| UnVis a întrebat:

Cum va imaginati Raiul? Dar iadul?

15 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Raiul: Existenta desavarsita. Iadul: la un pas de nonexistenta.

| OOOLEOOO a răspuns:

Care dintre ''rai''? stiai ca exista mai multe religii cu mai multe idei? si nu doar crestinismul

| RAY a răspuns:

Lumi imaginare inventate de fiecare religie in parte in realitate nu stim daca exista asa ceva, blog-profil

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Raiul=permanenta stare de dragoste sincera. Iadul=stare de ura, de ganduri negre, de mizerie sufleteasca

| mariusflorin90 a răspuns:

Salut Surfer1 Raiul inseamna bunatate, frumusete flori miresme lume buna intelegeri si numai luminabatting eyelashes iar Iadul inseamna intunecime rautate ura invidie foc distrugeri crime etc thinking insa intr-adevar vorba lui Jasser de mai jos nimeni nu isi poate imagina, ca sa il putem vedea pe Mantuitor trebuie sa trecem in lumea celalta insa nu prin sinucidere ca atunci ne ducem direct in iad ci prin moarte curata nevinovata sau accidentala:-|

Răspuns utilizator avertizat
| crazy14 a răspuns:

Este si o povestioara legata de intrebarea ta:''Cica tot asa era un om care se intreba la fel ca unii dintre noi cum o fii in rai si cum o fii in iad? Dumnezeu vazand lucrul acesta a proruncit ingerilor sa il aduca pe acel om la El! Ingerii am indeplinit porunca, iar omul se trezeste alaturi de Dumnezeu, El in il i-a pe om si il duce mai intai in rai.Omul ramane uimit de frumusetea neimaginabile de acolo o frumusete pe care doar cei care vor ajunge acolo o vor putea vedea,ceva atat de frumos incat nu poate fii explicat in cuvinte, apoi il i-a Dumnezeu pe barbat si nu il duce in iad, ci doar deschide acea poarta numai mirosul de acolo l-a facut pe om sa se ingrozeasca, iar tipetele sufletelor aruncate acolo si focul l-au facut sa nu-si fii dorit niciodata sa vada asa ceva!''Ca prin urmare mai bine nu ne intrebam cum e raiul si iadul, vom vedea in momentul in care vom ajunge in unul din ele, bine ar fi sa ajungem cu totii in rai ca acolo e rasplata cea mai frumoasa a celor drepti!happy

Răspuns utilizator avertizat
| crazy14 a răspuns (pentru Saataan):

Ce te razi? Adica dupa ce nume ti-ai ales nici nu ma mir!

Răspuns utilizator avertizat
| crazy14 a răspuns (pentru Saataan):

Mda si mie! Dar nu e orfan asa o frumusete nu are cum sa fie orfana..mai bine tu esti orfan cu Duhu'!

Răspuns utilizator avertizat
| scumpik45 a răspuns:

Raiul si iadul nu sunt locuri,ci stari. Dupa moarte vom fi judecati,iar in functie de faptele noastre vom ajunge in rai sau iad(dupa cum am mai spus nu e un loc, ci o stare, da " a ajunge" e verbul cel mai potrivit). Raiul este starea de bine, ca ne-am mantuit, ca nu mai avem griji.Astfel ne vom imagina numai lucruri frumoase:flori,pasari,rauri,ingeri laudandu-L pe Dumnezeu si alte lucruri frumoase, putand sa ne intalnim si cu altii care "au ajuns" in rai.Cei care ajung in iad, au o stare de pacatosenie, de rau, din cauza pacatelor care ii apasa.Acei oameni isi imagineaza lucruri rele:foc, diavoli, dar si simt durerea, nu numai ca vad lucruri rele, dar le si simt.