioase in general. omu e toba de biologie, dar cand vrei sa participi la o dezbatere in care ataci crestinismul si Scriptura trebuie sa fii toba de carte si pe latura astalalta. altfel e bine sa-ti vezi de microscop si eprubete mai departe.

"MA VETI CAUTA SI MA VETI GASI, DACA MA VETI CAUTA DIN TOATA INIMA "Ieremia 29:13

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Deci crestini sunt sfinti toti ca doar inima de carne

| SaveTheNature explică (pentru Dandanache):

E mult mai simplu si mai la indemana, sa devii ateu decat din ateu credincios.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Deci daca nu crezi in ceva esti impotriva lui? tu esti impotriva a 2700 de zeii? Dar scrierile tale arata clar impotrivirea ideii ca El exista.
ma omule eu nu sunt impotriva zeului tau isi explic daca imi aduci o dovada clara ca exista dumnezeu voi crede in el si sa-mi spuna care din cele 40 de mii de religii il reprezinta ca sa stiu, doar voi crestini interpretati biblia in 3500 de religii, secte

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Cred ca ateii care s-au intors la Dumnezeu sunt mai multi decat crestini care au devenit atei.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu pot fi impotriva a ceva de care sunt convins ca nu exista, nu ma lupt impotriva existentei sale, daca ar exista nu mar incurca cu nimic in viata dar decat sa cersesc ajutor divin mai bine fac ceva nu sa ma rog, daca ar exista un dumnezeu nu vrea sa i cersesti ajutor si sa muncesti sasi castigi painea

| sunrises a răspuns:

De cele mai multe ori aparentele inseala, si un rau este inlocuit cu un alt rau mai mare. Cu mandria spre exemplu, cu erezia sectanta, sau cu fanatismul. In acest caz, te poti simti orientat bine..., dar intr/o directie total gresita!

| chazz a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie.
nu pot explica...a fost pur si simplu(mi-am dat seama ca Dumnezeu exista).
roaga-te, gandeste la viata ta, o sa iti dai seama singur de chestia asta, cauta marturii pe net.
Numai bine!
nu uita Dumnezeu este Tatal Nostru!

| Inferno a răspuns (pentru SaveTheNature):

"E mult mai simplu si mai la indemana, sa devii ateu decat din ateu credincios."
Oare asa sa fie domnul meu? Tu poti,macar pentru o secunda,sa-ti insufli o mentalitate de ateu? Poti sa nu crezi in Dumnezeu sau acest lucru este imposibil?
Probabil ca nici nu ai incercat pana acum de frica chinurilor vesnice, dar incearca acum. Spune-ti ca Dumnezeu nu exista sa vezi ca nu obtii decat falsa impresia ca nu crezi in El pe moment, dar in realitate tu crezi. Si asta inseamna ca esti dependent de mentalitatea crestina. Cand ai sa poti sa fi si ateu i crestin si budist, cand ai sa poti sa-ti schimbi mentalitate intr-o clipita, atunci ar insemna ca ai o minte deschisa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SaveTheNature):

E invers. Ai nevoie de traducere pentru acel citat dat de mine?

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Exista 10 porunci mari. Daca le respecti pe alea, Dumnezeu va aprecia. (asta daca esti razvratit impotriva religiilor si nu, a credintei in Dumnezeu in general.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Logic emas, asta si pentru ca pentru ca acel ateu traind printre crestini si auzind non stop de dumnezeu devine in timp crestin, deist, panteist

| SaveTheNature explică (pentru Inferno):

Bineinteles ca am experimentat. Indepartarea de Dumnezeu ma face trist, dezorientat etc. si cand ma apropii de El redevin EU!

| Inferno a răspuns (pentru SaveTheNature):

Stimabile,observati cum va contraziceti singur?
Din prima afirmatie a dumneavoastra : "E mult mai simplu si mai la indemana, sa devii ateu." reiese ca : Este mult ma isimplu sa fi ateu.
Din a doua afirmatie a dumneavoastra:" Indepartarea de Dumnezeu ma face trist, dezorientat etc..." reiese ca : Este greu sa fi ateu.
Daca este atat de "la indemana" si "simplu" sa fi ateu, asa cum afirmati chiar dumneavoastra, atunci cum poate fi si "trist" simultan?

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cati din romanii respecta cele 10 porunci ma refer la voi crestini?
primele 2 porunci nu le respect asta pentru ca nu cred in zeul tau, urmatatoarele sunt educatia primita acasa, nu cred ca restul lumii si fara alea 10 porunci se omora intre ei,fura, minte etc
daca ne uitam in istorie aflam ca cele mai violente, criminale, hoti, mincinoase poparele erau cele crestine, crestiniau omorat oamenii nevinovati pe unde sau dus, deci cand ati respectat voi poruncile?

| SaveTheNature explică (pentru Inferno):

E usor sa cazi in pacat, e la indemana, dar e dureros. DA -asta am zis.
Ai inteles bine-inconjurat de atatea ispite e usor sa cazi in pacat, sa incepi sa te indoiesti de existenta lui, dar e dureros in acelasi timp.
Si pentru cineva care nu a experimentat niciodata credinta in Dumnezeu, este foarte greu sa inceapa sa creada, dar pe cat este de greu, pe atat de frumos va fi momentul.

| Hope77 a răspuns (pentru NicolasG):

Drept ai spus :-)