| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum vi se pare ca evreii i-au plagit pe chinezi? Zeita Nüwa a creat oamenii tot din tarana, ca zeul iudeu ''imuabile ale naturii. Natura, se afirma, recompensa meritul prin bogăţie şi
penaliza indolenţa.
Toate distincţiile menţionate mai sus – între oameni liberi şi sclavi, între albi şi
negri, între bogaţi şi săraci – se înrădăcinează în ficţiuni. (Ierarhia bărbaţilor şi
femeilor va fi discutată mai jos.) Totuşi, este o lege de fier a istoriei ca fiecare
ierarhie imaginată să-şi nege originile ficţionale şi să pretindă că este naturală şi
inevitabilă. De exemplu, mulţi oameni care au considerat că ierarhia oamenilor
liberi şi sclavilor e naturală şi corectă au susţinut că sclavia nu e o invenţie umană.
Hammurabi o vedea ca fiind rânduită de zei. Aristotel susţinea că sclavii au o
„natură de sclavi", în timp ce oamenii liberi au o „natură liberă". Statutul lor în
societate e doar o reflectare a naturii lor înnăscute.
Întrebaţi-i pe partizanii supremaţiei albilor despre ierarhia rasială şi vă aşteaptă
o prelegere pseudoştiinţifică despre diferenţele biologice dintre rase. Vi se va
spune probabil că există ceva în sângele sau în genele caucaziene care îi face în
mod natural pe albi mai inteligenţi, mai morali şi mai muncitori. Întrebaţi-l pe un
capitalist conservator despre ierarhia bogăţiei şi vă va spune probabil că ea e
rezultatul inevitabil al unor diferenţe obiective în privinţa capacităţilor. Bogaţii au
mai mulţi bani, conform acestei opinii, pentru că sunt mai capabili şi mai harnici.
Nimeni nu ar trebui deci să fie deranjat dacă bogaţii au parte de servicii medicale
mai bune, educaţie mai bună şi alimentaţie mai bună. Bogaţii merită din belşug
fiecare privilegiu de care se bucură.
Hinduşii care aderă la sistemul castelor cred că forţele cosmice au făcut ca o
castă să fie superioară alteia. Potrivit unui faimos mit hindus al creaţiei, zeii au
făcut lumea din corpul unei fiinţe primordiale, Puruşa. Soarele a fost creat din
ochiul lui Puruşa, luna din creierul lui Puruşa, brahmanii (preoţii) din gura lui,
kşatriya (războinicii) din braţele lui, vaisya (ţăranii şi negustorii) din coapsele lui,
iar śūdra (servitorii) din picioarele lui. Acceptaţi această explicaţie şi diferenţele
socio-politice dintre brahmani şi śūdra sunt la fel de naturale şi de eterne ca
diferenţele dintre soare şi lună48. Chinezii antici credeau că, atunci când zeiţa Nü
Wa a creat oamenii din ţărână, i-a plămădit pe aristocraţi din pământ galben fin, în
timp ce oamenii de rând au fost modelaţi din pământ negru.
Totuşi, atât cât putem şti, aceste ierarhii sunt toate produsul imaginaţiei
omeneşti. Brahmanii şi śūdra nu au fost cu adevărat creaţi de zei din diferitele
părţi ale corpului unei fiinţe primordiale. În schimb, distincţia dintre cele două
caste a fost creată de legile şi normele inventate de oamenii din nordul Indiei
acum aproape 3.000 de ani. Contrar celor susţinute de Aristotel, nu există nicio
diferenţă biologică cunoscută între sclavi şi oamenii liberi. Legile şi normele
omeneşti i-au transformat pe unii oameni în sclavi şi pe alţii în stăpâni. Între negri''. Yuval Noah Harari - Sapiens. Scurtă istorie a omenirii pagina 111

1 răspuns:
| Laurentiu_Laur_1995_W1cv a răspuns:

Da, chiar da.