| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum vi se pare ca Facebook l-a blocat pe asta pentru un citat din Biblie? Se pare ca Biblia instiga la violente, crime, etc. https://prnt.sc/10gv81i

31 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Se joacã de-a Dumnezeu.

| halogen001 a răspuns:

E o decizie foarte corecta a FB. Cartea cu povesti prosteste omul si il face sa actioneze irational. Aberatiile primitive si false nu pot duce la ceva bun.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca revenirea lui Isus este iminenta, este chiar la uși.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aha deci, inca o dovada ca Iisus trebuia sa apara in orice moment atunci...in sec 1.
Deci tu zici ca aceste cuvinte din Matei https://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei+24%3A33&version=NTLR sunt adresate tie si nu celor de fata?
De ce nu luati si asta in calcul?
De ce nu va puneti si voi un semn de intrebare si credeti orbeste orice vi se spune de religie?

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Ca revenirea lui Isus este iminenta, este chiar la uși."

Deci pre vemea cand mai erau propovaduitori ai povestii crestine care si-o luau pe coaja la propriu pentru asta, revenirea lui Isus nu era "la usi", dar daca un dezaxat religios crestin e blocat pe Facebook, clar Isus e "la usi".
Are sens, da...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia este aceiași ieri, azi si in veci. Cei despre care vorbești nu aveau Biblia toată la îndemână, mai ales cartea Apocalipsa. Cine o studiază cu credință înțelege ca Biserica creștină se afla in perioada numita Laodiceana. Celelalte 6 perioade au trecut. Si in fiecare perioada s-a împlinit ceea ce scrie in Apocalipsa. Daca nu studiați Biblia nu aveți de unde ști.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Ce rău a făcut? Este un citat din Biblie. Si ca sa știi adevărul, Isus va revenii atunci când nelegiuirea va ajunge la culme. Adică, nelegiuirea va ajunge sa fie legiferata. Iar cei care îndrăznesc sa vorbească, sa scrie sau sa învețe după manualul a cărui autor este Dumnezeu, va avea de suferit, nu ca i se va bloca contul de FB ci nu i se va mai permite sa cumpere si sa vanda. Bucuria voastră! Veți avea mai mult de halit. Si așa va temeți ca nu va mai ajunge hrana Pământului. Habar nu aveți ca nu este exploatat la intreaga lui suprafața. Si chiar si așa se arunca mâncare mai mult decât ar fi nevoie de ea pentru cei dezavantajați.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Si ca sa știi adevărul, Isus va revenii atunci când nelegiuirea va ajunge la culme. Adică, nelegiuirea va ajunge sa fie legiferata."

Pedeapsa cu moartea prin atarnare in par pe care a primit-o Isus, a fost conform legii, sau nu? Ce crezi?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Te inseli, nu tot ce scrie acolo e valabil si azi sau maine.
Daca nu intelegem un text din biblie inseamna ca textul e valabil maine?
De ce nu vreti mai degraba sa faceti o analiza a textului aceluia si preferati mai usor sa vi-l atribuiti voua?
Iisus purta un dialog cu dvstra sau cu evreii?
Nici nu e necesar ca cei de fata sa aiba toata biblia la indemana pentru a intelege ce vrea sa spuna Iisus.
Asta nu e un argument bun, demn de luat in seama.
Se pare ca si textul il denaturati asa de tare incat il puneti pe seama multor altor evenimente din apocalipsa.
Sa va aduc eu la cunostinta ca venirea lui Iisus prezentata in apocalipsa e pana aici https://www.biblegateway.com/......?/passage/ si mai departe trece in alte evenimente?
Sau intelegeti cursiv apocalipsa si nu aveti nevoie de o calauza mai buna decat religia dvstra?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e valabil, pentru ca eu nu sunt platist sa cred asa ceva:
https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Eu vreau sa ii fac pe crestini sa inteleaga in ce pericol se afla ei acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu ii ajut, dar daca sunt prea credinciosi si nu vad irationamentul in credinta lor, e treaba lor.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce pericol se afla creștinii? Daca Dumnezeu nu exista nu pierdem nimic. Viață este mai frumoasa trăind după învățăturile si principiile biblice.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pericolul: De a interpreta gresit Cuvantul lui Dumnezeu ce a fost inteles odata de primii crestini.

Dar nu contesta nimeni existenta lui Dumnezeu, cine ar putea contesta inexistenta lui Dumnezeu?
Fara dovezi? Asa doar ca, credem ca nu exista sau exista?
Dar noi avem o carte aici si multe culte care au interpretat si au reinterpretat aceasta carte pentru a-si forma propria religie.
Desi nu vad cum cartea s-ar contrazice de vorbele ei, ele se contrazic de vorbele oamenilor, cum e in cazul tau de fata fiindca crezi ca Iisus va veni a doua oara.
Daca tu il astepti degeaba si El a venit in 70/dHr?
Te-ai gandit macar la asta?
Macar atat daca iti e frica sa cunosti adevarul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu o ard cu un Dumnezeu personal.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stii ce vorbesti.
Daca crezi ca doar intr-o carte poate fi revelat Dumnezeu, atunci afla ca acea carte contine mai multe carti din perioade diferite.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Povesti, pana iti apare Isus la usa laughing!

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Din ce stiam,crestinii nu urmeaza legile vechiului testament( cum ar fi cele ceremoniale) ci cele din cel nou.
Deci, de ce baga citat din Levitic?
Da, mi se pare bine ca l-au blocat.Cel mai bine ar fi sa nu ii mai permita sa-si faca cont niciodata.
Sunt pentru libertatea de exprimare atata timp cat nu o afecteaza pe a altora, si cat nu incita la violenta, ura sau abuz.
Citatul acela instiga la discriminare si violenta, sa nu mai spunem ca nu e treaba lui cine cu cine o face.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din cate stiu, multi crestini considera ca vechiul testament este adresat evreilor iar cel nou, care ar trebui sa fie scris dupa Hristos, este cel important.
In ala se gasesc mai putine crime si mai multa iubire, dar si de acolo se pot lua destule chestii naspa.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Apai,stii cum e...
Asta ne place, asta nu, asta imi da dreptate, asta nu...
E la alegere din cate pare.Nici nu se pot pune de acord in ce priveste Biblia dar au pretentii de la altii sa-i respecte fara sa-i puna la indoiala.

| LupusDei1993 a răspuns:

La fel si pentru vrajitoare si adultere sa fie crima.